Ruský prezident Vladimir Putin tento týden podepsal dekret, který zakazuje dodávky ruské ropy a ropných produktů do zemí uplatňujících cenový strop na ruskou ropu. Pokud se nařízení vztahuje na ropovod Družba, bude se muset Česko více zásobit ze západní Evropy, okomentoval pro deník FORUM 24 důsledky embarga Petr Bartoň, hlavní ekonom investiční skupiny Natland. Zásadní je podle něj oddálení zákazu exportu ruských ropných produktů včetně nafty na neurčito.
Co znamená ruský zákaz vývozu ropy pro Českou republiku?
To se z dekretu snažím zjistit. Pokud je správné čtení, že se ruský zákaz vývozu týká zemí, které aplikují cenový strop, tak se nás to týká. Pokud by se to ale vztahovalo pouze na kontrakty, které strop používají, tak by se nás to netýkalo.
Podle toho, jak to odprezentovaly všechny agentury, zákaz by se nás týkal. Jsme totiž zemí Evropské unie, která je signatářem cenového stropu na ruskou ropu. Tím pádem bychom byli mezi zeměmi, které cenový strop aplikují, byť nepřímo, ale Putin v dekretu přímo píše, že se vztahuje na všechny, přímé i nepřímé.
Podle interpretace Václava Bartuška tím ovšem není pokryt ropovod Družba, takže se to České republiky netýká. Podle mého čtení ruského dekretu, a právě podle agenturního zpravodajství, se nás to ovšem týká. Pokud se to Družby z nějakého důvodu, který jsem zatím nepochopil, nedotkne, nedotklo by se to ani nás. Pořád totiž máme ropu z ropovodu Družba, protože jsme si v létě společně se Slovenskem a Maďarskem vyjednali ze zákazu na dovoz ruské ropy výjimku. Četl jsem překlad dekretu a není v něm nic o tom, že by se to vztahovalo pouze na kontrakty, které Evropská unie již zakázala.
Takže není jasné, na co se přesně zákaz Ruska vztahuje?
Z pohledu Ruska bych čekal, kdybych měl Putina alespoň za poloracionálního, že to udělá jen formálně, zákaz něčeho, co už stejně země G7 vyhlásily. Tím pádem by se to nedotklo jeho příjmů z ropovodu. Rusko je stále na vývozu ropy ekonomicky dost závislé. Ale předpokládat od Putina i poloracionalitu je trochu optimistické, takže za sebe nemohu vyloučit, že by udělal i ten zničující krok a zakázal Družbu. Takže vlastně nevím.
Jaké tedy embargo může mít důsledky pro nás, Slovensko a Maďarsko?
Pro Českou republiku by to v jednom případě neznamenalo téměř nic. Ve druhém případě, kdyby se zákaz na Družbu vztahoval, by se Česko muselo více zásobit ze západní Evropy, což by bylo zvládnutelné. Slovensko by pravděpodobně mělo větší problém, protože je na Družbě závislejší než my. Ale pořád by to bylo vzhledem k tomu, že jde o zásobení ropou tří relativně málo důležitých zemí, zvládnutelné.
Maďarsko má podle všeho výjimku ze zastropování ruských cen, takže toho by se to možná ani netýkalo. Paradoxně by mohlo být jediným státem Evropské unie, který by i při vypnutí Družby mohl dál ropovodem odebírat, protože by v rámci Evropské unie nebylo signatářem cenového stropu. Těmi ale Česko a Slovensko jsou.
Kdyby se to tedy vztahovalo na ropovod Družba, jaké by to mělo následky?
Minimálně v krátkém období by to na Slovensku a možná i v Maďarsku znamenalo růst cen. Trošku i v České republice, menší měrou, než by se nakontraktovala ropa do českých rafinérií ze Západu. Ale jak říkám, Česko má menší podíl družební ropy na celkové potřeby než například Slovensko, takže by nárůst neměl být nějak zásadní.
Řekněme na příkladu pohonných hmot o nějaké jednotky korun, a tím pádem nerozeznatelný efekt od jakéhokoliv dalšího pohybu cen ropy a tak dále. Nebude to znamenat benzín za padesát korun, částka bude dál začínat trojkou, maximálně čtyřkou. Dlouhodobě by nic zásadního nehrozilo. Zkrátka by začalo více ropy proudit ze Západu.
A co tedy Slovensko a Maďarsko?
Pokud by se dekret na vypnutí Družby nevztahoval a Rusko by uznalo, že Maďarsko není signatářem a má výjimku, ač tedy je členem Evropské unie, bylo by na tom nejhůř Slovensko. Ceny tam mohou narůst nejvíc. Také by záleželo na tom, zda by byla na Slovensku používaná maďarská ropa považována za slovenskou nebo maďarskou, vzhledem k tomu, že Slovensko bere hodně maďarské ropy, respektive je tam velká provázanost s maďarským vlastníkem skrze Mol. Takže to bude záviset na tom, jak by Putin definoval ruskou ropu v Maďarsku a jak by definoval ruskou ropu maďarské firmy na Slovensku.
Česko by tento krok mohl ovlivnit zejména kvůli ropným produktům, zejména naftě.
Na dekretu je určitě nejzásadnější oddálení zákazu vývozu ruských ropných produktů včetně nafty. Je to téměř důležitější než zákaz vývozu ropy jako takové, protože stále používáme hodně ruské ropy jako takové a tím pádem by rafinérie ještě více nestíhaly.
Už teď značně narůstaly ceny pohonných hmot. Rafinerie musely letos mnohem více rafinovat, protože klesly dodávky ruské nafty. Nafta se předtím z ruské ropy rafinovala v Rusku nebo na sovětských územích a ropa se již dovážela v podobě nafty, tudíž evropské rafinerie nemusely tolik rafinovat. Vývoz nafty je v dekretu odložen na neurčito. Znamenal by další zátěž evropských rafinerií, které už nyní nestíhají, a určitě celoevropský nárůst cen pohonných hmot. To si myslím, že je důležitější část než ta ropná, obecně pro Evropu. Bude záležet pouze na Putinově rozhodnutí, jestli a kdy to spustí.
Proč Putin embargo na naftu zatím odkládá?
Asi si tím dost vydělává. Vyloženě ceny nafty jsou vysoké. Na ropné produkty nemá hlavně žádný diskont, na ruskou ropu ho má oproti světové ceně. Na naftu podle všeho nemá žádnou slevu, kterou by musel uplatňovat, a tím pádem má rozumné zdroje. Ruské rafinérie kapacitně na výrobu evidentně stačí, tak proč toho nevyužít. Zvláště když je to pod hledáčkem médií a tím pádem může sedět jedním zadkem na dvou židlích. Jednak udělat velké gesto s ropou, které ale ve skutečnosti tolik neznamená, a dál vydělávat na naftě. Politicky by toho embargem na ropné produkty moc nezískal. Navíc tím, že to rozdělí na dva kroky, má vlastně dva vstupy do médií. Dnes, kdy vyhlásil zákaz vývozu ropy, a pokud by se v budoucnu rozhodl spustit i tu naftu, tak by měl další mediální kolečko.
Neudělal Putin tento krok pozdě? Potom, co už byla zavedena opatření s cílem se od ruské ropy oprostit?
Pokud se zákaz nevztahuje na Družbu, tak je to vlastně jedno. Nebude to mít žádný velký efekt. Pokud se to na ropovod vztahuje, má to reálný efekt, a tím pádem to udělal vlastně docela rychle. Navíc Putin varoval už při vyhlášení cenového stropu, že něco takového udělá. Tím, že to odložil až na teď, nic neztratil.
Jaké důsledky tento krok přinese samotnému Rusku?
Politicky tím Putin ukazuje, že takzvaně hraje velkou hru. A opět, záleží na tom, zda je do zákazu zahrnut ropovod. Pokud není, jde o čistě symbolické gesto, kterým ukazuje, že také dokáže něco zakázat, přestože to nebude mít žádný efekt, protože o ty příjmy už přišel. Pokud to Družbu zahrnuje, koupil si tím za relativně nízký náklad pro ruskou státní kasu reálné zhoršení situace v Evropské unii, kterou prodá jako „podívejte se, moje sankce Evropu bolí“.
Rusko už je na tom ekonomicky tak špatně, že to, že vyhodí další částečný zdroj příjmů, situaci víc nezhorší. Je tam bída, akorát není tolik vidět, protože je to zatím na dluh nebo na umělé peníze od centrální banky postavené na konfiskaci veškerých příjmů právě ze všech exportů energií do státní kasy. Udržuje to tedy uměle a výpadek peněz z Družby vůči tomu, kolik si za to koupí publicity, že Evropské unii ublížil, to nezhorší.