Novinář Benjamin Prüfer, bývalý volný dopisovatel listu Frankfurter Rundschau a redaktor Financial Times Deutschland, napsal pro deník Huffington Post zajímavou úvahu o možné alianci ruského prezidenta Vladimira Putina.
Putin nutně potřebuje stabilizovat cenu ropy. Proto před pár dny pozval šéfy největších ropných společností na úterní krizové zasedání, informoval moskevský deník Vedomosti. Ústředním bodem jednání byla dohoda s jedním z největších ruských nepřátel – Saúdskou Arábií.
Za posledních 18 měsíců spadla cena ropy o více než 70 procent. Ruské hospodářství je silně závislé na jejím exportu a nízkou cenou velmi trpí. Ministr financí Anton Siluanov již varoval před kolapsem ruské ekonomiky a Putin je nucen neprodleně jednat.
Cena ropy nutí nepřátele ke spojenectví
Během setkání se tak vše točilo kolem jednoho tématu: boje proti pádu ceny ropy. Aby ho zpomalil či mu zabránil, chce se Putin s dalšími zeměmi těžícími ropu domluvit na zmrazení či dokonce snížení množství suroviny dodávané na trh. Proto hledá Moskva kontakt k dalším ropným producentům.
Již v lednu se uskutečnily schůzky s členskými zeměmi kartelu OPEC. Vedle Kataru a Venezuely byl přítomen i jeden z politických nepřátel Ruska: Saúdská Arábie. Tato země v syrské válce spolu s Tureckem podporuje umírněné sunnitské rebely, zatímco Rusko zemi bombarduje ve jménu režimu prezidenta Bašára Asada.
Zatím se členové OPEC nedokázali na omezení těžebních kvót dohodnout. A to především právě kvůli Saúdské Arábii. Saúdové totiž mají v kartelu nejsilnější hlas. Bez souhlasu mocných ropných šejchů nemůže dojít k žádné dohodě, kterou ale Moskva tak nutně potřebuje.
Stoupající cena ropy může přispět k eskalaci syrského konfliktu
Ačkoliv disponuje Saúdská Arábie v kartelu OPEC největší mocí, nachází se také ve složité situaci. Ani šejchové si nemohou současné nízké ceny dovolit, a je tedy i v jejich zájmu, aby se pád ceny ropy zastavil. Zdá se, že by současná nízká cena mohla oba rivaly přimět k dohodě. Hospodářské potřeby by mohly převážit nad jejich rozdílnými pozicemi v syrské válce. Ale jak dlouho by to mohlo fungovat?
„Je ironií, že pokud by opravdu došlo k saúdsko-ruské dohodě o stabilizaci nebo dokonce zvýšení ceny ropy, budou mít obě země dostatek prostředků k vedení svých zástupných válek – a to v době, kdy sama Saúdská Arábie hrozí intervencí,“ řekl agentuře Bloomberg expert James Dorse z Nanyang Technological Univerzity.
Minulý týden přesunula Saúdská Arábie svá vojenská letadla do Turecka. Zároveň oznámila, že je připravena vyslat do Sýrie pozemní jednotky. Pokud by se Rusko a Saúdská Arábie v Sýrii utkaly, vedlo by to k ještě větší eskalaci syrského konfliktu – a tím pádem ke katastrofě.
Příliš srdečný přitom Putin vůči Saúdům být nechce. Případná ropná dohoda nemá být vykládána jako sblížení se v syrském konfliktu, prohlásil před novináři Putinův mluvčí Dmitrij Peskov: „To jsou dvě různé věci,“ zdůraznil.
Může se lehce stát, že bude Putin tohoto spojenectví ještě hořce litovat.