Ruští prezidenti by se po odchodu z funkce mohli stát doživotními senátory. V úterý to uvedl vysoce postavený zákonodárce. Toto postavení by jim poskytlo trvalou imunitu proti trestnímu stíhání.
Vládní komise pokračuje v plánování rozsáhlých změn ruského politického systému navržených minulý měsíc prezidentem Vladimirem Putinem.
Putinovy návrhy, které byly doprovázeny změnami ve vládě, by odebraly část moci prezidentovi. Předpokládá se, že to má Putinovi umožnit udržet si moc i po předpokládaném odchodu z úřadu v roce 2024.
Dolní komora parlamentu podpořila změny v předběžném hlasování minulý měsíc.
Mezi návrhy je jeden, podle kterého by se prezident po odchodu z funkce stal doživotním zákonodárcem. Oznámil to Pavel Krašeninnikov, zástupce vedoucího pracovní skupiny. Krašeninnikov tvrdí, že udělení takové funkce by Rusku umožnilo využít „kolosální zkušenosti a znalosti“ bývalých prezidentů.
Podle ruského práva jsou zákonodárci v dolní a horní komoře parlamentu imunní vůči trestnímu stíhání.
Komise již předložila řadu dalších návrhů, včetně těch, podle kterých by se Putinovo postavení nazývalo Nejvyšší vládce.
Předtím, než se stanou zákonem, musí ústavní změny schválit ve dvou hlasováních dolní komora parlamentu. Pak se o nich bude hlasovat v horní komoře a přezkoumají je regionální parlamenty a nakonec podepíše Putin.
Putin také prohlásil, že změny by měly být předloženy celonárodnímu hlasování, ale není jasné, kdy by k tomu mělo dojít.