Chování Vladimira Putina vyvolává velkou debatu o tom, zda je ruský prezident zdravotně v pořádku. Do diskuze o tomto tématu se nyní zapojil i bývalý šéf špionážní služby Spojeného království Richard Dearlov. Ten se domnívá, že by ruský prezident mohl trpět Parkinsonovou chorobou, která značně ovlivňuje jeho schopnost rozhodování.
Kromě známých příznaků parkinsona, jako jsou poruchy pohybu, třes končetin či potíže s mimikou, patří mezi symptomy i deprese, psychická labilita a zvýšená podrážděnost. Právě to by podle některých odborníků mohlo postihnout i Putina.
Sir Richard Dearlove, bývalý šéf MI6, má podle deníku The Mirror o zdraví prezidenta Ruské federace pochyby. „Spekulace o tom, že racionalita Putinova chování je narušena nemocí, je třeba brát vážně,“ myslí si Dearlove. „Slyšel jsem od několika neurologů, že ztráta rozvahy a psychóza jsou velmi časté příznaky Parkinsonovy choroby,“ dodává s tím, že Putin také může nadužívat steroidy.
„Jeho vzhled se změnil, to můžeme brát jako vizuální důkaz,“ říká bývalý šéf britské tajné služby. „Myslím, že je to znepokojující, že takový člověk má prst na jaderném tlačítku,“ dodává.
O Putinově užívání steroidů hovořil v souvislosti se změnou tváře ruského prezidenta již dříve i bývalý britský ministr zahraničí David Owen. Ten rozhlasové stanici Times Radio řekl: „Buď je na anabolických steroidech jako kulturisté, nebo na kortikoidech. Když berete takové druhy drog, tohle vám to udělá s obličejem.“
Ruského prezidenta již před pěti lety podle zprávy serveru Express posuzoval Aubrey Immelman, docent psychologie na College of Saint Benedict na Saint John’s University. Podle jeho zprávy je Vladimir Putin dominantní, sebestředný, ambiciózní, se sklony k uzavřenosti a podezíravosti.
„Putin rozhodně trpí vysokou úrovní narcismu, ještě na vyšší úrovni je pak zřejmě jeho agresivita,“ sdělil Immelmann s tím, že pokud by Rusko na Ukrajině nezvítězilo, mohl by Putin upadnout do paranoie a deziluze.