V Sankt Petěrburgu proběhlo tradiční Petěrburgské mezinárodní ekonomické fórum (PMEF). Zasedání moderoval politolog Sergej Karaganov, který mimo jiné navrhl jaderný úder na Evropu. Putinovo vystoupení zahájil slovy, že v letech 1998–1999 bylo Rusko na pokraji zhroucení. „V určitém okamžiku se nad námi pánbůh smiloval,“ řekl Karaganov. „Nyní je před vámi (Putinem) úkol spasit svět.“
Exilový novinář Alexandr Něvzorov si všímá, jak setkání, na které kdysi jezdili hosté ze Západu, ztratilo na významu.
„Petěrburgské mezikmenové ekonomické fórum náhle poskytlo určité důvody k optimismu. Téměř nikdo si toho nevšiml. A ti, kteří si toho všimli, se rozhodli obezřetně mlčet. PMEF je mistrovstvím v podlézání a podbízení se. Každý se v těchto disciplínách vyznamenal, ale nebyl zde žádný jasný lídr. Vše se změnilo při Putinově projevu. Na pódiu se solidně vyjímali prezidenti Zimbabwe a Bolívie: Mnangagwa a Catacora. (Slíbili, že hodinu nebudou smrkat ani krkat),“ komentuje to Něvzorov na Telegramu.
Podobně popisuje i vystoupení politologa Karaganova.
„A pak se do předsednického sálu vplížil oslnivý holohlavý starobylý kremelský plaz. Choval se přítulně a drze. Jako obvykle přesvědčoval ghúla, aby Evropu vybombardoval. A pak oznámil, že ‚Putin je spasitel světa‘. Správně: ‚spasitel světa‘. Ale… tento titul předpokládá přinejmenším nevyhnutelné ukřižování. Bez této procedury se nelze stát certifikovaným ‚spasitelem světa‘,“ uvažuje novinář.
Pak píše, že „poslední uchazeč o tento prestižní titul… byl nucen tento bolestivý kousek provést. Nedopadlo to pro něj dobře, ale to nic neznamená“.
„Plaz neupřesnil, jak bude ukřižovaný Putin vypadat. Pravděpodobně bude záležet na konstruktérech zákroku. Je nepravděpodobné, že by v této situaci byl vhodný oblek. Snad kalhotky. Ale bederní rouška je také možná.“
Rádio Svoboda si z Putinova projevu všímá toho, že zatímco dva dny předtím v rozhovoru s novináři vyhrožoval Západu, tak na fóru se rozhodl mluvit jako mírotvorce. A tak v reakci na Karaganovův návrh jaderně bombardovat Západ Putin řekl, že Rusko „s touto rétorikou nikdy nezačalo“. „My neharašíme (jadernými zbraněmi),“ řekl s odkazem na jadernou doktrínu, kde je „vše napsáno“. Jde o to, že jaderné zbraně mohou být použity ve výjimečném případě, v případě ohrožení suverenity a územní celistvosti země. Podle Putina takový případ nenastal, takže „není potřeba“.
Zároveň ovšem sdělil, že jaderná doktrína „je živý dokument“, a proto Rusko „nevylučuje, že v této doktríně provede změny“.