Vědci po celém světě pracují na budoucím postupu ve vakcinační strategii. Zabývají se otázkou možné třetí „posilovací“ dávky, která by mohla na podzim pomoci v boji proti případnému příchodu dalších variant viru a zmenšit tím pravděpodobnost vzniku další velké vlny. Hovoří také o kombinování různých typů vakcín, které by tělo ještě více imunizovaly proti některých těžkým variantám.
Britské ministerstvo zdravotnictví již dnes plánuje, jakým způsobem bude bojovat proti viru na podzim. Loňské léto sice zredukovalo šíření viru jen na lokální epidemické případy, avšak po ochlazení počasí se virus do populace navrátil a přinesl s sebou druhé vlny v různých zemích včetně České republiky. Tato situace by tak teoreticky mohla nastat i letos. Byť trochu jinak.
Vědci podle deníku The Guardian momentálně zvažují použití „kombinované“ očkovací dávky – tedy jako druhou očkovací dávku by podali jiný typ vakcíny, než jakou dostali zájemci poprvé. Tato možnost by prý mohla být slibná pro posílení imunitní odpovědi. A podle prvních údajů z britské studie Com-Cov, která finální výsledky zveřejní v září, je také bezpečná.
V laboratořích po celém světě momentálně probíhají testy, které kombinují vakcíny společností AstraZeneca, Pfizer, Moderna a Novavax. Například v sousedním Německu momentálně probíhá studie na 300 osobách, na nich zkouší míchat vakcíny AstraZeneca a Pfizer. Tento mix vyvolává silnou imunitní odpověď. Je však potřeba provést ještě další testy na dalších věkových skupinách.
„Data o míchání a kombinování jsou opravdu pozitivní a naznačují, že přinejmenším není horší než mít stejnou vakcínu dvakrát – v nejlepším případě vám poskytne mnohem silnější imunitní odpověď. A všechny důkazy, které máme, ukazují, že čím větší je vaše imunitní odpověď, tím déle budete chráněni a tím menší je pravděpodobnost přenosu,“ vysvětlila deníku Telegraph Eleanor Riley, profesorka imunologie a infekčních nemocí na Edinburské univerzitě.
Ve studii prováděné na osobách ve věku 25–46 let, kterým byla aplikována jedna dávka vakcíny AstraZeneca a druhá od společnosti Pfizer, porovnané s těmi, kterým podali obě dávky stejné, vyšlo najevo, že u smíšených dávek byla dva týdny po ukončené vakcinaci téměř čtyřikrát vyšší průměrná hladina neutralizačních protilátek proti variantě alfa.
Třetí dávka od jiné značky už možná na podzim
Vědci nemohou vyloučit, že se v následujících měsících objeví nové varianty, které se budou rychle šířit a odolávat vakcínám. Otázkou zůstává, jaký budou mít dopad. Předpokládá se, že vysoká imunitní odpověď vůči původní verzi koronaviru poskytne dostatečnou ochranu také proti dalším variantám.
I proto připadá v úvahu jako jedna z dalších alternativ třetí, posilovací dávka. Ta by mohla přijít právě na podzim (objevují se však informace hovořící o posílení dávky do 12 měsíců), aby byli lidé chráněni proti variantám s vyšší rezistencí na stávající vakcíny. I zde se momentálně testuje varianta míchání typů vakcín.
Má to své praktické důvody. „Je nesmysl si myslet, že se budeme navždy vracet ke stejné vakcíně znovu a znovu,“ řekl deníku Telegraph britský imunolog Danny Altmann. „Nakonec bychom měli proti samotné vakcíně takovou preventivní imunitu, že by přestala fungovat.“
Odborníci také hledají biologické markery, které by mohly odhalit, při jakých hodnotách je ochrana očkovací látkou již nedostatečná k zadržení koronaviru. Klinické testy katarských vědců odhalily, že vakcína Pfizer/BioNTech měla 95-procentní účinnost proti původní verzi koronaviru.
Varianta poprvé identifikovaná ve Velké Británii vykazuje 89,5 procent a další, zachycená v Jihoafrické republice, pak 75 procent. U obou mutací však vakcína byla stoprocentně účinná v prevenci závažných, kritických nebo smrtelných onemocnění.