Všechno nasvědčuje tomu, že smrt Alexeje Navalného byla prachobyčejná politická vražda, řekl v pondělí při příchodu na zasedání Rady pro zahraniční věci FAC v Bruselu šéf české diplomacie Jan Lipavský (Piráti). Zasedání ministrů zahraničních věcí sedmadvacítky se zúčastní i manželka největšího kritika ruského prezidenta Julija Navalná.
„Je to velký výraz symbolické podpory a uznání pro Juliji Navalnou,“ okomentoval její přítomnost na jednání ministrů Lipavský. Vše podle něj nasvědčuje tomu, že smrt jejího manžela byla „prachobyčejná politická vražda a že Putin má opět krev na rukou“. „Bohužel nic překvapivého v totalitním státě, kterým se Rusko za poslední roky definitivně stalo,“ dodal v pondělí v Bruselu.
Podle šéfa české diplomacie je důležité, že členské státy Evropské unie vyjádří i tímto krokem účast nejen Juliji Navalné, ale i celé ruské opozici. Dodal, že jsme nemuseli souhlasit se všemi myšlenkami, které Navalnyj představoval. Nicméně je důležité, aby si Evropa připomněla hodnoty, které představoval.
O účasti Julije Navalné na zasedání ministrů zahraničí informoval už v neděli šéf unijní diplomacie Josep Borrell na sociální síti X. Ministři podle něj vyšlou důrazné poselství na podporu bojovníků za svobodu v Rusku a uctí památku Alexeje Navalného. Ministrům chce navrhnout přejmenování Globálního režimu sankcí v oblasti lidských práv na Navalného sankční režim v oblasti lidských práv.
V minulosti za persekuci Navalného Evropská unie přijímala sankce. To, zda k podobné akci dojde i po jeho smrti, ale Lipavský komentovat nechtěl. „Naše pozice je, aby se tomu unie postavila,“ dodal s tím, že sankce nerad komentuje předem.
Na programu Rady pro zahraniční věci je situace na Blízkém východě, kde pokračuje válka v Gaze. Ministři ale budou debatovat i o agresi Ruské federace na Ukrajinu, od které v sobotu uplynou dva roky. Na jednání se připojí i ministr zahraničních věcí Ukrajiny Dmytro Kuleba. Jednat budou ministři sedmadvacítky i o oblasti Sahelu, o aktuálních otázkách a situaci v Bělorusku.
Vězněný ruský opoziční předák Alexej Navalnyj zemřel v pátek v trestanecké kolonii v ruské Ťemenské oblasti. Byl nejviditelnějším představitelem ruské opozice a kritikem prezidenta Ruské federace Vladimira Putina.
Federální vězeňská služba, která o jeho úmrtí informovala, ve svém prohlášení napsala, že Navalnyj se po páteční procházce necítil dobře a téměř okamžitě ztratil vědomí. Přivolaní lékaři už mu prý nebyli schopni pomoct. Příčina smrti se podle prohlášení stále zjišťuje.
Ruský web Meduza napsal, že podle zdroje prokremelské televize RT byla příčinou smrti krevní sraženina. Připomněl, že před dvěma dny Navalného mluvčí Kira Jarmyšová oznámila, že opozičník byl opět poslán za trest na samotku, už po sedmadvacáté.
Navalnyj byl pokládán za hlavního odpůrce režimu ruského prezidenta Putina, kterého obviňoval, že dal svého času rozkaz jej otrávit. Hned po návratu do vlasti z Německa, kde jej z otravy vyléčili, byl Navalnyj uvězněn. Postupně dostal za různé delikty tresty 2,5 roku, 9 let a 19 let vězení. Vinu odmítal a své uvěznění přičítal snaze režimu umlčet veškeré odpůrce a kritiku.