Ruský prezident Vladimir Putin podle webových stránek Kremlu nařídil vládě, aby vytvořila podmínky pro přilákání zahraničních vědců. Mnozí vysokoškolsky vzdělaní Rusové odcházejí v počtu desítek tisíc ročně do zahraničí.
Agentura RIA cituje z Putinova nařízení, co se má provést: „Zajistit změnu v přístupu k realizaci opatření k přilákání předních vědců do ruských vysokých škol, vědeckých organizací a státních vědeckých center Ruské federace: vytvořit podmínky pro přilákání předních vědců, postgraduálních studentů a mladých vědeckých pracovníků z řad zahraničních občanů a krajanů žijících v zahraničí k práci v Rusku.“
Zájemci budou moci získat informace o možnostech práce a výuky v Rusku. Splnit prezidentovy pokyny je nutné do 1. září.
RIA dále uvádí: „Ruský vůdce již dříve schválil seznam pokynů na základě výsledků společného zasedání Státní rady a prezidentské rady pro vědu a vzdělávání, které se konalo 24. prosince 2021. Kroky v něm obsažené mají urychlit rozvoj vědeckého sektoru v zemi.“
Rusko zřejmě zahraniční vědce potřebuje už proto, že mnozí vzdělaní Rusové zemi opouštějí. V květnu 2021 ruská redakce BBC zmínila, kolik takových lidí je: „Rusko je jedinou vyspělou zemí, kde počet vědců klesá již několik desetiletí po sobě, uvedl Nikolaj Dolguškin, hlavní vědecký tajemník Ruské akademie věd (RAN). A i když s prvním tvrzením lze snadno nesouhlasit – MMF řadí Rusko mezi rozvojové země – sami vědci nevidí nic překvapivého na tom, že zemi opouštějí vysoce kvalifikovaní odborníci. Dolguškin uvedl, že jednou z hlavních příčin poklesu počtu vědců je odchod do zahraničí: zatímco v roce 2012 opustilo Rusko 12 000 vysoce kvalifikovaných odborníků, nyní (2021) jich podle hlavního vědeckého tajemníka Ruské akademie věd odchází ročně 70 000.“
Statistiky Ruské akademie věd se úplně neshodují s údaji Rosstatu, ruské státní statistické agentury. Jde však nejspíš o způsob vedení statistik. Rosstat se domnívá, že v roce 2019 opustilo Rusko 384 tisíc lidí (se započítáním dětí a mladistvých do 14 let to bylo 416 tisíc). Z nich pouze 62 000 mělo vysokoškolské vzdělání a jen 360 z nich byli lékaři a kandidáti věd.
„Rosstat předběžně vypočítal migraci za období od ledna do listopadu 2020: během těchto měsíců pandemie opustilo zemi téměř 440 000 lidí. Většina těch, kteří odešli, se jednoduše vrátila do svých domovských zemí ve Společenství nezávislých států (sdružení některých postsovětských republik). Důležité na této statistice je, že do vzdálených zemí odešlo více než 60 000 lidí, což je rekordní počet za posledních devět let. O rok dříve to bylo 45 000 osob,“ komentuje to BBC.
Je pravděpodobné, že Ruská akademie věd počítá nejen doktorandy a doktory věd, ale také postgraduanty a absolventy vysokých škol, kteří odcházejí a plánují se věnovat vědě. „Přesto je obtížné vysvětlit způsob jejich počítání. Ať tak či onak, Kreml s údaji RAN nepolemizoval. Prezidentův mluvčí Dmitrij Peskov řekl, že na odchodu ruských vědců nevidí nic tragického: ‚Někteří vědci odcházejí, někteří se vracejí.‘“