Protiepidemický systém PES ministra zdravotnictví Jana Blatného, nastavující pravidla podle stupně rizika, se vymkl kontrole. Vláda se jím neřídí, ohýbá svůj postup podle aktuální situace a vrší absurdní chyby, jako v případě restrikcí provozu restauračních zařízení.
Protiepidemický systém PES ministra Blatného měl sloužit k lepší orientaci občanů, co se děje v jednotlivých regionech a jaká opatření mohou očekávat. Záhy se však ukázalo, že je „psí“ tabulka vládou používána jen náhodně a plošně, i když se míra rizika v krajích liší i o dva stupně. Naposledy se rozpor projevuje úvahami Blatného o návratu do čtvrtého stupně rizika ze současné trojky, který by se netýkal malých obchodů.
Tažení proti restauracím
Doslova psí kusy předvádí Babišův kabinet, a zejména ministr Blatný, kolem regulací provozu restaurací a hospod. Tento sektor patří k vůbec nejpostiženějším, přičemž byrokratické tažení proti němu zahájila vláda ANO a ČSSD už před několika lety protikuřáckým zákonem a zavedením EET.
Ačkoli se ještě nemohly prokázat účinky rozvolnění protiepidemických opatření dne 3. prosince, vláda v panice kvůli nepříznivě se vyvíjejícím statistikám zkrátila zavírací dobu restaurací o dvě hodiny, což znamená citelný výpadek večerních tržeb.
S tímto jednostranným zásahem státu nesouhlasí prezident Asociace hotelů a restaurací Václav Stárek, podle něhož není nikde prokázáno, že restaurace jsou hlavním zdrojem šíření covidu-19. „A pouze podnikatelé v restauracích dostávají opět jiné podmínky. Jednoznačně je to diskriminace jedné části oboru a bohužel v těchto podmínkách se nedá podnikat,“ dodává Stárek.
Jeho slova potvrzuje samotný ministr Blatný, když prohlašuje, že výrazně, o jeden až dva řády, mezi novými případy převažuje nákaza v zaměstnání. To však nebrání vicepremiérovi pro ekonomiku Karlu Havlíčkovi (ANO) bez důkazů veřejně očerňovat, že údajně tisíce restaurací nedodržují pravidla hry.
Nebrání to ani ministrovi kultury Lubomíru Zaorálkovi (ČSSD) apelovat na policii, ať zavírá rebelující hospodské na dva dny za mříže do vazby, ačkoli pro to neexistuje žádný právní důvod.
Chaos kolem PET lahví
Posledním „restauračním“ majstrštykem ministra Blatného je chaos kolem prodeje piva a dalších alkoholických nápojů hostům s sebou domů, například v PET lahvi nebo plechovce. Vláda ho zakázala od 9. prosince spolu s konzumací alkoholu ve venkovních prostorech.
Ve vládním usnesení se doslova psalo, že vláda zakazuje „prodej alkoholických nápojů v případě prodeje z provozovny stravovacích služeb zákazníkovi mimo její vnitřní prostory (např. výdejové okénko)“, což se týkalo i nápojů v uzavřených obalech.
Postup ministerstva zdravotnictví příliš nedával logiku. Vůči restauracím a hospodám byl diskriminační, pokud bylo možné koupit alkoholické nápoje v lahvích nebo plechovkách ve vedlejším obchodě.
Týž den rozporoval vládní usnesení, které sám podepsal, premiér Andrej Babiš. „Úmyslem vlády rozhodně nebylo zakázat prodej piva s sebou, když si ho lidé chtějí vypít doma,“ řekl Právu. Jde prý o to, aby se na veřejných místech neshlukovaly davy lidí a nepopíjely.
„U výdejových okének restaurací bude možné si pivo odnést ve džbánku nebo PET lahvi s sebou. Takto jednoznačně upravíme usnesení vlády,“ přislíbil premiér. Jenže oprava nesmyslného nařízení se nepovedla a jeden paskvil byl nahrazen ještě větším paskvilem.
Úřední paskvil
Jak upozornil portál Novinky, usnesení vlády bylo druhý den přeformulováno tak nešťastně, že právně umožňovalo jediný výklad: restaurace, hospody a kavárny nesměly prodávat jakékoliv rozlévané nápoje ke konzumaci přímo na místě.
Původní nařízení vláda nahradila těmito slovy: „Zakazuje se prodávat rozlévané nebo na místě připravované nápoje k okamžité konzumaci.“ Zmizela zmínka o prodeji mimo vnitřní prostory a o alkoholu.
„Dnešní usnesení vlády č. 1295 je možné vyložit tak, že zakazuje prodej celého spektra nápojů v restauracích včetně točeného piva, rozlévaných limonád, čaje a kávy,“ řekl Novinkám Zbyšek Kordač z advokátní kanceláře Weinhold Legal.
Jelikož šlo o zjevnou chybu, vládní usnesení bylo následně na webu obratem upraveno. Poslední verze zní: „Zakazuje se prodávat rozlévané nebo na místě připravované nápoje k okamžité konzumaci v případě prodeje z provozovny stravovacích služeb zákazníkovi mimo její vnitřní prostory (např. výdejové okénko)“.
„Zlatý“ Adam Vojtěch?
Tiskový odbor ministerstva zdravotnictví přiznal, že šlo o „chybu v přepisu“. Premiér Babiš, který tento legislativní zmetek znovu podepsal, odkázal na jeho vysvětlení na ministra Blatného, který však osobně nereagoval.
Tím ovšem tato blamáž nekončí. Z právního hlediska totiž nestačí, když ministerstvo zdravotnictví vydá k chybě v usnesení vlády tiskovou opravu, jelikož jeho původní znění už vyšlo ve sbírce zákonů. Podle právníků je náprava možná jen novým usnesením vlády.
„Text zcela jednoznačně říká, že se má zakázat pití nápojů v restauracích. Jestli vláda spolu s ministerstvem o něčem tvrdí, že to nechtěla, tak to není poprvé. Zkrátka to platí, sbírka zákonů je závazná,“ řekl Novinkám odborník na zdravotní právo Ondřej Dostál.
Hospodským nebude hrozit postih jen z toho důvodu, že lze předpokládat, že vláda svůj druhý kiks v této věci, který sama přiznala, formálně urychleně napraví. Ke zvýšení důvěryhodnosti jí ovšem tyto amatérské lapsy nepomohou.
Při pohledu na výpadky a celkový výkon ministra Blatného se začíná vkrádat kacířská myšlenka, i když v daných poměrech s velkou nadsázkou: „zlatý“ Adam Vojtěch.