Oznámení Ruska, že zbraně jeho jaderného odstrašení byly uvedeny do stavu „zvláštní pohotovosti“, je projevem hněvu prezidenta Putina na protiruské sankce Západu i jeho trvalé paranoie, že jeho zemi ohrožuje NATO.
Tak vidí mentální rozpoložení ruského vůdce bezpečnostní analytik Frang Gardner na BBC.com. Píše o Putinovi: „Jeho krok jistě upoutal pozornost Západu. Právě takové eskalace se vojenští plánovači NATO obávali, a proto aliance opakovaně sdělovala, že na pomoc Ukrajině při odrážení ruských útočníků vojáky nepošle. Ruská ofenziva však neprobíhá zcela podle plánu. Čtvrtý den není v ruských rukou ani jedno velké ukrajinské město a zdá se, že Rusové mají velké ztráty.
To v Moskvě vyvolává jistou frustraci a netrpělivost. A je těžké si představit, že by navrhované mírové rozhovory na běloruské hranici dospěly k dohodě, která by vyhovovala Moskvě i Kyjevu. Putin chce Ukrajinu plně vrátit do své sféry, Zelenského vláda chce, aby zůstala nezávislá. Pokud nedojde k rozdělení, nezbývá mnoho prostoru pro kompromis.“
V kombinaci s dnešním varováním Západu s jadernými zbraněmi, aby se stáhl, se tak v příštích dnech pravděpodobně dočkáme zintenzivnění ruské ofenzivy na Ukrajině, která bude brát ještě menší ohled na civilní oběti než doposud.
„Vrcholní představitelé předních zemí NATO si dovolili agresivní výroky na adresu naší země, a proto tímto nařizuji ministru obrany a náčelníkovi generálního štábu (Ozbrojených sil RF), aby uvedli Síly zadržování ruské armády do bojové pohotovosti,“ řekl Putin na televizním setkání s ministrem obrany Sergejem Šojgu a náčelníkem generálního štábu ruských ozbrojených sil Valerijem Gerasimovem.
Podle státní tiskové agentury RIA Novosti, která se odvolává na ruské ministerstvo obrany, jsou strategické síly „určeny k odstrašení agrese proti Rusku a jeho spojencům, stejně jako k poražení agresora, a to i ve válce s použitím jaderných zbraní“.
Stockholmský institut pro výzkum míru Sipri po Putinově projevu uvedl, že neočekává, že by válka na Ukrajině vedla k použití jaderných zbraní, píše Spiegel.de. „Nemyslím si, že jaderná válka je pravděpodobným výsledkem této krize,“ řekl ředitel Sipri Dan Smith agentuře dpa. „Ale pokud existují jaderné zbraně, pak je tu bohužel vždycky ta malá možnost, samozřejmě. A to by byla katastrofa.“