Zvýšená ofenziva, kterou Ukrajině vyhrožuje ruský prezident, by se měla odehrát v nejbližších týdnech. Patrně by tak chtěl Vladimir Putin „oslavit“ rok od začátku invaze do suverénní sousední země. Jedním z problémů, s nimiž se ovšem nyní ruský vůdce potýká, je nedostatek vojáků, které by mohl do války zapojit. Proto by měla údajně Státní duma jednat o tom, jak nařídit nezaměstnaným mužům, aby narukovali.
Podle informací Forbesu padlo, bylo zraněno nebo se pohřešuje na Ukrajině nejméně 200 000 ruských vojáků, je však možné, že jde až o 270 tisíc mužů. Mrtvých by mělo být zhruba 130 tisíc ruských bojovníků. Tyto informace potvrzuje i deník New York Times, který cituje analytiky z Conflict Intelligence Team (nezávislá vyšetřovací organizace, provádějící vyšetřování událostí odehrávajících se během ozbrojených konfliktů).
K tomu je třeba ještě přičíst padlé žoldáky z Wagnerovy skupiny, která v okupované zemi působí. Proto by Vladimir Putin chtěl do „speciální vojenské operace“ zapojit dalších 300 tisíc ozbrojenců. Mimořádná mobilizace, kterou si již Rusko zažilo, však nestačí. Proto má podle informací britských médií v ruském parlamentu vzniknout zákon, který na frontu pošle všechny nezaměstnané muže.
Vzhledem k tomu, že v Rusku je zhruba 2,7 milionu nezaměstnaných, převážně mužů, kteří mají průměrný věk 36 let, mohla by tak Putinova armáda získat potřebné statisíce rekrutů. Tím, že se bude jednat o lidi bez práce, nemá být podle ruského analytika Bruce Johnsona ohrožena upadající ekonomika, protože kvalifikovaní pracovníci by zůstali v zemi.
„Tento plán, pokud odhlédneme od jeho nemorální povahy, která zákonodárce nezajímá, by vyřešil některé problémy pro ruské náborové pracovníky. Ty, kteří nemají práci, postaví do první linie a bude se s nimi zacházet jako s postradatelnými. Moskva soucit neprojevuje,“ myslí si Johnson. „Mnoho z těch, kteří budou posláni na frontu, se pravděpodobně ukáže jako nevhodní, příliš staří na to, aby narukovali a bojovali, a to způsobí problémy,“ dodává.
Mobilizace, která proběhla 21. září 2022 z údajného důvodu „ochrany suverenity a územní celistvosti Ruska“, vyvolala v zemi vlnu nevole. Sám Putin totiž 8. března 2022 národu slíbil, že na Ukrajinu nebudou povolání vojáci v rezervě ani noví odvedenci na vojnu. Tiskový mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov loňského 13. září zase vyloučil vyhlášení mobilizace.
Oba sliby ovšem vzaly za své. Navíc generální prokurátor země Igor Krasnov již Putina varoval, že 9000 mužů bylo mobilizováno neoprávněně a nezákonně a bylo vráceno svým rodinám. Mnozí z nich byli ve špatném zdravotním stavu. K mobilizovaným mužům se ruští velitelé údajně chovali jako „ke kusu masa“, k tomu ještě dostali vybavení, které absolutně neodpovídalo předpisům. Někteří mobilizovaní Rusové měli bojovat v maskách na paintball, jiní fasovali zrezlé pušky, používané ve 2. světové válce. Obdobně patrně dopadnou i noví odvedenci z řad nezaměstnaných.
Útok na Donbas
Posílení armády je pro Putina důležité i proto, že chce do konce února uskutečnit další fázi útoku. Podle Andrije Čerňaka z Hlavního zpravodajského ředitelství ukrajinského ministerstva obrany se dají vypozorovat náznaky toho, že se ruská armáda připravuje k další ofenzivě. Ta by měla mít jako hlavní cíl obsazení celého území Donbasu. Podle deníku Kyiv Post měl vydat takový rozkaz sám ruský prezident.
„Zaznamenali jsme, že ruské okupační síly přesouvají na východ další útočné skupiny, jednotky, zbraně a vojenskou techniku,“ potvrdil Čerňak. „Podle vojenské rozvědky Ukrajiny vydal Putin rozkaz zmocnit se do konce března území Doněcké a Luhanské oblasti,“ dodal.