Součástí probíhající války na Ukrajině je také psychologická válka, kterou vedou obě strany. Rusové i Ukrajinci na to mají speciální instituce, které navazují na to, co se dělalo několik před invazí přinejmenším od roku 2014. V článku na webu Vot Tak popisuje autor Mark Wahlberg, jak pozadí takových operací vypadá.
V médiích se často objevuje zkratka CIPsO, která znamená „Centrum pro informační a psychologické operace“. Najít na ruském internetu pod dotazem na toto slovo nějaký jednoduchý popis není snadné. První stránka odkazů je plná nadpisů jako „ukrajinská botí farma“, „infodiverzanti“, „ukrajinské CIPsO se snaží zastrašit Rusy“, „jak drtí nervy Rusům“ nebo „jak poznat extremisty“.
Pokud jde o organizační stránku, 72. středisko informačních a psychologických operací bylo zřízeno v roce 2003 v Sevastopolu jako součást ukrajinského námořnictva. V roce 2014 byli pracovníci CIPsO mezi posledními, kteří drželi obranu během anexe Krymu ruskou armádou. Od roku 2014 je centrum součástí struktury Sil speciálních operací ukrajinské armády.
Podle amerického slovníku vojenských termínů jsou informační a psychologické operace plánované akce, jejichž cílem je sdělit zahraničnímu publiku konkrétní informace s cílem ovlivnit pocity, motivy a aktivity zahraničních vlád, organizací, skupin nebo jednotlivců.
Když je řeč o „zastrašení“, jsou to podle Marka Wahlberga sami ruští prováleční autoři článků, kdo Rusy děsí. Například RIA Novosti připisuje Ukrajincům kromě „informačních injekcí“ také „telefonní terorismus“ a „podvody s bankovními kartami“. Jiné propagandistické médium, Regnum, hovoří o údajném podněcování ke žhářství ruských důchodců a dětí.
Jeden ze zdrojů webu Vot Tak, který v 72. CIPsO pracoval asi rok a souhlasil, že bude hovořit anonymně, uvedl, že se s takovými praktikami podněcování v organizaci nikdy nesetkal. „Nábor obvykle provádějí jiné struktury na Ukrajině,“ vysvětlil.
(Vot Tak jsou stránky, které deklarují, že chtějí přinášet články ruských, běloruských a ukrajinských autorů, a je zaregistrován ve Varšavě. Ověřit sdělení jeho zdrojů není pro nás možné.)
Nárůst zájmu o psychologickou válku byl patrný v prvním týdnu po vyhlášení mobilizace v Rusku od 25. září do 1. října. Tehdy podle bývalého zaměstnance skutečně psychologické operace k tomuto tématu intenzivně probíhaly.
Zdroj webu uvedl příklady několika úspěšných operací, které podle jeho názoru zorganizovala CIPsO. „Z těch nedávných – letáková palba na ruské pozice (na frontě na Ukrajině). Bylo tam něco jako: ‚Zatímco vy tady bojujete, vaši ženu šu*á Ibrahim‘.“
Účinnost této operace přičítal „jednoduchosti hřiště“, přímému zásahu cílové skupiny – brigády na etnické Rusy, které mohl vyprovokovat „muslimský faktor“. „Pokud tam sedí Rusové, Slované, tak na ně slovo „Ibrahim“ působí silněji než muslimský faktor na samotné muslimy. Vlastně kdyby na té brigádě seděli Čečenci, tak by na ně ty letáky tolik nezapůsobily,“ vysvětlil.
Za další příklad práce ukrajinské CIPsO označil bývalý zaměstnanec organizace dotazy pskovskému odboru ministerstva pro mimořádné situace během útoku dronu na místní letiště. „Kluci zavolali na místní ministerstvo pro mimořádné situace, zeptali se, co se tam stalo, a zjistili, kolik letadel bylo poškozeno,“ řekl. Takto bylo možné zjistit „průběžné výsledky“ akce. Nakonec byla zničena čtyři vojenská dopravní letadla IL-76.
„Cíle jsou plus minus stejné: změnit aktuální psychický stav nepřítele. Každá taková změna je emocionálním výkyvem, který působí v plusu,“ vysvětluje bývalý důstojník CIPsO. „Psychika se stává nestabilní a snáze ovlivnitelnou. I když nedosáhnete požadovaného účinku, ale vyvoláte nějakou emoci, je to dobré: vyvolali jste emoci a ta je v hlavě nepřítele.“
V ruské armádě oficiálně působí jednotky psychologických operací (IPSO). Jejich úkolem je psychologicky působit na nepřátelské síly. Ukrajinská média považují za nejúspěšnější období jejich činnosti roky 2014 až 2022, tedy období od invaze na Krym a Donbas až po plnohodnotnou válku na Ukrajině. Dozvuky této činnosti jsou patrné i dnes. Jde zejména o narativy „Kde jste byli osm let?“, „Ukrajina se ostřeluje sama“, „Azov je nacistický“ a „Kyjev zabíjel neozbrojené lidi v Oděse“.
IPSO je aktivní i po plnohodnotné invazi a věnuje pozornost ukrajinské domácí agendě, například korupci. Převezme některé pravdivé informace a pak je překroutí až do absurdity. Podle zdroje webu Vot Tak Ukrajina „nemá špatné operační a taktické operace, ale téměř zcela postrádá strategické, většinou určené pro mezinárodní publikum“. Ruská centra IPsO jsou „velmi dobrá v Evropě a Africe“ a hodně se zaměřují na aktivity v zahraničí, čemuž se Ukrajina „ani nepřibližuje“.
Ruská činnost je podle něj „z hlediska kvality spíše neohrabaná“, a jako její přednost vyzdvihuje spíše rozsah než efektivitu. Ruská centra se hodně soustřeďují na kvantitu, „zaplavují je obrovským množstvím informací“, což může mít také efekt, protože „v dnešní době informačního přetížení nemáte čas se zabývat primárními zdroji“.
Některé falešné zprávy se prý dokonce dostávají až k vysoce postaveným vojenským činitelům na úrovni generálů.
„Pozoroval jsem, jak jejich očividné falzifikáty dolétnou až na úroveň generálů. Viděl jsem, jak si vyšší štáb (ukrajinských ozbrojených sil) předává tyto informace mezi svými. Bylo to pro mě překvapení – možná proto, že dokážu vycítit, kde je to podvrh a kde ne. Ale oni nějakým způsobem nacházejí způsoby, jak se dostat k nejvyššímu vedení a podstrčit tam falešné informace. Než všem dojde, že je to podvrh, trvá to – než má někdo čas si to přečíst, zpochybnit to,“ vysvětluje bývalý příslušník.