Na ukrajinském území působí kolem padesáti tisíc žoldáků z takzvané Wagnerovy skupiny. Soukromá armáda miliardáře Jevgenije Prigožina, blízkého přítele ruského prezidenta, má však údajně být z fronty odvolána. Vladimir Putin se totiž obává, že nájemní vojáci, často rekrutovaní z řad vrahů či násilníků, mohou být hrozbou pro jeho setrvání v pozici hlavy státu.
Zprávy o možném převratu v Kremlu a nahrazení Putina se množí pokaždé, když ruská armáda selže v některé z bojových akcí na Ukrajině. Jako nástupce ruského vůdce je často zmiňován právě Prigožin, přestože doposud stál vždy po boku Vladimira Putina. Šéf Wagnerovy skupiny má však v poslední době podle zprávy ukrajinské rozvědky intenzivní spory s ministrem obrany Sergejem Šojguem a předpokládá se, že ruský prezident bude další „na řadě“.
Sám Putin si to patrně uvědomuje, a proto se má podle některých britských médií chystat „wagnerovce“ z Ukrajiny stáhnout. Všech 50 000 žoldáků tak má nyní omezit svoje operace a připravovat se na opuštění okupované země. A to přesto, že je tato skupina mající ve svém středu i mnoho odsouzenců za hrdelní zločiny, kterým dala možnost si za šest měsíců služby vybojovat svobodu, na Ukrajině úspěšná.
Důvodem je, že se Putin obává válečných úspěchů Prigožinových mužů, které by mohly přerůst v nechtěnou podporu šéfa Wagnerovy skupiny od lidí, kteří budou vybírat nového ruského prezidenta. Do stejné pozice jako takzvaný „Putinův šéfkuchař“ se dostal i čečenský vůdce Ramzan Kadyrov. Jeho vojáci totiž projevují na Ukrajině stejnou krvelačnost jako „wagnerovci“ a budí tak u místních obyvatel strach.
„Prezident Putin a Jevgenij Prigožin byli po desetiletí velmi blízkými přáteli a spojenci. Zdá se však, že se chystá rozchod poté, co se Prigožin otevřeně kriticky, dokonce urážlivě, vyjadřoval na adresu vysokých vojenských představitelů,“ tvrdí expert na Rusko Bruce Jones. „Domnívám se, že jeho kritika vojenských sil a jejich velitelů je implicitně urážkou Putina, který v něm nyní vidí potenciálního soupeře,“ dodal.
Stažené žoldáky by na frontě měli nahradit vojáci, které hodlá Rusko na Ukrajinu poslat. Kreml hovoří o 300 tisících mužů, některé odhady jsou ještě vyšší. Pokud by se totiž podařilo prosadit ve Státní dumě zákon o povolávání nezaměstnaných mužů do války, o němž se nyní v Rusku intenzivně hovoří, mohl by Putin počítat s daleko větším posílením armádních řad.
Wagnerova skupina a její působení
Wagnerova armáda, často nazývaná jako skupina či Liga, je ruská žoldnéřská organizace působící kromě Ukrajiny i v Sýrii, Iráku a v několika zemích v Africe. Zakladatelem této organizace je bývalý pracovník ruské vojenské rozvědky GRU Dmitrij Utkin přezdívaný po jeho oblíbeném hudebním skladateli Richardu Wagnerovi. Skupina je natěsno napojena na ruského miliardáře Jevgenije Prigožina blízkého Kremlu a Vladimiru Putinovi. Podnikatel je od roku 2018 na sankčním seznamu USA a do roku 2020 na sankčním seznamu EU.
Wagnerova skupina působila v mezinárodně neuznaných separatistických útvarech – Doněcké a Luhanské lidové republice – už v letech v letech 2014 až 2015. V době konfliktu v Sýrii se žoldáci přesunuli k boji do této země. Mnozí členové z této skupiny byli vyznamenáni ruskými řády a medailemi.
Kromě zprostředkovávání vojenských intervencí má šéf „wagnerovců“ Prigožin také politické ambice. Na konci loňského roku například pronesl, že se podílel na ovlivňování voleb v USA. Jako první osoba, kterou Spojené státy americké obviňují ze zasahování do jejich politiky, se veřejně přiznal. Prigožin – často označovaný jako Putinův šéfkuchař, protože jeho cateringová společnost dostává zakázky od Kremlu – byl v USA oficiálně obviněn ze sponzorování takzvaných trollích farem, kterými se podle západních představitelů Moskva snaží ovlivňovat politiku v USA a dalších zemích.