Rusko je zemí jedinečných příležitostí pro aktivního a talentovaného člověka, tvrdil prezident Vladimir Putin ve svém projevu k účastníkům maratonu Novoje znanije. „Stačí, když si uvědomíme své silné stránky a budeme pokračovat. Znalosti se musí opět stát jednou z nejdůležitějších hodnot,“ vykládal Putin, zatímco vzdělaní Rusové zemi opouštějí.
Už dvě desetiletí trvá vládnutí Vladimira Putina v Rusku a celou tu dobu se Rusové dozvídají, jak bude „líp“. Když šly ceny ropy nahoru, tak byly peníze, aby to na nějakou dobu lepší bylo. Ta doba je pryč a je stále patrnější, jak země do své budoucnosti nejspíš neinvestovala tolik, kolik by měla. Slovní optimismus v projevech ale pokračuje.
Rossijskaja Gazeta teď cituje poslední Putinovy výroky: „Vladimír Putin označil spuštění online platforem obnovené společnosti Znanije za velký a přelomový projekt. Tato společnost byla po mnoho desetiletí vlajkovou lodí masového vzdělávání a hrála jedinečnou roli v životě několika generací… Rusko nyní čelí srovnatelným výzvám. ‚Jsou definovány novým technologickým režimem a digitální revolucí, nástupem online reality a umělé inteligence, stejně jako rychlostí změn ve světě kolem nás, novou rychlostí osvojování znalostí, které přímo určují úspěch a konkurenceschopnost každého člověka i celé země,‘ řekl prezident.
‚Znalosti se musí opět stát jednou z nejdůležitějších hodnot společnosti – atraktivní a dostupné,‘ zdůraznil Putin. A to je hlavní cíl obnovené osvětové společnosti zaměřené na všechny věkové kategorie a různé zájmy. Při všech možnostech, které nabízejí moderní technologie, nemůže nic nahradit živou komunikaci a mentoring vždy byl a zůstává nejúčinnějším nástrojem pro předávání znalostí a dovedností, řekl prezident. Proto je důležité, aby stálými účastníky programu byli nejen odborníci, ale také vedoucí pracovníci, vrcholní představitelé vlády a významných společností, významní vědci a kulturní osobnosti. Jejich příklad by byl pro mladé lidi tou nejlepší motivací k získávání znalostí, rozšiřování obzorů a formování občanského postoje, k realizaci sebe sama a svých myšlenek. ‚Pro aktivního talentovaného člověka je Rusko zemí jedinečných příležitostí a vy, každý z vás, jste nepochybně talentovaní. Hlavní je identifikovat své talenty a silné stránky a začít jednat,‘ nabádá hlava státu. ‚Společnost Znanije vám pomůže najít sebe sama, abyste se dostali na cestu k úspěchu,‘ uzavřel.“
Tolik Rossijskaja Gazeta.
Problém je v tom, že v chudé zemi, kde i společenská atmosféra nestojí za nic, nejspíš zrovna ti mladí a inteligentní lidé nebudou chtít žít. Pokud budou moci odejít jinam. Je to trend, který trvá už řadu let. Web Finanz.ru píše o tom, jak Rusko nepříznivě zasahuje „odchod mozků“:
„Odliv vědců a vysoce kvalifikovaných odborníků z Ruska se za posledních 9 let zrychlil pětkrát. V úterý (zveřejněno letos 20. dubna, pozn. red.) to na valném shromáždění Ruské akademie věd (RAN) oznámil její hlavní vědecký tajemník Nikolaj Dolguškin. Podle něj masový odchod vědců za prací do zahraničí hraje významnou roli v katastrofálním poklesu počtu výzkumných pracovníků v Rusku.
Zatímco v roce 2012 opouštělo zemi 14 000 vědců ročně, nyní je to 70 000. ‚Rusko je jedinou vyspělou zemí, kde počet vědců klesá již několik desetiletí po sobě,‘ citovala Dolguškina agentura TASS. Od roku 1990, kdy bylo Rusko v tomto ukazateli na prvním místě na světě, se počet výzkumných pracovníků snížil z 992 tisíc na 348 tisíc ‚To je 65 procent, dvě třetiny jsme ztratili za tři desetiletí,‘ řekl vědec.
Podle Světové banky je Rusko na prvním místě v regionu Evropa a Střední Asie, pokud jde o absolutní počet občanů, kteří emigrovali do zahraničí. V roce 2017 podle banky opustilo zemi 10,6 milionu Rusů, kteří odešli pracovat do zahraničí. To je více než počet těch, kteří opustili Ukrajinu, Bělorusko a Moldavsko dohromady. V relativním vyjádření činí ztráty 7,4 procent populace (144 milionů lidí). Pokud se z výpočtů vyloučí důchodci (35 milionů osob), ztratila země 9,7 procent současného počtu občanů v produktivním věku (pracovní síly) a dětí. 70 procent těch, kdo odcházejí, má vysokoškolské vzdělání.“
Takže velký V. V. Putin může řečnit kolem dokola a bude na to mít dost času. Nechal si schválit další volební období a změnil kvůli tomu ústavu, takže příležitostí k burcujícím řečem bude dost. Mezitím budou lidé mizet pryč. Za časů komunistické vlády se to řešilo tak, že se hranice pro lidi, co chtěli „ven“, prostě uzavřely. Tak uvidíme, jak si s tím současný režim poradí.