Epidemiolog Roman Prymula velmi často komentuje vývoj epidemie koronaviru. Myje si ruce, ačkoli je vládní zmocněnec s vlivem na premiéra Babiše. Znovu se ocitá v podezření ze střetu zájmů a překvapuje svými výroky, když chválí neotestovanou ruskou vakcínu Sputnik 5.
Vládní zmocněnec pro vědu a výzkum ve zdravotnictví Roman Prymula se pokouší vyvinit ze současného dynamického šíření nemoci COVID-19, které se vymklo státní kontrole. Alibisticky zdůrazňuje, že „nebyl u toho“, když v květnu vláda uvolňovala tvrdé restrikce, které sám naordinoval. Premiér Babiš mu ovšem po rozkolu s ministrem Vojtěchem a odchodu z resortu zdravotnictví zařídil trafiku na úřadu vlády a epidemiolog k němu měl jistě neomezený přístup.
Na evropském chvostu
Prymula hází pokrytecky vinu na „nekázeň“ lidí, nikoli na neschopnost vlády, která usnula na vavřínech a nevyužila času získaného na jaře za cenu krvavého poškození ekonomiky k robustnímu posílení chytré karantény a testovacích kapacit – jak tehdy sliboval „vítěz v boji proti COVIDU“ premiér Babiš.
Částí veřejnosti heroizovaný epidemiolog nedokáže věrohodně vysvětlit, proč jsou u nás téměř nejvyšší nárůsty infikovaných, když ve většině zemí nebyla nařízení vlády tak rigidní, hranice otevřela celá Evropa a počet aktivních případů nákazy je u nás dnes jen o málo menší než v sousedním Německu s osmkrát vyšším počtem obyvatel.
Plukovník ve výslužbě na sebe v minulosti upozornil řadou kontroverzních výroků, kdy vyzdvihoval přístup nedemokratických režimů, avizoval dva roky zavřené hranice, doporučoval lidem život v malých izolovaných komunitách a dvakrát prudce otočil v otázce promořování společnosti, ke kterému dnes prakticky dochází proti vůli vlády.
Zajímavá vakcína
V překvapivých prohlášeních pokračuje Prymula i dnes. Šíří katastrofická proroctví, že by v karanténě mohl být až milion lidí, což by znamenalo ekonomický kolaps. V rozhovoru pro Babišův portál iDNES zase vstřícně reagoval na ruskou vakcínu Sputnik 5, která je v současné době distribuována mezi rizikové skupiny.
„Podle toho, co je k dispozici, si myslím, že konstrukce vakcíny je velice zajímavá. Že by to nemusela být špatná vakcína,“ reagoval na dotaz, co si o ní myslí. Upozornil, že se nyní rozjíždí její masivnější testování. Je handicapována tím, že postrádá klinické studie, a proto nemá v západním světě šanci. Pokud v testech uspěje, mohlo by se to podle něj změnit.
Prymulův přístup je zvláštní, jelikož se takto konkrétně vyjádřil pouze o jediné vakcíně z desítek, které jsou nyní vyvíjeny. Zatímco drtivá většina západních expertů se dosud k této ruské PR aktivitě staví rezervovaně, jelikož zcela absentují standardní fáze jejího ověřování v praxi, český vládní zmocněnec má jasno.
Při chvále Sputniku by měl ale doplnit, že byl testován na nepatrném vzorku několika desítek mužů mezi dvaceti a třiceti lety bez mezinárodně povinných kontrolních procedur. Není vůbec jasné, jaké budou reakce u zdravotně nejohroženější skupiny obyvatel.
Mnohem skeptičtější než Prymula jsou samotní Rusové. Z průzkumu nezávislého sociologického centra Levada vyplývá, že ačkoli bude vakcína bezplatná, o očkování projevuje zájem jen 38 procent obyvatel. Informace o nové ruské vakcíně vzbuzují hrdost jen u necelé pětiny z nich, kdežto 40 procent jí nedůvěřuje nebo o ní pochybuje.
Prymula podnikatel
Prymula na sebe upozornil také dalším počinem vyvolávajícím otazníky. 17. června, krátce po odchodu z Vojtěchova resortu, se zaregistroval jako podnikatel s živnostenským oprávněním na výrobu zdravotnického materiálu, vědu a výzkum, poradenství a vzdělávání.
Nyní se octl pod palbou kritiky, že se jako vládní zmocněnec spolurozhodující o strategii zamezení šíření epidemie dostává do střetu zájmů. Prymula se dušuje, že nyní podnikat nehodlá. „Teď jsem na Úřadu vlády, dezinfekci ani roušky vyrábět nebudu,“ odrážel námitky opozice. O roušky ani dezinfekci však nejde.
Otázka střetu zájmů není v jeho případě ničím novým, proto je namístě zvýšená obezřetnost. Prymula působil ve funkci ředitele fakultní nemocnice v Hradci Králové do roku 2016, kdy ho odvolal tehdejší ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček.
Ředitel totiž zatajil účast v rodinné firmě Biovomed, kterou vlastnila jeho dcera Karolína a v níž působil jako prokurista. Tuto skutečnost ani neoznámil v majetkovém přiznání. Od roku 2010 tak získal na „vedlejší úvazek“ 32 milionů korun, zatímco společnost podílející se na byznysu kolem vakcín vykázala za pět let obrat 117 milionů korun.
Flagrantní střet zájmů
„Vzhledem k tomu, že jako ředitel nemocnice rozhodoval o nákupech farmaceutických a zdravotnických prostředků, jejichž dodavatelé zároveň spolupracovali s jeho soukromou společností Biovomed, došlo k flagrantnímu střetu zájmů,“ zdůvodnil tehdy Němeček Prymulovo odvolání.
Prymulova dcera bez zkušeností v oboru ve firmě působila jako „bílý kůň“, což nápadně připomíná příběh Andreje Babiše a jeho Čapího hnízda. Jsou z podobného těsta, možná i proto našli společnou řeč.
Nelze také pominout, že Prymula je stále předsedou České vakcinologické společnosti a z titulu své funkce spolurozhodoval o tom, jaké vakcíny se u nás budou používat. Česká republika dnes stojí před závažným rozhodováním o využití vakcíny, která se stává alfou a omegou řešení epidemie koronaviru.
O tom, že musí být postup státu pod drobnohledem, svědčí další Prymulův problém z minulosti. Právníci z Ligy lidských práv ho už v roce 2012 obvinili, že od výrobců vakcín bral peníze za to, že pro ně jako jejich konzultant prováděl výzkum, a současně jako významný vakcinolog prosazoval co nejplošnější proočkování populace.
Na společné vlně s Babišem
Roman Prymula nyní znovu vystupuje do popředí, ale jeho mediální sólování překrývající výstupy ministra zdravotnictví je nutné brát v širších souvislostech. Dvorní vládní epidemiolog nedostal bezpečnostní prověrku potřebnou pro výkon náměstka ministra, ale zato má politické ambice a podle kuloárových zpráv uvažuje o prezidentské kandidatuře. Chce přitom využít přízeň prezidenta Zemana a premiéra Babiše, s nímž si to proto nemůže rozházet.
Otazníky navíc vyvolává Prymulova neustálá inklinace k byznysu blízkému funkcím, které vykonával. Někdy neúspěšně, jako v případě prosazování čínské medicíny společně se zkrachovalou Tvrdíkovou čínskou společností CEFC. Za tento projekt si vysloužil anticenu Bludný balvan, kterou uděluje Český klub skeptiků Sisyfos za pseudovědeckou činnost. Vyztužil ale aspoň vazby na hradní okruh.
Šéf ANO se v totální personální nouzi dostává s koronavirem do těžké defenzívy, z deklarovaného premianta se stává opozdilec v evropském pelotonu. Prymulu potřebuje a mají společného mnohem víc, než se zdálo. Problém možného střetu zájmů ambiciózního epidemiologa je to poslední, co dnes premiéra trápí.