Spojené státy a Rusko se v pondělí dohodly na příměří v Sýrii od soboty 27. února. V dohodě se počítá s tím, že klid zbraní začne platit v sobotu 00:00 syrského času (v pátek 23:00 SEČ). Boje mají zastavit jednotky syrské armády i opozičních skupin. Příměří nezahrnuje radikální skupiny Islámský stát a frontu An-Nusra, na něž budou útoky pokračovat. Kdo ale vlastně toto příměří zařídil? Ruský prezident Vladimir Putin neváhal oznámit, že to byl on.
Společné rusko-americké prohlášení k dohodě o příměří zveřejnily obě strany, česká média informaci převzala z prohlášení amerického ministerstva zahraničí. Která ze stran jednání iniciovala, z oficiálních prohlášení nevyplývá. Pouze to, že k dohodě došlo během telefonického rozhovoru mezi ruským prezidentem Vladimirem Putinem a americkým prezidentem Barackem Obamou. A také to, že ji o uplynulém víkendu fakticky dojednali ministři zahraničí obou zemí John Kerry a Sergej Lavrov.
Kerry už v neděli v Ammánu avizoval, že se s ruským protějškem Lavrovem dohodli na podmínkách příměří. Telefonovali si o víkendu několikrát a Kerry také oznámil, že dohodu stvrdí co nejdříve prezidenti Obama a Putin. Ruské ministerstvo zahraničí tehdy existenci dohody nepotvrdilo, sdělilo pouze, že Lavrov s Kerrym hovořil v sobotu i v neděli.
Kreml nicméně vzápětí po pondělním oznámení dohody zveřejnil propagandistické video s pětiminutovým projevem prezidenta Putina. Putinovo poselství začíná dramatickým, i když klidným hlasem pronesenými slovy: „Vážení přátelé, právě jsem ukončil telefonický rozhovor s prezidentem Spojených států Barackem Obamou. Iniciativa provést tento rozhovor vycházela z ruské strany.“ Dále sděluje, co dojednání příměří předcházelo a jaké jsou jeho podmínky, tedy faktický obsah dohody.
Neopomene zmínit, že režim syrského prezidenta Bašára Asada představuje legitimní syrské vedení. Na jiném místě si zase neodpustí káravou poznámku na adresu USA a jejich spojenců: „Moderní historie nám bohužel předkládá nemálo příkladů, kdy jednostranné akce bez souhlasu OSN podnikané k uspokojení okamžitých politických nebo konjunkturálních zájmů vedly k dramatickým výsledkům. Ty příklady jsou všem známy: Somálsko, Irák, Libye, Jemen.“ Nyní se tedy Putin postaral o to, aby se taková situace neopakovala v Sýrii a mírové řešení tamního konfliktu se stalo „příkladem odpovědného jednání, založeného na normách mezinárodního práva a principech OSN, mezinárodního společenství proti hrozbě terorismu.“
Stručně řečeno: Vladimir Putin oznámil světu, že zařídil mír v Sýrii.
Video opatřené českými titulky od Ireny Aneri nese název „Neodkladné prohlášení V. V. Putina celému světu“. Pod tímto titulkem jej také ihned zveřejnily a začaly šířit proruské weby – např. Aeronet, Parlamentní listy, AC24, Svobodné noviny, Domácí eurozprávy, Prvopodstata, Nová republika, Pravdivě.eu, Czechfreepress, Nwoo, Japatriot, Vlastenecké noviny a mnohé další. Za pouhé dva dny od zveřejnění vidělo Putinovo poselství v Česku na 100 tisíc lidí.
Krásná ukázka, jak funguje a je šířena do světa ruská propaganda. Ta v tomto případě – na rozdíl třeba od anexe Krymu či (ne)účasti ruské armády v bojích na Donbasu – nepředstavuje vyloženou lež, ale mírně věcně posunutou, poupravenou a zmanipulovanou a hodně přikrášlenou realitu. Putin mírotvůrce vydal v zásadním dějinném okamžiku zásadní dějinné prohlášení. Dějiny to nemohou opomenout. A návštěvníci internetu si toho nemohou nevšimnout.