KOMENTÁŘ / V médiích i mezi odborníky se řeší, co se vlastně během nakonec odvolaného pokusu o puč v Rusku stalo a kdo z celé situace vyšel vítězně. Situace v samotném Rusku je nepřehledná a všechno jsou jen spekulace. Je klidně možné, že nezdařený pokus o převrat pomůže Putinovi upevnit pozici podobně, jako k tomu došlo v Turecku. Otevřeně proruská část společnosti už šíří, jak to byl vlastně geniální manévr na odhalení vnitřních nepřátel. Jedna věc se ale zdá být zřejmá. Chaos v Rusku nejspíš zvýšil podporu dodávek zbraní ve Spojených státech. Bez ohledu na to, jak to Putinovi prospěje či neprospěje doma, tak tohle je pro něj zjevný problém.
Ruský vůdce totiž spoléhá především na to, že se ochota západních zemí pomáhat Ukrajině, kterou se snaží brutálním způsobem dobýt, vyčerpá. Spojené státy jsou, co se objemu pomoci týče, nejdůležitějším partnerem Kyjeva. Je přitom pravda, že od počátečního nadšení podpora pro dodávky zbraní klesá. V květnu tohoto roku byla podle průzkumu Reuters/Ipsos jen 46 %.
Úspěchy na bojišti pomáhají
Dotazníkové šetření stejné společnosti, které bylo provedeno jen pár dní po Prigožinově eskapádě, odhalilo, že se počet respondentů souhlasících s dodávkami zbraní zvýšil na 65 %. Dokonce i mezi republikány podporuje další dodávky po dlouhé době většina 56 % dotazovaných. Nemusí samozřejmě jít o nový trend. I v minulosti přinesly úspěchy Ukrajinců na bojišti dočasná zvýšení podpory. Jenže pro Putina přichází tahle změna v nejnevhodnější chvíli.
Ukrajinská ofenziva totiž přesto, že postupuje stabilním tempem, zaostává za přehnanými očekáváními mnoha laiků na Západě. Ruské síly se také mohly pochlubit záběry zničené západní techniky. Tohle byla ideální příležitost, jak veřejné mínění v USA i jinde zviklat. Místo toho se podpora mohutně upevnila.
Na čí straně je čas
Ukrajinské ozbrojené síly tak nemusí cítit takový tlak na rychlý a okamžitý úspěch. Ruská obrana, kterou v některých místech okupanti budovali i přes půl roku, není snadným cílem. K úspěchu může vést vyčerpání nepřítele, ale to chce čas. Zatím například nedošlo k jediné potvrzené ztrátě amerických obrněnců Stryker (na rozdíl od vozidel Bradley), což značí, že je Ukrajinci ještě nenasadili.
Faktem je, že Ukrajina je závislá na pomoci zvenčí. Je dobře, že teď velení ukrajinské armády nemusí cítit tlak dokázat za každou cenu obyvatelům západních zemí a především USA, že má tato pomoc smysl. Prigožinův odvolaný puč to celému světu ukázal za ně.