Podle zpráv z Ukrajiny měla ruská armáda použít u města Mariupol chemické zbraně. Neověřenou informaci se nyní snaží prověřit nejen ukrajinská, ale i britská a americká zpravodajská služba. Čím ovšem měla okupační vojska zaútočit na civilisty v Mariupolu a co by tím získala?
Poslední informace z Ukrajiny hovoří o použití takzvaných fosforových bomb. Ty sice nespadají mezi chemické zbraně, ale jejich použití může být smrtelné. Jak vysvětluje server iNews, používání tohoto typu bomb není mezinárodním právem přímo zakázáno a mnoho ozbrojených sil jimi disponuje.
Vzhledem k objemu kouře, který způsobují, totiž slouží také k vytváření kouřových clon a k označování cílů pro letecké údery. V civilním prostředí je však jejich používání nezákonné kvůli jejich zápalným účinkům a schopnosti způsobit značné popáleniny.
Podle organizace Human Rights Watch, zabývající se lidskými právy, se fosforové bomby vyznačují především „závažností zranění“, která způsobují. Bílý fosfor se totiž vznítí, jakmile se dostane do kontaktu s kyslíkem, je dobře rozpustný v tucích, což znamená, že při zásahu člověka velmi vážně popálí.
Ukrajina obvinila Rusko z používání fosforových bomb již v minulosti v Doněcku a Luhansku na východě země. Na rozdíl od Donbasu je však Mariupol z velké části obydleným městem. Přibližně 130 000 civilistů je podle informací z ukrajinské strany v oblasti stále uvězněno bez potravin, vody, topení a elektřiny.
Použilo by ovšem Rusko fosforové bomby, aby město získalo pod svou kontrolu? Dobytí Mariupolu by podle iNews pro Putina znamenalo velké strategické a symbolické vítězství. Dokončil by se tak pozemní most z Krymského poloostrova k ruským hranicím na východě a Kreml by získal přístup k velkému přístavu a lepší kontrolu nad jižní částí země.
Situace v Mariupolu je poslední týdny velmi nepřehledná. Novináři totiž byli donuceni, aby oblast opustili, proto vzniklo jakési informační vakuum. Každá zpráva se tak musí velmi pečlivě ověřovat. Stejně tak je to i s údajným útokem ruských vojsk zakázanými bombami.
Prezident Putin se však podle některých zpráv z Ruska chce 9. května na Den vítězství, který připomíná vítězství Sovětského svazu nad Německem ve 2. světové válce, pochlubit nějakým hmatatelným vojenským úspěchem. Tím by získání Mariupolu jistě bylo.
Ukrajinští představitelé již uvedli, že z kdysi živého přístavního města po více než měsíci bombardování zbylo jen málo. Podle starosty Mariupolu Vadyma Bojčenka již zahynuly desítky tisíc obyvatel a odhadem 90 procent infrastruktury města bylo zničeno.