Odborníci se shodují na tom, že některým lidem s ukončeným očkováním bude třeba aplikovat ještě jednu dávku vakcíny. Imunita totiž po několika měsících slábne a je třeba rizikové skupiny znovu ochránit. Podle epidemiologa Romana Prymuly by se tak mohlo stát na podzim.
Bývalý ministr zdravotnictví se o třetí dávce zmínil v pondělní Snídani s Novou. Reagoval tak na informace, podle nichž imunita získaná díky ukončenému očkování až nečekaně rychle klesá. Naopak u lidí, kteří covid prodělali, jsou prý čísla nadějnější a imunita je u nich delší dobu silnější.
„Když se podívám třeba do Izraele, kde jsou s odstupem asi devíti měsíců po tom základním očkovacím schématu, už ta účinnost klesla až někam k 17 procentům, takže bude nutné skutečně přeočkovávat,“ řekl Prymula na Nově.
Kromě očkování se člen České vakcinologické společnosti vyjádřil i k uznávání protilátek, které se stalo v posledních dnech velkým tématem. „Neznamená to, že pokud mám nějakou hladinu imunity, tak jsem nezbytně chráněn. Někteří odborníci trvají na tom, že musí být zcela zřejmé, jaká je protektivní hladina,“ řekl Prymula.
„To si myslím, že nekoresponduje s realitou, a popírali bychom tím základní faktory imunity, kdy my u řady očkování jsme vyžadovali protektivní hladiny protilátek,“ dodal.
O uznávání protilátek se zasazuje například premiér Babiš a nově také předseda hnutí SPD Tomio Okamura. Ten kvůli tomu navštívil prezidenta Zemana. Diskutovali o tom, jak přesvědčit ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha, aby změnil postoj svého úřadu. Proti se ovšem staví řada odborníků, kteří uznávání protilátek nedoporučují.
Podle jejich názoru totiž není možné určit, na jakých číslech by musely být hladily protilátek, aby bylo možné říci, že fungují dostatečně. Stále se tak jako jediná a nejlepší varianta jeví očkování. Zájem o něj ovšem v posledních týdnech slábne. Nepomohla ani nově otevřená centra, kde je možné se nechat očkovat bez registrace, nezabrala ani vidina výhry mobilního telefonu, nebo tenisek.