Kosmický program býval kdysi výkladní skříní sovětského režimu. Vznikl sice jako vedlejší produkt vojenských technologií, z počátku se však Moskvě dařilo nastavit slušné tempo. To ale časem polevilo, až nakonec v dnešních dnech všechno skončilo stagnací. Stejně jako v případě údajně zázračných nových zbraní zůstala i zde už jen velká slova a sliby. Realita je jinde.
Zatímco svět sleduje úplně jiné ruské rakety, než jsou ty kosmické, Vladimir Putin navštívil kosmodrom Vostočnyj a přibral si k tomu běloruského diktátora Alexandra Lukašenka.
Agentura TASS v úterý hlásila: „Úspěchy Ruska v oblasti výzkumu vesmíru naznačují, že si Rusko v této oblasti udrželo vedoucí postavení, uvedl ruský prezident Vladimir Putin na tiskové konferenci po jednání se svým běloruským protějškem Alexandrem Lukašenkem, které se uskutečnilo na kosmodromu Vostočnyj v Amurské oblasti. ‚Všechno, co jsme viděli během naší návštěvy Vostočného, všechny úspěchy v kosmickém výzkumu dosažené v posledních letech dokazují, že si naše země udržuje vedoucí postavení v kosmickém průmyslu, je jedním z lídrů v této oblasti,‘ řekl.
Za důležitou a symbolickou označil Putin skutečnost, že se jednání s Lukašenkem uskutečnilo na Den kosmonautiky na kosmodromu Vostočnyj. Podle Putina jsou obyvatelé Ruska a Běloruska hrdí na to, že první let Jurije Gagarina do vesmíru před 61 lety zahájil novou éru kosmického výzkumu. ‚V tento významný den jsme s Alexandrem Grigorjevičem navštívili klíčová zařízení Vostočného,‘ řekl prezident.“
Pak ještě pokračovalo líčení skvělých zítřků, což Putin dělá rád. Dnešek je dnešek, na zítřek nikdy nedojde a vykládat lze cokoliv:
„Rusko obnoví svůj měsíční program, prohlásil ruský prezident Vladimir Putin na úterním slavnostním vyznamenání ruských kosmonautů na kosmodromu Vostočnyj a dodal, že mluví o startu automatické kosmické lodi Luna-25. Podle prezidenta hodlá Rusko pokračovat v práci na vývoji nákladní kosmické lodi nové generace a jaderných kosmických energetických technologií, kde má Rusko již velmi dobré základy a ‚naprosto jasnou převahu‘.
‚Obnovíme měsíční program; mám na mysli start automatické robotizované kosmické lodi Luna-25 z kosmodromu Vostočnyj,‘ řekl prezident. Hlava státu vyjádřila jistotu, že ruský měsíční program bude realizován. ‚Do třetího čtvrtletí (roku 2022) musí být stanice Luna-25 dokončena. Stihneme to ve třetím čtvrtletí?‘ zeptal se generálního ředitele Roskosmosu Dmitrije Rogozina. ‚Očekává se to. Startovací okno se uzavírá ve třetím čtvrtletí,‘ potvrdil Rogozin.“
Ptát se na něco Rogozina nemá smysl, to vědí i sami Rusové. Ten člověk je naprosto neschopný a nejlépe mu jdou různé výroky, kde za neschopného označuje Elona Muska. V roce 2014, v době amerických sankcí proti ruskému kosmickému průmyslu, Rogozin na twitteru navrhl, že by USA mohly dopravovat své astronauty na ISS pomocí trampolíny. O šest let později, po úspěšném startu lodi Crew Dragon, první soukromé kosmické lodě schopné dopravit lidi na oběžnou dráhu, mu Elon Musk odpověděl: „Trampolína funguje.“
Že ale tyhle scénky probíhají na kosmodromu Vostočnyj, je příznačné. Vostočnyj, nový kosmodrom, který měl být schopen nahradit tradiční Bajkonur, se stavěl s velkým zpožděním a je symbolem obrovské korupce. V roce 2015 agentura Interfax uvedla, že při stavbě kosmodromu Vostočnyj bylo rozkradeno pět miliard rublů. Výstavba kosmodromu Vostočnyj byla zpožděna o 26 měsíců. Pak nad stavbou převzal v listopadu 2014 dohled Rogozin a zpoždění se snížilo na čtyři měsíce. Jenže hned v dubnu 2015 a pak v říjnu 2017 drželi stavbaři kosmodromu Vostočnyj hladovku kvůli dlužné mzdě (270 milionů rublů v roce 2017).
Blouznění o světovém prvenství není třeba brát vážně. Rusko teď může vyslat k Měsíci, co chce, pokud se mu to povede, ale Američané tam zase budou dřív. Už podruhé v historii. Jejich kosmický program Rusko nedožene ani s vypětím všech sil. Elon Musk vyvinul znovu použitelnou kosmickou loď i nosnou raketu. Číňané mezitím vysadili svůj „lunochod“ na odvrácenou stranu Měsíce. Rusko nemá na nějaký průlom peníze a utíkají mu odborníci.
Nejde o to, že by v Rusku nežili talentovaní lidé, ale jakmile se někdo takový objeví, systém ho udusí. Kosmický program, stejně jako vedení války, jsou náročné a drahé věci a vyžadují ohromnou technologickou základnu, mnoho lidí a peněz. To má Západ a pak ještě Číňané. Ani ti ale nejsou tak rychlí jako Američané a přes nepopiratelné úspěchy zatím neudělali nic, co by neudělal někdo před nimi. Rozhodně jsou na tom ale lépe než Putinovo vadnoucí impérium.
Problém Západu není v tom, že by nedokázal něco vyrobit nebo se někam dostat. Je nemá chuť pouštět se do nepříjemných věcí. To udělá vždycky až tehdy, když je donucen. Jsou to ovšem bolesti doprovázející život systému. Ruské bolesti jsou bolesti hynoucího organismu.