„Putinovi bude příští měsíc 72 let a zdá se, že je na vrcholu sil. Po téměř čtvrtstoletí u moci, navzdory světovým sankcím a mezinárodním zatykačům, Putin nejeví žádné známky toho, že by se chtěl zastavit,“ konstatuje deník Kyiv Post. Pak ale uvádí argumenty zvláštního zpravodaje deníku Kyiv Post a politického analytika Jasona Smarta, podle kterého není Putin zdaleka v bezpečí.
Smart hovořil na videu, které je součástí článku. Upozorňuje, že Putin dnes pokračuje ve své snaze dát rozvědce FSB více moci a zároveň oslabit schopnosti jím jmenovaných vojenských představitelů.
„Zrovna nedávno, při protiofenzívě s cílem vyhnat ukrajinské vojáky z ruské Kurské oblasti, Putin degradoval roli armády tím, že pověřil vedením FSB, což ji ještě více urazilo, protože FSB pokračuje v provádění razií a zatýkání ruských vojenských důstojníků za korupci. To vedlo k údajné panice ve vysokých vojenských hodnostech kvůli téměř všeobecnému vlivu úplatkářství v ruských ozbrojených silách. Vojenští představitelé by měli spíše osobní prospěch z toho, že by se zbavili hrozby trestního stíhání za své prohřešky,“ uvádí se v článku.
Kdo by se mohl spolčit, aby zosnoval spiknutí proti Putinovi?
Je tu široká vrstva oligarchických vrstev a siloviků (příslušníků represivních orgánů), která chápe, že pokud Putin padne, mohlo by to zabránit jejich současnému trestnímu stíhání. Po Putinově pádu by bylo možné zabránit jejich pronásledování konkurenčními mocenskými klany, které by mohly usilovat o kremelský trůn.
Smart předjímá otázku, co by ze vzpoury oligarchové měli, když mohou „poděkovat Putinovi za svůj vzestup a za to, že je chránil po více než dvě a půl desetiletí od zločinů, do kterých jsou zapojeni, a zabránil, aby za ně byli vyšetřováni. Umožnil jim okrádat stát a vděčí mu za veškerý svůj majetek“.
Oligarchové ovšem vědí, že Putin je prostě starý, je mu přes 70 let a ve skutečnosti může kdykoli zemřít a to je jeden z důvodů, který by měl znepokojovat lidi, kteří jsou v úzkém mocenském kruhu. Mohlo by je napadnout, že by bylo lepší vzít svůj osud do vlastních rukou včas.
Smart cituje opozičního činitele Garryho Kasparova, který říká, že Rusko je v podstatě mafiánský stát a je špatné ho analyzovat „tradičním mikroskopem“, který používáme, když zkoumáme jiné země. Spíše je lepší chápat Rusko takové, jaké skutečně je, jako skupinu mafiánských zločinců, kteří sledují svoje zájmy.
V Rusku už zažili totální rozpad zpravodajských služeb, policie, pohraniční stráže a Národní gardy, když na Moskvu táhl Jevgenij Prigožin. Obyvatelstvo se nepostavilo za Putina, vyšší vojenští důstojníci se nesnažili Prigožina zadržet. V Ukrajinou obsazených oblastech se teď mnoho ruských občanů baví s ukrajinskými vojáky, z nichž nemají strach, ale spíše proklínají Vladimira Putina. Pro ně teď, říká analytik Smart, Putin představuje hrozbu a nic jim nepřináší.
Občané jsou ale bezmocní, nějakou aspoň omezenou moc má jenom oligarchie. Ta má i své soukromé vojenské společnosti, fakticky soukromé armády. Existuje prostě více známek nestability v armádě a v rámci zpravodajské služby a bez ohledu na to, kdo by se pokusil převzít moc, místní obyvatelstvo by se velmi pravděpodobně nepokusilo Putina zachránit. Ovlivnilo by to i výpady Ruska navenek. Při převratu je důležité udržet hlavní město, a proto by jakýkoliv oligarcha, který by se pokusil svrhnout Putina, během převratu velmi pravděpodobně povolal zpět vojáky z Ukrajiny a dalších míst.
„Putin by měl spát s jedním okem otevřeným,“ říká Smart, protože situace v Kremlu se podle něj stává mnohem složitější, než se na první pohled může zdát.