„Byl zničen druhý most přes řeku Sejm u obce Zvannoje v Gluškovském okrese Kurské oblasti. Ukrajinské ozbrojené síly pokračují v metodickém odřezávání zásobování ruského uskupení v příhraničním Gluškovském okrese,“ píše Kanal vizioněra na Telegramu. Vojenský blogger pak skepticky hodnotí dosavadní pokusy ruské armády útok zastavit.
Příspěvek popisuje, že řeka Sejm protéká celým Gluškovským okresem a odřezává jej od zbytku regionu. Nyní v oblasti zůstal jediný most přes Sejm ve vesnici Karyž. Ruská armáda sice buduje pontonové přechody, ale ty jsou zranitelnější a méně pohodlné. „Problémy se zásobováním vojsk v této oblasti narůstají.“
„To potvrzuje strategický plán ukrajinských ozbrojených sil vytlačit ruské jednotky z pohraničí v Gluškovském okrese. Plán, jak co nejdéle upevnit a udržet kus ruského území, o který se dá vyjednávat při jednáních. Ale hlavně plán, jak eliminovat možnost utáhnout pytel vojsk ukrajinských ozbrojených sil podél hranice, převést bitvu u Kurska z mobilní bitvy na dlouhé poziční vypalování území.“
Blogger to nazývá plán „Cherson 2.0“, jehož cílem je donucení vojsk k „dobrovolné“ evakuaci kvůli zásobovacím potížím. Má jít o strategický plán na vytvoření bojové hranice mezi stranami podél říčních hranic.
„Navíc tak vzniká poválečný sanitární kordon, o němž mluvil Putin. Nyní se však vytváří nikoli na území Sumské oblasti, ale na území Ruska, v Kurské oblasti. A je to také jakási ‚výměna‘: charkovské sanitární pásmo za kurské. Půjde-li to takto dál a Rusko nezavede do boje žádné armádní rezervy, změní se nakonec zoufalé kurské dobrodružství ukrajinských ozbrojených sil ve strategickou operaci NATO na ‚obklíčení brlohu ruského medvěda‘. Rusko bude muset na vítězství v bitvě u Kurska 2.0 zapomenout,“ uzavírá autor.
Vojenský blogger Rybar si zase stěžuje na další ukrajinské útoky na ruská energetická zařízení.
„V noci se ukrajinské bezpilotní letouny zaměřily na ropný sklad u Proletarska jihovýchodně od Rostova na Donu. Útokem byl napaden sklad FGUP Combinat Kavkaz, který je hlavním skladem pohonných hmot a maziv v regionu a spadá pod Federální službu rezerv. Kolem páté hodiny ranní zasáhl ukrajinský bezpilotní letoun jednu z palivových nádrží a způsobil požár. Během hašení požáru zaútočil na sklad ropy další nepřátelský dron. Později do oblasti incidentu dorazil hasičský vlak, který uhasil oba požáry. Podle předběžných informací nedošlo k žádným obětem ani zraněním,“ píše Rybar.
Připomíná, že v posledních dvou týdnech byla hlavním cílem útoků ukrajinských bezpilotních letounů vojenská letiště v Lipecké, Voroněžské a Nižněnovgorodské oblasti, ale tímto náletem se Ukrajinci opět vrátili k zasahování palivových a energetických zařízení.
„Vzhledem k vysokému objemu výroby těchto zařízení (dronů, pozn. red.) je velmi naivní doufat, že ukrajinským silám brzy dojdou. Proto jediným jistým způsobem boje proti náletům je ničení skupin bezpilotních letounů s předstihem ještě v době, kdy se blíží k cíli, což zajišťuje komplex opatření, od vytvoření vhodného systému řízení až po využití lehkých motorových letounů a bezpilotních letounů FPV (drony snímající akci v přímém čase, pozn. red.) jako záchytných prostředků.“