Rusové považují ruského prezidenta Vladimira Putina za politika roku 2020. Svědčí o tom údaje z průzkumů veřejného mínění Všeruského centra pro výzkum veřejného mínění (VCIOM) prezentované na tiskové konferenci v Moskvě. Podle výsledků označuje Putina za ruského politika roku 38 procent respondentů.
Podle zprávy agentury TASS by „do první pětky podle respondentů patřil také premiér Michail Mišustin (17 procent), šéf ministerstva obrany Sergej Šojgu (15 procent), šéf ruského ministerstva zahraničí Sergej Lavrov (9 procent) a vůdce Liberálně demokratické strany Ruska Vladimir Žirinovskij (7 procent). Průzkum se uskutečnil v prosinci a zúčastnilo se ho 1 600 lidí starších 18 let“.
Na twitterovém účtu agentury TASS se to hemží příspěvky lidí, kterým se na označení „politik roku“ něco nezdá. Najdou se samozřejmě i fanoušci, ale nejsou moc četní. Jeden třeba píše: „Bůh vám žehnej, pane prezidente! A skřeti budou vždycky pokřivení, protože jsou to skřeti.“
Jinak se tam ale objevuje řada neslušných výrazů, které míří na samotného Putina, agenturu TASS a centrum VCIOM. Ty mírnější příspěvky říkají:
Jste tam nemocní?
Jak se stát politikem roku bez opuštění bunkru.
Jak se stát prezidentem na 20 let bez voleb.
Proč ta skromnost? Mnozí ho považují za svatého.
V jaké kategorii? Nejdelší výdrž v dýchání pod zemí?
Hlavním zákazníkem práce VCIOM je administrativa prezidenta. VCIOM je největší sociologický podnik v Rusku, je součástí propagandy úřadů.
Je skutečně Putin tak oblíbený? Můžeme se podívat na to, co uvádí výzkum nezávislé agentury Levada Center z letošního října. Podle něj si 49 procent Rusů myslí, že země jde správným směrem, 43 procent, že jde směrem špatným a osm procent míní, že je těžké to říci. 68 procent schvaluje činy prezidenta Vladimira Putina, 31 je neschvaluje a jedno procento respondentů neuvedlo žádnou odpověď. Pokud jde o premiéra Michaila Mišustina, jeho činnost ve funkci schvaluje 51 procent, neschvaluje 47 procent a žádnou odpověď nedala dvě procenta dotázaných.
Rekordní popularitu měl Putin v letech 2014 a 2015, to jeho počiny schvalovalo 88 procent lidí. (Byla to doba anexe Krymu.) Letos je na tom v říjnu stejně jako v lednu, to měl taky 68 procent. Nejníže ho lid hodnotil v dubnu (59 procent).
Nezdá se, že by Rusko vzkvétalo. Přesto dvě třetiny lidí (pokud ta čísla můžeme brát vážně) nejspíš za to nedávají vinu Putinovi. Ta vysoká obliba právě v době anexe Krymu, která demokratickým lidem na Západě připadala ohavná, možná naznačuje, že dost lidí oceňuje silného vůdce a bojí se chaosu po případném Putinově odchodu z funkce. Nebo se raději v průzkumech, které se dělají hodně po telefonu, prostě nevyjadřují podle svého skutečného mínění. Kdo může v zemi, jako je Rusko, věřit tomu, že tazatel je skutečně jen tazatel a jde mu jen o průzkum? Za normálních poměrů by se pravý stav věcí dal ověřit volbami, ale v Rusku žádné normální volby nejsou. Pokud opoziční politik nesmí kandidovat a ještě se ho tajné služby pokouší otrávit, a další opozičníci sedí za mřížemi, nebo se jejich hlas nedostane k velkému počtu lidí, neřekne nám důkladně zorganizované volební hlasování nic.