Využívání dublérů Vladimirem Putinem je tématem spekulací již několik let. Objevily se „zaručené“ zprávy o tom, jak jsou dvojníci ruského prezidenta rozpoznatelní, dokonce se hovořilo i o tom, že Putin už nemusí žít. Těmto zprávám ovšem nevěří každý. Najdou se i tací, kteří jsou si jisti, že existuje pouze jeden strůjce války na Ukrajině.
Portrétistka Simone Maliková tvrdí, že debaty o Putinově možné smrti nejsou na místě. Dokonce odmítá myšlenku, že by se ruský prezident nechal na některých akcích zastupovat dublérem. Svůj názor odbornice z britského Bradfordu ilustrovala pro deník Daily Mirror na nedávné Putinově návštěvě na Moskevské univerzitě. Přitom ta však vyvolala další vlnu spekulací o prezidentově dublérovi.
„Na základě některých klíčových prvků si nemyslím, že byl použit dvojník. Poznávám vrásku na jeho uchu a velmi výrazný sklon rtů. U nich je navíc vidět, že i v mládí se mu skláněly na levou stranu. Když se usmívá, je zřejmé, že se obličej kloní,“ vysvětluje Maliková. „Stejný sklon má nos z bočního profilu. Každý úhel jeho obličeje v porovnání s mladším Putinem odpovídá,“ dodává takzvaná „superrozpoznávačka“. To jsou podle odborníků lidé s mimořádnou schopností, kterou se nejde naučit.
„Myslím, že to byl vždycky on, pokud mi někdo neukáže jiný snímek nebo video, kde vypadá jinak. Jeho obličej se dost změnil, dřív byl trochu protáhlejší a teď je kulatější, s většími otoky. Ale to odpovídá přirozenému stárnutí nebo skrytým zdravotním problémům,“ myslí si Simone „Jeho pleť je nyní odlišná, dříve měl více opálený obličej. To také může mít několik důvodů. Opět stárnutí, zdravotní stav nebo třeba jen méně času stráveného na slunci,“ dodává.
Simone svou schopnost odhalila při sledování televize. V ní běžel pořad o násilníkovi a vrahovi Imranu Alím, který byl tehdy na útěku v Pákistánu. Současná uznávaná portrétistka na sociálních sítích prezentovala jeho podobiznu. Ta posléze posloužila k vypátrání hlavního podezřelého. „Byl to náhlý krok. Dívala jsem se na televizi a najednou se přede mnou objevil tenhle obličej. Rychle jsem si udělala náčrtek. Poté se se mnou spojila pandžábská policie a během týdne zadržela podezřelého, který odpovídal podobě na mém náčrtu,“ vzpomíná žena, která je přesvědčena o tom, že Vladimir Putin nemá dvojníka.
Dohady o dvojnících
Přitom návštěva ruského vůdce na Moskevské státní univerzitě v rámci Dne ruských studentů, budila odlišný dojem. Podle telegramového účtu General SVR, ovládaného člověkem, který má prý blízko ke Kremlu, fotografie, pořízená na setkání se studenty, dokazuje mnohé. Prvotně je poukazováno na Putinovu výšku, které má být u údajného dvojníka dosaženo použitím bot s podpatky.
Podezřelý je i pozitivní výraz na tváři ruského prezidenta. Ten totiž v posledních měsících spíše prezentuje zachmuřenou tvář, na níž se skrývá nejen obava z vývoje války na Ukrajině, ale podle některých odborníků i následky nemocí, s nimiž má bojovat.
„Během veřejného setkání se studenty si mnozí všimli některých zvláštností a fyziologických rysů ‚prezidenta‘,“ sdělil telegramový kanál. „Osoba podobná Putinovi se na rozdíl od originálu vůbec nebála být v blízkosti velkého množství málo známých a zcela neznámých lidí, což pro prezidenta v posledních letech není vůbec typické,“ dodává s odkazem na „paranoiu“, kterou Putin zřejmě trpí.
Od doby koronavirové pandemie se totiž ruský prezident setkává s politiky především u několik metrů dlouhého stolu. Ten má snížit riziko možného nakažení Putina covidem či jinou nemocí. I další návštěvy jsou redukovány pouze na nutný počet.
“ Na tváři pseudoputina a ve způsobu jeho chování byly pozorovány zjevné rozdíly. Levá lícní kost dubléra byla oteklá a nepřirozeně se pohybovala,“ píše General SVR s tím, že i nepřirozeně visící horní ret dokazuje, že se nejednalo o skutečného prezidenta. „Styl smíchu dubléra se také liší od Putinova,“ dodává kanál.