Předseda Státní dumy Vjačeslav Volodin navrhl zakázat jakoukoliv činnost Mezinárodního trestního soudu (ICC) v Ruské federaci. Jde o reakci na skutečnost, že ICC vydal 17. března mezinárodní zatykač na prezidenta Vladimira Putina za jeho podíl na ilegálních deportacích ukrajinských dětí do Ruska.
„Je třeba vypracovat změny legislativy zakazující jakoukoli činnost Mezinárodního trestního soudu na území naší země,“ napsal Volodin na svém telegramovém účtu a připojil, že je „důležité pracovat na uzavření dvoustranných dohod se spřátelenými zeměmi, které stanoví vzájemnou nespolupráci a podporu ICC“.
Ve svém návrhu se ohání praxí v USA, které „již v roce 2002 přijaly zvláštní zákon na ochranu vojáků, podle něhož nesmí být žádný americký občan nebo spojenec zatčen nebo zadržen na základě zatykače Mezinárodního trestního soudu“. Zároveň však USA napadl, že využívají rozhodnutí Mezinárodního trestního soudu, Evropského soudu pro lidská práva a „dalších zástupných institucí“ k prosazování svých zájmů.
Samozřejmě neopomněl ani navrhnout trest pro toho, kdo by snad s rozhodnutím Mezinárodního trestního soudu souhlasil: „Zavést odpovědnost za pomoc a podporu Mezinárodního trestního soudu.“
„Nejvyšší vrchní velitel Ruské federace musí mít právo přijmout jakákoli opatření na ochranu našich občanů v případě rozhodnutí mezinárodních struktur, která jsou v rozporu s normami ruské ústavy,“ navrhuje Volodin práva pro Putina, kterého se březnové rozhodnutí soudu přímo dotýká.
Mezinárodní trestní soud v Haagu 17. března vydal zatykač na Putina a tzv. dětskou ombudsmanku Marii Lvovou-Belovou. Viní je z úmyslného vyvolání a podporování násilných deportací ukrajinských dětí z okupovaných území do Ruska. Do současné doby bylo zaznamenáno již přes 16 000 případů násilného odvlečení malých Ukrajinců do Ruska. Zpět se podařilo dostat jen přibližně 300 z nich.