Za normálních okolností by to bylo téma na titulní strany deníků a čelné zprávy televizního zpravodajství. Kvůli aktivitě Romana Prymuly hrozí státu miliardová arbitráž a premiér Babiš, který ho povolal jako svého poradce do nového expertního týmu, se tváří, že se nic neděje.
Profesor Prymula v době, kdy působil jako náměstek ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha, odeslal dopis Světové zdravotnické organizaci (WHO), ve kterém lobboval za miliardový byznys soukromé firmy Praha Vaccines. Podle zjištění portálu Seznam Zprávy tento dopis odeslal 22. května 2018 na hlavičkovém papíře ministerstva, neměl ale číslo jednací a učinil tak v utajení bez vědomí ministra Vojtěcha.
Nepravdy za zády ministra
Prymula obhajoval obchodní zájmy firmy, když v dopise zdůraznil, že má potřebná národní i mezinárodní oprávnění pracovat s nebezpečnými viry (tzv. status Polio Essential Facility/PEF) a může u nás vyrábět vakcíny proti dětské obrně.
Problém nespočívá jen v tom, že tehdejší náměstek tuto osobní iniciativu neoznámil svému nadřízenému a neoznačil ji jako oficiální korespondenci v systému, což byla jeho povinnost. Navíc neuvedl pravdivé skutečnosti. V té době neměla firma Praha Vaccines o důležitý status PEF ani zažádáno.
Na tuto skutečnost upozornil ministr Adam Vojtěch oficiálním dopisem Světovou zdravotnickou organizaci o tři měsíce později. „Nevěděl jsem, že Roman Prymula něco takového napsal. Ničím takovým jsem ho nepověřil, neměl k tomu mandát. Dopis napsal sám za sebe. Já jsem se o něm dozvěděl až několik měsíců poté a náhodou – od úředníků WHO,“ prohlašuje dnes Vojtěch.
V té době vlastnila firmu Praha Vaccines indická skupina Cyrus Poonawala Group, která do továrny investovala tři miliardy korun. Plánovala zde vyrábět zmíněné vakcíny proti dětské obrně, ačkoli ještě neměla oficiálně „zelenou“ od státu.
Projekt bez podpory státu
Projekt této firmy neměl podporu ani u Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL), bez jehož povolení nebylo možné rozjet výrobu. Prymula přitom v dopise WHO prohlašoval, že právě tento úřad převezme odpovědnost za bezpečnou výrobu a nakládání s divokými polioviry.
Tento příslib odmítla ředitelka SÚKL Irena Storová, která potvrdila osobní Prymulův zájem na oficiálním krytí výroby vakcín. Podle ní opakovaně tlačil na úřad, aby dodatečně splnil podmínky uvedené v dopise. „Já jsem tehdejšího náměstka pochopitelně přijala. Předtím poslal požadavky WHO, které by náš úřad musel splnit. Jenže to nebylo možné,“ říká nyní Storová.
Podstatnou informací je další zjištění, že právě kvůli tomuto skrytému lobbingu nařídil exministr Vojtěch svým náměstkům bezpečnostní prověrku. Roman Prymula ji jako jediný nezískal ani po roce, což bylo letos v květnu kromě osobních neshod s Vojtěchem hlavním důvodem jeho vynuceného odchodu z resortu.
Projekt výroby vakcín proti dětské obrně ve firmě Praha Vaccines, kterou mezitím převzala americká společnost Novavax, loni definitivně ukončilo jednání Bezpečnostní rady státu. „Vláda ČR neschvaluje určení závodu společnosti Praha Vaccines a. s. v Bohumili u Kostelce nad Černými lesy jako ‚Polio Essential Facility‘,“ stojí v rozhodnutí vlády. Úsilí firmy vydatně podporované Prymulou tak skončilo fiaskem.
Hrozí miliardová arbitráž
Nekončí tím však celý příběh kolem zmařené miliardové investice a lobbingu tehdejšího náměstka. Firma Praha Vaccines poté podala na vládu a ministerstvo zdravotnictví žalobu, přičemž klíčovým důkazem jsou Prymulovy aktivity.
„Legitimní očekávání žalobce bylo mimo jiné založeno na dopise ministerstva adresovaném WHO ze dne 22. května 2018, kterým prof. Roman Prymula, náměstek pro zdravotní péči, informuje WHO o existenci žalobce jako o ‚Polio Essential Facility‘ v České republice,“ píše se v žalobě, kterou nyní řeší Městský soud v Praze.
Ministerstvo zdravotnictví se brání a chce žalobu zamítnout, nicméně podle právních expertů nelze vyloučit, že se bude zahraniční investor domáhat škody za zmařené investice arbitráží. V tom případě by státu hrozily miliardové škody.
Prymula dnes tvrdí, že jeho dopis byl „standardní komunikací náměstka“ a o žádné žalobě na stát prý neví. Naopak přešel do protiútoku a obvinil z problémů kvůli vakcínám tehdejšího ministra Vojtěcha.
Prymula: Pochybil Vojtěch
„Žádné potvrzení o splnění nejpřísnějších kritérií dané firmy, notabene potvrzení o splnění mezinárodních standardů pro manipulaci s virem jsem nevystavil a v dopise nic takového nestojí,“ reaguje dnes Prymula. Pouze prý potvrdil žádost firmy Praha Vaccines o schválení statusu PEF v souladu s metodikou WHO a v ničem nepochybil.
Za důvod současného zveřejnění této korespondence považuje „obavu ze žaloby, která však jde za nečinností hygieniků a bývalého ministra Vojtěcha, který svým dopisem WHO vědomě a lživě informuje o neexistenci oficiální žádosti firmy“.
Prymulovo vyjádření je však v rozporu s obsahem jeho dopisu. „Dovolte mi Vás informovat o existenci Praha Vaccines jako zařízení plnícího klíčovou funkci národního či mezinárodního charakteru pro manipulaci s virem přenosné dětské obrny (PEF) pro výrobu inaktivované vakcíny proti přenosné dětské obrně v České republice…,“ uvádí v něm mimo jiné.
Vojtěch trvá na tom, že o náměstkových iniciativách nevěděl, a jeho upřesňující dopis WHO obsahoval informace ověřené odborným aparátem ministerstva. To ovšem neznamená, že celá věc neskončí kvůli Prymulově lobbingu mezinárodní blamáží.
V premiérových službách
Pikantní je na této skryté rozbušce už druhé angažmá nejznámějšího domácího epidemiologa Prymuly na úřadu vlády, kam ho povolal premiér Babiš krátce poté, kdy ho potupně odvolal z funkce ministra zdravotnictví.
„Pan Prymula by mně měl radit ve zdravotnictví. Založil jsem tady takový zdravotnický NERV,“ oznámil Babiš vznik nové poradní skupiny. Za tuto „trafiku“ bez přímé odpovědnosti za vývoj koronakrize obdrží epidemiolog až 80 tisíc korun měsíčně.
K čerstvé bobtnající kauze kolem hrozící arbitráže premiér Babiš mlčí. Ostatně při jmenování Prymuly ministrem mu nevadila ani jeho chybějící bezpečnostní prověrka, ani jeho dřívější odvolání z funkce ředitele Fakultní nemocnice v Hradci Králové kvůli utajenému střetu zájmů. Prymulova rodinná firma Biovomed tehdy velmi slušně profitovala z veřejných zakázek a byznysu kolem vakcín.
Prymula vhodně zapadá do současných poměrů. Veřejné zakázky už neovlivňují vnější šedé eminence, ale lobbisté přímo etablovaní ve státním aparátu. Tento rys nové doby majitel Agrofertu a fondu Hartenberg, podnikajícím ve zdravotnictví, za vadu na kráse jistě nepovažuje, když ho sám zformoval.