Je tomu šest měsíců, co Donald trump složil inaugurační slib a stal se prezidentem Spojených států. Jaderná válka nevypukla, ale velké sliby zatím nesplnil.
Donald Trump během prvního půlroku dosáhl několika úspěchů. Jmenování uznávaného ústavního soudce Neila Gorsucha mu vyneslo chválo napříč politickým spektrem. Také díky avizovanému snížení korporátních daní vzrostly americké akcie. Podepsal desítky exekutivních nařízení ve snaze oživit pracovní trh, podpořit americké firmy a obnovit těžbu nerostných surovin.
Jeho tvrdý přístup na hranicích s Mexikem přinesl snížení ilegální imigrace do USA, ačkoli minulý měsíc se čísla opět zvýšila. Kromě toho navázal spolupráci s Ruskem v rámci syrského příměří. Jeho pozitivní kroky ale zůstávají ve stínu neutuchajících skandálů, které snižují efektivitu vlády. Kde začít?
Fiasko s Obamacare
Největší předvolební sliby marně čekají na splnění. Zeď na hranici za mexické peníze se v dohledné době nekoná. Snaha zrušit a nahradit Obamacare vzala minulý týden za své, když se proti Trumpovi postavili další dva republikánští senátoři. Fiasko s likvidací Obamovy reformy zdravotního pojištění je největší domácí prohra Donalda Trumpa.
To není vše. Cestovní zákaz občanů několika muslimských zemí přinesl mezinárodní odpor a chaos na letištích. Jeho vládu od začátku provázejí manipulace, mystifikace a lži, od trapasu s „rekordní“ účastí na inauguraci po nepodložená tvrzení o tom, že ho nechal odposlouchávat Barack Obama.
Od února mu zatápí ruská aféra členů jeho kampaně, která je natolik komplikovaná, že se v ní ztrácejí i právní experti. Stále navíc přibývají znepokojivá zjištění. Američany zaskočily informace o setkání Trumpova syna Donalda juniora s ruskou právničkou Natálií Veselnickou, která měla slíbit kompromitující materiály na Hillary Clintonovou. „Většina politiků by na takovou schůzi šla, aby dostala informace o svém oponentovi. To je politika,“ hájil Trump svého syna pod palbou mediální kritiky.
Trumpovi uškodilo únorové odstoupení národního bezpečnostního poradce Michaela Flynna kvůli schůzkám s ruským vyslancem Sergejem Kisljakem. Později si znepřátelil tajné služby pofiderním odvoláním respektovaného ředitele FBI Jamese Comeyho, na něhož nepřístojně naléhal, aby přestal vyšetřovat Flynnovy ruské kontakty. Trump v této věci několikrát otevřeně lhal. Důvěryhodnost jeho vlády utrpěla vážné trhliny.
Rekordně nízká důvěra
A projevuje se to na veřejném mínění. Trump má po šesti měsících nejnižší podporu mezi americkými prezidenty od druhé světové války. Ukázal to nedávný výzkum stanice ABC News a listu Washington Post. Trumpa podporuje 36 procent Američanů, což je skoro desetiprocentní úbytek proti dubnu. Téměř polovina oslovených si navíc myslí, že jeho vláda oslabila pozici Spojených států ve světě.
Naposledy měl podobné hodnocení Gerald Ford, jehož v roce 1975 podporovalo 39 procent Američanů. Jenže Ford nastupoval do vlády ve stínu skandálu Watergate, který položil jeho předchůdce Richarda Nixona. Trumpova nízká podpora je nelichotivou vizitkou vzhledem k tomu, že Spojené státy nejsou v otevřené válce ani neprochází významnou ekonomickou krizí. Obama měl touhle dobou šedesátiprocentní podporu Američanů. „Trump má za sebou nejhorší první půlrok ze všech moderních prezidentů,“ řekla listu USA Today Barbara Perryová z Univerzity ve Virginii.
Fake news! Já válím!
Donald Trump to vidí jinak a považuje se za jednoho z nejlepších prezidentů. „Prosadil jsem 38 zákonů a zrušil řadu omezení. Paráda!“ pochválil se na Twitteru. Podle lidí, kteří se pohybovali v okolí Donalda Trumpa je pro něj tento přístup typický. „Nepamatuji si žádný problém, který by neprezentoval jako svůj úspěch. Vždycky jsem říkala, že musel prodat duši ďáblu. Projde mu úplně všechno,“ říká Barbara Resová, bývalá viceprezidentka Trumpova holdingu.
Trumpova kasina například v devadesátých letech bankrotovala, ale magnát přesto v televizi tvrdil, že hrací automaty doslova vybuchují penězi. Na vlastních selháních pak vydělal miliony. „Trump není tak úspěšný, jak o sobě tvrdí. Ale je to možná jeden z nejlepších sebepropagátorů v americké politické historii,“ tvrdí autor Tim O´Brien.
Donald Trump podle bývalých kolegů pojímá prezidentování stejně jako řízení obchodního impéria. Mnozí Američané si mysleli, že se po nástupu do Bílého domu změní, ale to se pletli. „Má pořád ty stejné slabiny a přednosti,“ tvrdí Chris Wallace, moderátor konzervativní stanice FOX News. Wallace podotýká, že se Trump ve dopouští stejných prohřešků, jako jsou urážlivé či sexistické výroky, ale aspoň nepodléhá zákulisnímu politikaření Washingtonu.
Vydrží do konce?
Donald Trump je poslední dobou, zejména kvůli vyšetřování ruské aféry, pod velkým tlakem. Někteří oponenti si dokonce myslí, že se konce vlády v roce 2021 nedočká ve funkci šéfa Bílého domu. „Pokud nedojde ke dramatickým změnám, je tu reálná otázka, zda dokáže přežít,“ ptá se americký exministr obrany Leon Panetta v narážce na možnou ústavní žalobu na prezidenta kvůli ruské aféře.
Tato tvrzení jsou poněkud přehnaná. Zatím neexistují důkazy, jež by poskytovaly pevný základ pro ústavní žalobu na Trumpa. Ruské vazby jeho kampaně vyšetřuje zvláštní žalobce Robert Mueller, teprve čas ukáže, jakých závěrů se dopátrá.
Bílý dům mezitím musí zabrat. Příští půlrok bude pro Donalda Trumpa neméně důležitý. Pokusí se přečkat nepříjemné aféry a prosadit alespoň jeden z velkých předvolebních slibů. To by mohlo jeho rozpačitou vládu nastartovat k lepšímu výkonu. Američané doufají, že horší už to nebude.