Rusko je korupcí prolezlé od Kremlu po nejnižší patra země. Vladimir Putin je hlava celého korupčního systému. Když teď chce formovat studenty, aby bojovali proti korupci, je to výsměch. Kdyby to začali brát vážně, všechny by je nechal pozavírat.
Agentura TASS nás informovala o dalším smělém plánu ruského vůdce.
„Ruský prezident Vladimir Putin nařídil ruskému ministerstvu školství, aby v rámci Národního protikorupčního plánu na období 2021–2024 pokračovalo ve vypracovávání vzdělávacích standardů, které u studentů vytvoří netolerantní postoj ke korupci. Uvádí se to ve vyhlášce zveřejněné v pondělí na oficiálních internetových stránkách s právními informacemi. ‚Ministerstvu školství Ruské federace: pokračovat v práci na začlenění takových ustanovení do federálních státních vzdělávacích standardů všeobecného a středního odborného vzdělávání, která zajišťují formování netolerantního postoje studentů ke korupčnímu chování, a v odborné činnosti – připravenost přispívat k potlačování takového chování,‘ uvádí se v dokumentu.“
Nepochybujeme o tom, že korupce je v Rusku problém a Putin to ví. Stejně tak má problémy s korupcí soudruh Si Ťin-pching v Číně. Od určité míry to komplikuje život i diktátorům. Problém je v tom, že současně vytvářejí systém, kde korupce kvete. Uzavřená společnost, kterou vede kasta lidí, která se mezi sebou odměňuje výhodami, nemůže jinak skončit. Pak se ovšem pronásleduje korupce jen u těch lidí, kteří do kasty nepatří, což každý soudný člověk vidí, a nebere proto nějaké antikorupční výzvy vážně. Kdyby bral, vyvede ho z toho nějaký vlastní zážitek druhý den. Alexej Navalnyj založil Fond boje s korupcí a výsledkem bylo, že Navalnyj je v lágru, jeho mluvčí má domácí vězení a místo korupce se vyšetřuje Navalného fond. Proč? Protože ukazoval na zkorumpovanost těch nejvyšších vrstev a zdokumentoval ji, a to tedy skutečně nešlo.
Půvabnou ukázku toho, jak to taky za přihlížení Putina a dalších členů jeho junty vypadalo, popisuje Steven Lee Myers v knize Nový car: Vzestup a vláda Vladimira Putina (Argo, 2016).
Dovoluje si ocitovat pasáž o přípravě zimní olympiády v Soči, která přišla na 52 miliard dolarů:
„Byly to dosud nejdražší olympijské hry v historii – stály asi sedmkrát víc než zimní olympiáda, jež se konala v roce 2010 v kanadském Vancouveru, a vyšly dokonce i dráž než daleko rozsáhlejší letní olympiáda v Pekingu v roce 2008. V zemi, jejíž hospodářství stále bojovalo o přežití, bylo toto číslo tak politicky citlivé, že bylo Kozakovi a dalším ministrům nařízeno, aby je už nikdy nezmiňovali. Tato marnotratnost se stala i terčem posměchu. V ruském vydání časopisu Esquire vyšel odhad, že za částku vydanou na výstavbu kombinované dálnice a železnice do hor mohli inženýři vydláždit stejnou trasu centimetrovou vrstvou černého kaviáru, šesticentimetrovou vrstvou černých lanýžů a dvaadvaceticentimetrovou vrstvou paštiky z husích jater, to vše kromě jiných delikates.
Ti, kdo měli výstavbu na starosti, svalovali obří výdaje na obtížné geologické podmínky nebo na požadavky Mezinárodního olympijského výboru, avšak doslova každý projekt stál daleko víc než srovnatelné projekty kdekoli jinde. Šířily se zprávy, že dodavatelé navyšovali ceny na všech úrovních, aby mohli vyplácet provize úředníkům, jak v roce 2010 potvrdil i Valerij Morozov. Plynovod, jehož výstavbu měla na starosti firma Arkadije Rotenberga a který vedl pod hladinou Černého moře, stál přes pět milionů dolarů za kilometr, zatímco plynovod Nord Stream v Baltském moři stál jen čtyři miliony za kilometr (přičemž i tato částka několikrát překročila evropský průměr).
Boris Němcov nazval Soči ‚svátkem korupce‘ a v červnu 2013 uvedl ve své nejnovější zprávě o korupci v Putinově éře odhad, že až polovina z celkové částky 52 miliard dolarů byla promrhána nebo rozkradena. Dokonce i vysocí ruští představitelé museli uznat, že se ztratily ohromné sumy peněz. Auditorská komora odhadla, že přinejmenším 500 milionů dolarů výdajů nebylo vůbec vyúčtováno – a pak rychle svou čtvrtletní zprávu přehodnotila a označila ji za státní tajemství. Nikdy nedošlo k žádnému trestnímu stíhání, zcela jistě ne proti kterémukoli z Putinových spojenců, kteří na olympiádě opravdu velmi zbohatli.“
Tolik Myers. Boris Němcov, který na korupci upozornil, ovšem už nežije, byl zavražděn nedaleko Kremlu.
Můžeme věřit, že Putinovi korupce může v některých případech vadit. Především tam, kde to kříží jeho plány. Pak je třeba nasadit vlastní lidi, kteří astronomicky zbohatli, protože se s Putinem osobně znají a sami jedou v podivných kšeftech.
Studenti v Rusku nebudou tak naivní, aby brali Putinovy plány vážně. To by museli spadnout z Marsu. Proč se kremelský vůdce vůbec takovými věcmi zabývá, je záhada. Může si přece nechat zavřít koho chce, tak proč s tím někoho obtěžuje. Možná se ve svém anticovidovém bunkru už skutečně nudí.