Steve Rosenberg píše pro BBC z města Kolomna v moskevské oblasti. Všiml si tam – krom jiných pozoruhodností – uměleckého vyobrazení Putina jako titána z řecké mytologie. Zabírá celou jednu stěnu obytného domu.
Pisatele nejdříve zaujaly klasické pamětihodnosti. Pak to ale přišlo.
„Toto starobylé ruské město má svůj vlastní Kreml a nesčetné množství cibulovitých kopulí klášterů a kostelů. Co mě ale zaujalo, je obyčejný devítipodlažní bytový dům u vlakového nádraží. Říkám obyčejný. Ale takový byl předtím, než někdo na bok budovy vytvořil obří nástěnnou malbu Vladimira Putina.
Na bytovce číslo 25 na Poljanské ulici je prezident Putin zobrazen napůl nahý, má na sobě pouze bederní roušku a vyboulené svaly. Drží svět, asi jako Atlas z řecké mytologie, který držel nebesa.
Atlas byl znám svou vytrvalostí. Stejně jako Putin, který je v Rusku u moci 20 let. Obyvatelé z čísla 25 nedávají najevo, že by chtěli jeho odchod.“
Umělecké dílo bylo loni vytvořeno u příležitosti Putinových narozenin, které měl v říjnu.
Místní obyvatelé tuto zvláštní výzdobu chápou. Přinejmenším se tak pro pisatele vyjádřili:
„Putin posílil postavení Ruska ve světě,“ říká mi Vladimir. „Nechte ho v úřadu dalších 10 let.“
„Když Putin přišel k moci, bylo mi deset,“ říká Ilja. „Teď mi je třicet. Neumím si představit žádného dalšího vůdce.“
„Žije se nám špatně,“ přiznává Taťjána, „ale svět si alespoň všímá Putina.“
Je dobře, že nám tento hezký moment Steve Rosenberg zachytil. Obyvatelé Ruska, kterým se nežije dobře, ale mohou se aspoň utěšit Putinovou celosvětovou slávou, ovšem nejspíš netuší, jakého druhu ta proslulost je. Pokud někdo nežije v sousedství Putinovy rodné země, nemusí se zas tolik bát a spíše se tím carsko-faraonským kultem osobnosti upřímně baví.
Nápis nad výtvorem sděluje: „Ty podpíráš svět. Celý svět podpírá tebe.“ Pokud má tedy Putin takový až vesmírný význam, skutečně by měl vydržet co nejdéle. Kdo by si vzal na svědomí, že nám po vůdcově odchodu do důchodu všechno spadne na hlavu.