Kauza půlmiliónového daru pro hnutí ANO od firmy Velta Plus EU obchodující s tabákem má závažné pokračování. Současně vyšlo najevo, že se tato společnost dostala do soudního sporu se státem o vyměřenou spotřební daň ve výši 6 miliónů korun a neuhrazené penále téměř 1,2 miliónů. Spor se odehrál v době, kdy už ministerstvo financí vedl Andrej Babiš, a výsledek dosud není znám.
Babišovo hnutí se dostalo pod palbu kritiky, když pouhé dva dny poté, co jeho poslanecký klub znemožnil přijetí protikuřáckého zákona, přistálo na jeho transparentním účtu 500 tisíc korun od obchodníka s tabákem.
[ctete]61952[/ctete]
Podezřelé načasování
Tento časový souběh a nekonzistentní chování klubu ANO, kdy část poslanců v čele s jeho předsedou Faltýnkem hlasovala pro opoziční návrh umožňující zřizování oddělených kuřáren v restauracích, vyvolával kritické reakce o vlivu tabákové lobby. Zvláštní by to bylo zejména v případě hnutí ANO, které jinak v tomto směru prosazuje nejpřísnější regulaci.
Přitom vedení ANO zdůvodňovalo hlasování poslanců právě změkčením zákona. Kabinet následně schválil jeho novou předlohu bez možnosti zřizovat kuřárny. Babiš prohlásil, že si hlasování svých poslanců o tomto zákonu osobně pohlídá. Důvodů k této ostražitosti má ale víc.
Nepochybně mezi ně patří podivná zápletka s darem od firmy Velta Plus EU. Hnutí se bránilo tím, že dar nemá s protikuřáckým zákonem žádnou souvislost, a karlovarská firma tak chtěla podpořit kandidátku na hejtmanku Janu Vildumetzovou. Prý proto, že ANO má nejlepší program ve zdravotnictví. Toto vysvětlení však nevyznělo příliš přesvědčivě. Babiš byl vyzván opozicí, aby dar vrátil a vyvrátil tak pochybnosti o jeho podezřelém načasování.
„Je absolutně nepochopitelné, že si někdo dovolí napsat, že tento dar působí podezřele. Ten sponzorský dar je beze vší pochybnosti transparentní, na transparentním účtu, a pokud vím, ta společnost se zabývá převážně dovozem čaje,“ uvedl Faltýnek, který musel svoje netransparentní hlasování osobně vysvětlovat Babišovi.
Z prezentace společnosti na jejích internetových stránkách ovšem nevyplývá, že by prodej čaje byl těžištěm její obchodní činnosti: „Velta Plus EU s.r.o. působí na českém trhu jako jeden z nejvýznamnějších velkoobchodů s tabákovými produkty,“ představuje se sama firma.
Babiš: Dar nehodláme vracet
„Spojovat tohle s aktuálním děním ve sněmovně je buď dokladem hlouposti, nebo záměrem poškodit naše hnutí,“ reagoval ještě důrazněji ministr financí. Nevidí důvod, proč by mělo hnutí dar vracet.
Tradičně se zachovala Babišova média. Deníky Mladá fronta DNES a Lidové noviny, které pravidelně zásobují čtenáře (pseudo)skandály nejen koaličních partnerů, této protivné blamáži nevěnovaly jediné slovo.
Pouze server Lidovky.cz poskytl prostor pro obhajobu vietnamskému jednateli firmy Velta Plus EU. Dang Khoa Vu v rozhovoru pochopitelně vyloučil, že šlo o odměnu za to, že poslanci hnutí ANO potopili protikuřácký zákon. Už to prý nikdy neudělá a žádnou politickou stranu sponzorsky nepodpoří.
„Vůbec nevím, s čím pan Babiš obchoduje a co dělá, co vlastní,“ svěřil se mimo jiné sponzor ANO. Nesleduje, co se děje na celostátní úrovni. Jeho firma prý má zastaralé internetové stránky a s tabákem už moc neobchoduje. Tímto kuriózním sponzorovým sebezpytem považuje mediální divize Agrofertu rozruch kolem daru za vyřešený. Krátce poté však vyplaval jiný, mnohem závažnější problém.
Soudní spor o spotřební daň
Jak zjistil server Neovlivní.cz, společnost Velta Plus EU vstoupila nedávno do sporu se státem o zaplacení spotřební daně. Celní úřad, který firmě daň vyměřil, přitom spadá pod ministerstvo financí. A celý spor začal a odehrál se v době, kdy státní finance již vedl ministr Babiš.
„Společnosti vznikl v roce 2015 mimořádný náklad ve výši 1.178 tisíc Kč. Jedná se o úroky z prodlení za spotřební daň vyměřené Celním úřadem Karlovy Vary. Spotřební daň nebyla zaplacena ve stanoveném termínu z důvodu, že společnost Velta Plus EU, s.r.o. pokládá vyměření této daně za chybné a v současné době se domáhá soudně zrušení platebního výměru a vrácení této daně,“ stojí ve výroční zprávě společnosti za rok 2014.
Výsledek tohoto soudního sporu není znám. Server uvádí, že celní úřad detailní údaje o daních konkrétních osob – a tedy ani o výsledcích daňových sporů – nezveřejňuje. Vyjádření k dopadům daňového soudu zatím neposkytli ani zástupci firmy. To je ale velmi podstatné. Jinak vzniká ještě vážnější podezření o účelovosti poskytnutí vysokého sponzorského daru. Jedná se o klasický střet zájmů, něco za něco? Z tohoto důvodu je nevyhnutelné, aby firma a ministerstvo financí vyložily karty na stůl.
Taková transparentní prasárna
Lukáš Wagenknecht, bývalý první náměstek ministra financí, který se s ním rozešel ve zlém, k tomu na svém twitteru dodává: „Neplatič daně obdarovává stranu ministra? Taková transparentní prasárna.“
Skutečností je, že podezřelé sponzorské dary politickým stranám bývají obvykle tučným soustem pro média. Tak intenzívním, že si obdarovaní nakonec netroufnou zpochybňovaný dar ponechat a raději jej vrátí.
Hnutí ANO však v nových poměrech, nikoli poprvé, zavádí svéráznou politickou kulturu. Stejným způsobem se vyrovnává s kritikou gigantického střetu zájmů svého předsedy nebo podezřením z dotačního podvodu kolem Čapího hnízda. Co by jiným nemohlo projít, Babišovo hnutí do krve hájí a ještě zaútočí na kritiky, což platí i v posledním případě. Podezřelý dar nehodlá vrátit a ještě napadne z netransparentního financování oponenty.
Tato kauza je jen dalším dokladem, jak zřetelně se posunula mediální atmosféra. Ještě nedávno by plnila titulní strany celostátních deníků. Dnes to zatím vypadá, že oligarchovi projde úplně všechno.
[ctete]61895[/ctete]