Válka na Ukrajině je pro Rusko a jeho prezidenta obrovskou prohrou na vojenském poli. Zatímco se Vladimir Putin domníval, že invaze potrvá pár týdnů a výsledkem bude získání kontroly nad Ukrajinou, realita je odlišná. To však podle Jurije Felštinského neznamená, že se ruští vojáci nepokusí napadnout další zemi. Konkrétně Moldavsko.
To je v ohrožení i podle Evropské rady pro mezinárodní vztahy. Ta na svém webu poukazuje na to, že existuje hned několik možností, jak na Moldavsko Putin „udeří“. „Tři nejpravděpodobnější scénáře ruské agrese jsou: vojenská akce zahájená z Podněstří; lokální, na elity zaměřené povstání podobné ruským zásahům v Donbasu v roce 2014, které se pravděpodobně soustředí na moldavský region Gagauzie; násilné lidové nepokoje podněcované Ruskem,“ píše ve svém prohlášení think-tank.
Obdobně situaci vidí i historik, který v sedmdesátých letech emigroval ze Sovětského svazu do USA. Podle Jurije Felštinského nebude stát neúspěch na Ukrajině v cestě Putinově snaze získat Moldavsko pod ruskou kontrolu.
„Ještě předtím, než skončí s Ukrajinou, pokud se v tomto procesu dostanou do Podněstří, začnou tam vést válku,“ řekl historik pro britský deník Express. Podněstří je považováno za separatistický region Moldavska, který je podporován Moskvou. Takzvaná Podněsterská moldavská republika vznikla v roce 1991, ale uznaly ji jen Náhorní Karabach, Jižní Osetie a Abcházie.
Právě zde se podle Felštinského minimálně deset let připravuje půda pro ruskou invazi. Dokazuje to třeba umístění zhruba dvou tisícovek ruských úředníků do oblasti. „Ve skutečnosti myslel na Ukrajinu jako celek, protože pak plánoval pokračovat do Moldavska. V Podněstří žije přibližně 220 000 rusky mluvících lidí, kterým ruská vláda začala vydávat ruské pasy,“ vysvětluje historik s tím, že tato „akce“ začala již před osmi lety.
Felštinskij má také představu, jaký bude sled dalších událostí. „Moldavsko bude v nebezpečí v okamžiku, kdy se ruská armáda přesune do Podněstří. Pokud ji Ukrajinci nebudou schopni zadržet, pak zahájí válku v Moldavsku, které není členem NATO,“ připomíná autor několika knih. „Moldavsko je na seznamu – vždycky na něm bylo,“ dodává.
Stejně jako u Ukrajiny by pro NATO a EU bylo velmi složité zemi pomoci, protože vojenský úder není možný. Moldavsko se tak stává velmi zranitelným, navíc v Podněstří se většina obyvatel těší, až se tato oblast stane součástí Ruska.