Projev ruského prezidenta Vladimira Putina lze i podle reakcí na něj označit za průlomový. A nejen z toho důvodu, že v něm ruský prezident vyjádřil podporu nezávislosti Doněcké lidové republiky a Luhanské lidové republiky. I mezi českými politiky se v reakcích objevují poměrně ostrá vyjádření.
Představitelé vládní koalice se v čele s premiérem Petrem Fialou (ODS) staví na stranu nezávislé Ukrajiny. „Česká republika stojí za svobodnou a nezávislou Ukrajinou. Z vlastní historie si dobře pamatujeme, že podobné kroky namířené proti suverénním sousedním státům k míru nikdy nevedou,“ uvedl Fiala na svém twitterovém účtu.
Mnohým nad Putinovými slovy zůstává rozum stát. „Сумасшедший. Čistokrevně. Bůh ochraňuj Ukrajinu,“ Dana Drábová vystihla svým způsobem pocity, které má nyní řada Putinových posluchačů.
Podporu Ukrajině na twitteru vyjádřil i ministr vnitra Vít Rakušan (STAN). „Pokud si v těchto chvílích kladete otázku, co je v rámci rusko-ukrajinského konfliktu pravda a co lež, vzpomeňte si na naši československou zkušenost s ‚bratrskou pomocí‘. Putinovo Rusko opět dokazuje, že nezná bratra,“ napsal.
Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) zmínila na svém účtu sílu NATO, díky kterému nyní není v ohrožení i Česká republika. „Vladimir Putin ve svém projevu zmiňuje vlnu přijetí států bývalého východního bloku do NATO. Mezi nimi i ČR. Bere to jako podvod Západu a prohru Ruska. Nebýt Václava Havla a dalších, kteří nás přivedli do NATO, jsme ve stejném ohrožení jako Ukrajina i my. Nenechme je napospas.“
Stejně tak i Jiří Pospíšil (TOP 09) vyzval Evropu na základě jednání Putina k mobilizaci a akci. „Putin se snaží o obnovu SSSR. Uznáním nezávislosti (čti podřízenosti Rusku) Doněcké a Luhanské lidové republiky k tomu udělal další krok. Evropa musí jednat!“ uvedl Pospíšil.
Stupňující se nebezpečí, které Rusko představuje pro okolní svět, reflektoval i poslanec Marek Ženíšek (TOP 09). „Putin zřejmě podepíše výnos o uznání nezávislosti povstaleckých republik. Ukrajinu nepovažuje za sousední zemi Ruska. Ten chlapík ukradl Ukrajině část země už před osmi lety. Permanentně ohrožuje bezpečnost v Evropě a jeho cílem je nový SSSR. Sankce, sankce, sankce!“
Putinovo jednání je za hranicí také podle europoslance Tomáše Zdechovského (KDU-ČSL). „Rozhodnutí o uznání Luhanské a Doněcké republiky je absolutně nepřijatelné. A nic to nemůže odůvodnit. Zlu se neustupuje. V roce 1938 známe podobný scénář při rozbití Československa. Rusové se chovají jak nacistické Německo. #hanba,“ píše na twitteru.
„Vladimir Putin se svým svérázným výkladem dějin a paranoidním přístupem k Západu neváhá vehnat Rusko a Ukrajinu do ‚bratrovražedné‘ války, jejíž důsledky by obě země uvrhly desetiletí do minulosti a celou Evropu a možná i svět do chaosu. Smutný způsob, jak se zapsat do dějin,“ uvedl generál Petr Pavel.
Podle senátora Pavla Fischera zvolil Putin eskalaci a provedl další krok směřující k otevřenému konfliktu. Nyní již pouze čeká na záminku, pod kterou bude moci odstartovat okupaci. Kritizuje Evropu za to, že čeká na zázrak, zatímco „dopřává Putinovi slávu, o jaké se mu nesnilo a dveře si u něj podávají významní státníci“. Tato jednání Putin využívá ke své vlastní propagandě. „Svět konečně poslouchá jeho zvrácené požadavky, ačkoli je jejich splnění od začátku vyloučené,“ uvedl na své faceboookové stránce.
„Rusko hrubě porušilo a popřelo základní pravidla mírového soužití mezi státy,“ říká Fischer pro deník FORUM 24. Putinovské Rusko se podle něj rozhodlo porušit mezinárodní právo a „podkopává mezinárodní řád“, který by měl být založen na respektu k suverenitě států.
„Diplomacie dostala dnes večer na frak. Putin mimo jiné znevěrohodnil úsilí německého kancléře, francouzského prezidenta i nabídky na jednání s prezidentem USA. Sleduje však jen osobní zájmy, čímž vážně ohrožuje mír v Evropě.“
Podle Fischera tedy nastal čas na tvrdý a zásadový přístup. „Vyděračům se neustupuje. Ukrajina potřebuje naši pomoc. V rámci EU a NATO doba vyžaduje, abychom zůstali jednotní a pevní,“ řekl deníku FORUM 24.