MONITOR / Zajímavé historické paralely současného ruského režimu zmínil ukrajinský historik Oleksandr Alfjorov v rozhovoru pro Ukrajinskou pravdu. Podle néj musí být Ukrajina připravena nejen na Putinovu smrt, ale i na konec Lukašenka či Kadyrova.
Oleksandr Alfjorov byl před válkou vědeckým pracovníkem Historického ústavu Národní akademie věd Ukrajiny a věnoval se zvláště studiu historie kozáků a Záporoží. Po roce 2014 byl několik měsíců šéfem tiskové služby pluku Azov a v současné době je důstojníkem ozbrojených sil zodpovědným za motivaci mužstva Třetí útočné brigády.
V rozhovoru pro Ukrajinskou pravdu podrobně hovoří o tom, jak geografická poloha Ukrajiny ovlivnila ukrajinskou historii a lid i jaké jsou historické vztahy Ukrajiny a Ruska. Kromě toho srovnal Vladimira Putina s jinými ruskými vůdci, kterým se tento diktátor toužil přiblížit, a naznačil, co lze v Rusku očekávat po jeho smrti.
„Putin má obrovský komplex ze svého postavení v historii Ruské říše. Svého času chtěl být jako Petr I. nebo jako Alexandr Něvský. Nevyšlo to. Tak se pak snažil přiblížit Stalinovi,“ říká v rozhovoru historik.
Jak poznamenává, byl doslova šokován, když se v roce 2008 dostal do Moskvy a v knihkupectvích všude viděl Stalinova díla. „Pomyslel jsem si, co to sakra je?“ řekl Oleksandr Alfjorov. Podle něj to značilo již znovu nastartovaný Stalinův kult. „A Putin se s ním začal spojovat a aktivně tento Stalinův mýtus propagoval zvláště těsně před vypuknutím války v únoru 2022,“ dodal historik.
Jenže Evropa Putina podle Alfjorova upozornila, že „Stalin smrdí, je to vrah,“ a tak se Putin pokusil přepnout na Petra I. Ovšem ani tady se mu nedaří, protože na rozdíl od Petra I. nedělá žádné reformy. „Zkouší okno do Evropy prorazit zbraní,“ konstatuje ukrajinský vědec, který Putina přirovnává spíše ke Kateřině II., jejíž pomník v Oděse byl nedávno odstraněn.
A proč je podle Alfjorova Putinovým předobrazem právě ruská carevna? „Protože Kateřina II. je žena, která zabila svého manžela, aby se dostala k moci. Nabízí se paralela s odstraněním Jelcina,“ konstatuje historik a připomíná, že její vláda znamenala pro Ukrajince „zničení“ v podobě dobytí Záporožské Siče, nevolnictví, potlačování ukrajinské kultury a masového ruského vlivu ve všech oblastech života.
Na otázku, zda Putinova smrt bude znamenat kolaps ruského impéria, odpověděl Oleksandr Alfjorov jasně. „Rozhodně ne. Pro nás by ale náhlá Putinova smrt byla velmi zajímavou příležitostí. Dala by nám pár dní. A doufám, že náš stát má na těchto pár dní připravený plán. My musíme mít v záloze plán nejen pro Putinovu smrt, ale i pro případ smrti Lukašenka či Kadyrova,“ dodal historik s tím, že Putinova smrt by ve skutečnosti dala Ukrajině pár dní na to, aby tuto situaci racionálně využila. „Ani pak se nedá očekávat nějaká převratná změna v ruském přístupu k Ukrajině a ke světu, vždyť 80 procent obyvatel podle průzkumů Putinovu politiku podporuje,“ poznamenal Alfjorov.
Podle něj se tak na uprázdněný trůn posadí někdo jiný. „Bude jiný Putin s příjmením Chutin, Mutin, Butin. Kdokoliv. Tohle Rusové chtějí,“ konstatoval s nadsázkou ukrajinský historik, podle kterého k tomu bude Ukrajina muset přistoupit střízlivě.