Ministr zdravotnictví Roman Prymula měl během jednání Poslanecké sněmovny osmiminutový projev. Během něj přiznal, že dosud zavedená opatření nefungují, jak si představoval a tak zřejmě přijdou nová a ještě tvrdší. Změnil své den staré stanovisko o tom, že současné restrikce nejdříve musí prokázat svoji účinnost a teprve za 14 dnů je bude vyhodnocovat. Na přibývající nejasnosti se ho proto chtěli poslanci zeptat – ministr se ale po své řeči okamžitě odebral ze sněmovny. Po celou dobu chyběla většina členů vlády.
Mrzí nás, že tu není přítomen premiér, ministr zdravotnictví, ani více členů vlády – neslo se sálem z úst několika poslanců při úterním jednání sněmovny. Zklamání přišlo poté, co ministr zdravotnictví Prymula pronesl svou řeč, během níž naznačil, že zvažuje zpřísnění opatření.
„Máme stále prudký nárůst nakažených osob, které dosahuje reprodukčního čísla mezi 1,37 až 1,47. I kdyby reprodukční číslo bylo nějakým způsobem staženo na 1,1, tak stejně bude docházet k poměrně velkému nárůstu. Z (poměru) pozitivních testů, kdy jsme byli někde na čtyřech, pěti procentech, dostali až na hodnoty, které se blíží třiceti procentům,“ řekl Prymula s odkazem na to, že denní poměr nakažených proti celkového počtu testů strmě narostl.
Dále podotkl, že sice roste kapacita nemocničních lůžek, ale bude zřejmě nezbytné udělat další tvrdá opatření. „To znamená stále to zavření, to znamená stále těch kontaktů je příliš mnoho a nejsou vždy účinná. Opravdu je nutné, aby opatření byla realizována, protože nemáme mnoho času,“ varoval. Hned po dokončení svého projevu ale nečekal na žádné otázky a ze sněmovny odešel.
Ministr odešel a ten, který měl přijít, nepřišel
Na to okamžitě zareagovali někteří přítomní poslanci. „Je velká škoda, že tady není nejen pan ministr zdravotnictví ale ani pan premiér, předseda naší vlády. Byla bych velmi ráda, kdybychom mohli dostat relevantní odpovědi na naše otázky,“ řekla poslankyně za Piráty Olga Richterová.
„Predikce ukazují, že pokud se nezpomalí šíření nemoci, tak dopad na zahlcení systému bude stoupat v prvním listopadovém týdnu. Ukazují modely, s nimiž pan ministr pracuje, nutnost omezení osobních kontaktů na úrovni jarního lockdownu nebo nikoli? Z čeho vychází?“ ptala se poslankyně. Otázka ale již pochopitelně zůstala bez odpovědi. Stejně jako mnoho dalších, která poslanci kladli.
Richterová poukázala také na zlehčování situace premiérem Babišem: „Zlehčoval tu závažnost ještě v září. Ukazoval grafiky o tom, jak smrtnost stále klesá. Bylo by, myslím, na místě, se za tyhle věci omluvit.“
Nezodpovězené otázky pak okomentovala na Twitteru: „Žádné odpovědi na položené otázky ke covidu-19. I ministr zdravotnictví odešel. A ten, který měl přijít, nepřišel.“
Předseda KDU-ČSL Marian Jurečka se ptal kapacity zdravotnického personálu. „Zkoušeli jste aktivovat zdravotní sestry, které jsou tohoto času na rodičovské či mateřské dovolené, nebo ty, které nedávno odešly do důchodu? Jsme schopni personální systém vyztužit tak, abychom ho zvládli? Stíháme už tento okamžik trasovat v České republice? Nebo je to stále tak, že se to nestíhá?“ ptal se.
Lockdown potřebujeme zdůvodnit, znělo sněmovnou
Své výzvy směrem k Prymulovi přidala i předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová: „Je přece úplně nejjednodušší udělat jednu jednoduchou webovou stránku, kde by byly jak informace o tom, jaká opatření jsou aktuálně platná, tak jejich podrobnější vysvětlení srozumitelnou řečí, které bude rozumět každý,“ vyzvala ministerstvo zdravotnictví.
„Když v projevu pan Prymula říkal ‚sledujte můj twitter‘, tak bych mu chtěla připomenout, že je nás tady asi 10,5 milionu a twitter využívá asi nějakých 400 tisíc lidí. Asi se všichni shodneme na tom, že mít tady tuto platformu jako základní informační zdroj, je naprosto nerelevantní a nevhodné,“ dodala ke komunikaci vlády.
A došlo i na otázky k lockdownu: „Toto téma se tady ve veřejném prostoru poslední dny neustále skloňuje. Je to skutečně ve hře? V jaké podobě by případně tedy uvažovali, protože není lockdown jako lockdown. Na jaře jsme vlastně neměli úplné uzavření ekonomiky, protože řada podniků fungovala dál. Měli jsme zejména uzavření služeb. (…) Už v září jsem tady varovala před izraelským scénářem. A bohužel dochází zase na slova, která tady zazněla, že pokud nic neuděláme, tak se k tomu dospěje samovolně,“ varovala Pekarová Adamová. Detaily o lockdownu se však nedozvěděla.
Podle mnoha poslanců stále chybí data, o která by se jak veřejnost, tak politici, opřít – tak zásadní opatření, jako je další uzavírka ekonomiky, totiž musí být veřejnosti důkladně vysvětlena. „Musíme být schopni sdílet data, musíme být schopni si upřímně sdělovat, co nás v těch dalších dnech čeká, abychom nebyli za dva, za tři dny překvapeni, co jsou ta čísla, která znamenají, že se zavře ekonomika,“ řekl předseda STAN Vít Rakušan.
Pro CNN Prima NEWS se pak vyjádřil také šéf poslaneckého klubu ODS Zbyněk Stanjura. „(Potřebujeme) vědět, při jakém počtu hospitalizovaných nebo těch, kteří potřebují péči na JIP se přistoupí k dalším opatřením – případně, až čísla začnou klesat, kdy ta opatření budou postupně odpadat. To je to nejzákladnější, co by si zasloužila nejen opozice, ale hlavně veřejnost. Pak máme pocit, že vláda jedná tak trochu naslepo,“ zkritizoval nevyzpytatelné kroky ministerstva zdravotnictví a Babišovy vlády.