Překvapivé interní informace ruské zpravodajské služby získala organizace na ochranu lidských práv Gulagu. Podle dokumentů, které poskytla britským médiím, smýšlí agenti FSB o Vladimiru Putinovi velmi negativně. Ruského prezidenta vykreslují jako člověka, který se bojí odpovědnosti za vlastní rozhodnutí a vyžívá se v tyranii. Údajně by se tak částečně měl mstít za dobu svého dospívání.
Exilový aktivista a zakladatel Gulagu.net Vladimir Osečkin poskytl britskému deníku e-maily spolupracovníků ruské tajné služby, z nichž je jasně zřetelné, jak je jimi ruský prezident vnímán. Zároveň je zde jasně naznačeno, jakými lidmi se Vladimir Putin obklopuje.
Podle zdroje Gulagu, který používá přezdívku Wind of Change, souvisí mnoho povahových vlastností ruského vůdce s jeho dětstvím. „Snaží se obklopovat takovým typem lidí, kterých se v dětství obával. Nyní je šikanuje a užívá si, že nad nimi má moc,“ píše v jednom z mailů pracovník FSB (Federální bezpečnostní služba, pozn. red.). Podle ruských špionů je Putin člověk, který „zavrhl rodinný život, nemá žádné informace o svých rodičích a utajuje své děti“.
V e-mailové korespondenci agentů FSB jsou také zmínky o tom, že Putin cítí psychologický odpor k přijímání osobní odpovědnosti za obtížná rozhodnutí. To lze vypozorovat například z toho, jak často mění velení jednotlivých částí ruské armády. Přestože o všech jejích aktivitách od začátku invaze na Ukrajinu rozhoduje Putin, který již několikrát obešel své generály, dopady za neúspěchy pociťují převážně oni.
Navíc slovům ruského prezidenta nejde podle jeho vlastních agentů věřit, protože permanentně lže. Gary Tabach zase tvrdí, že podle jeho názoru je Putin paranoidní psychopat. „Každý, kdo v 70. letech vstoupil do KGB, byl sadista, který chtěl mít moc nad životy lidí,“ řekl bývalý náčelník štábu mise NATO v Moskvě.
Agenti na útěku z Ruska
Kromě získání interní komunikace agentů FSB dokázal Vladimir Osečkin některým z nich i zachránit život. Atmosféra v okolí ruského prezidenta totiž i nadále houstne. Mnoho lidí v Kremlu i u bezpečnostních služeb již delší dobu cítí, že vývoj války na Ukrajině bude mít dopad nejen na ruského prezidenta, ale i na další osoby. Mimo Putinův dosah se proto snaží dostat i někteří agenti tajných služeb.
Všem těmto lidem se podle zprávy serveru News.ro snaží pomoci právě Osečkin. Známý aktivista má sám s Putinovým režimem nepříjemné zkušenosti. V roce 2015 se do jeho domu vloupali maskovaní útočníci, kteří se pokusili zabít celou jeho rodinu. Proto Osečkin se svými nejbližšími utekl do Francie.
„Posledních deset let dělám spoustu věcí na ochranu lidských práv. Ale v tom okamžiku jsem pochopil, že moje poslání pomáhat jiným lidem vytváří velmi vysoké riziko pro mou rodinu,“ vzpomíná aktivista. Když působil jako novinář, často se dotýkal kauz, které měly návaznost na osoby spjaté s Putinem nebo spolupracovníky Kremlu.
Na muže, na jehož „hlavu“ je vypsána odměna, se však po začátku války na Ukrajině začali překvapivě obracet agenti nástupnické organizace KGB, tedy FSB. Informovali ho o tom, že se postavili proti napadení sousední země, ale Putin si nedal říct. Výpovědi a žádosti o pomoc se časem začaly hromadit.
Osečkin tvrdí, že pomáhal dostat se z Ruska i jednomu bývalému ministrovi a tříhvězdičkovému generálovi. CNN má zprávy o tom, že mezi těmi, kteří opustili Rusko, se nachází i důstojníci FSB a žoldáci z Wagnerovy skupiny. „Velmi dobře chápou, že pokud začnou otevřeně mluvit, je velmi vysoké riziko, že na ně bude spáchán třeba útok novičokem nebo atentát,“ vysvětluje Osečkin.