Ruský vůdce Vladimir Putin zřejmě ještě nepochopil, jakou má ve světě pověst. Nebo to ví, ale jako osoba s mentalitou příslušníka pouličního gangu v Leningradu na to nebere ohled.
Že se Putin hodlá zúčastnit summitu skupiny G20, který bude koncem tohoto roku hostit Indonésie, oznámila ve středu ruská velvyslankyně v Jakartě. Předtím někteří členové skupiny vyzvali k vyloučení Ruska ze skupiny.
„Nejen G20, mnoho organizací se snaží Rusko vyloučit (…) reakce Západu je naprosto nepřiměřená,“ uvedla podle Reuters velvyslankyně Ljudmila Vorobjevová na středeční tiskové konferenci.
Paní velvyslankyně má zjevně vlastní chápání toho, co znamená slovo „nepřiměřené“. Opakem by zřejmě mělo být, že hlava junty, která nese odpovědnost za napadení sousední země a vraždění jejích občanů, bude jezdit na mezinárodní setkání, jako by se nic nestalo. G20 je klíčovou mezinárodní platformou pro koordinaci všeho, od opatření v oblasti změny klimatu až po přeshraniční zadlužení. Není to samozřejmě sbor světců a ani mezinárodní komise pro zajištění planetární morálky. V mezinárodních institucích jsou zastoupeny různé útvary, kterým se snad ani nedá říkat státy, a na summity jezdí osoby, které nikdo nikdy u nich doma nezvolil a jedou v neskutečné špíně a zločinech. Jak ovšem kdysi říkal komiksový pejsek Pif, „co je moc, to je moc, ale tohle už je přespříliš“.
Rusko je extra případ, protože je jadernou mocností, ačkoliv samozřejmě nevíme, jestli náhodou značná část jeho jaderné hrozby na tom není stejně bídně jako jeho konvenční síly. V tomto případě bohužel stačí, když jim to bude fungovat stejně špatně, aby byl výsledek tak jako tak tragický.
S běžným grázlem se policie nebude bavit, s teroristou, který drží rukojmí a vyhrožuje, se nějak domlouvat bude. Není ale důvod, aby byl terorista ještě během své akce zván někam do salonů, tam se s ním společensky štěbetalo a nakonec si všichni udělali skupinovou fotografii.
Na otázku, zda americký prezident Joe Biden při setkání se spojenci v Bruselu tento týden podnikne kroky k vytlačení Ruska z G20, odpověděl v úterý novinářům v Bílém domě poradce pro národní bezpečnost Jake Sullivan: „Jsme přesvědčeni, že pro Rusko to nemůže být v mezinárodních institucích a v mezinárodním společenství ‚business as usual‘.“
Dá se čekat, že jakákoli snaha o přímé vyloučení Ruska by byla vetována ostatními členy klubu, kam patří taky Čína, Indie, Saúdská Arábie a další země. Pak by se dalo trapnosti předejít tím, že některé země letošní zasedání G20 vynechají. Na tom je patrné, jak už jen svou existencí v momentálním stavu Rusko toxikuje mezinárodní vztahy.
Hlavní zápletka je ale v tom, že Rusko nikdo z nějakého společenství nevylučuje. Vyloučilo se samo svým nepřijatelným chováním.
A pokud někomu nestačí apely na morálku (ty většinou nikdy nestačí), je tu ještě jeden docela praktický argument. Proč ztrácet čas potěmkinovskou spoluprací s někým, kdo lže, nedodržuje dohody a stejně si nakonec udělá, co chce.