Ruský prezident Vladimir Putin nařídil zahájit v úterý 15. března stahování hlavních ruských sil ze Sýrie, protože podle něj svůj základní úkol splnily. Podle agentury TASS to Putin řekl při setkání s ministry zahraničí Sergejem Lavrovem a obrany Sergejem Šojguem. Jednotky na základnách v Tartúsu a Hmímímu mají ale zůstat.
„Myslím, že úkoly uložené ministerstvu obrany byly zcela splněny. Proto nařizuji zahájit od zítřka stahování hlavní části našeho vojenského uskupení ze Syrské arabské republiky,“ cituje TASS z Putinova prohlášení.
Podle šéfa Kremlu mají ale dál fungovat v dosavadním režimu fungovat ruské opěrné body v Tartúsu, kde je námořní základna, a v Hmímímu, kde se nachází letecká základna. Část vojáků, kteří v Sýrii zůstanou, bude mít za úkol kontrolovat dodržování příměří, dodal prezident, který je z titulu funkce hlavy státu zároveň vrchním velitelem ruských ozbrojených sil.
Podle různých odhadů má Rusko v Sýrii asi 4000 mužů a zhruba 80 letadel a vrtulníků.
Mluvčí ruského prezidenta Dmitrij Peskov uvedl, že Putin zahájení odsunu ruských sil předem projednal a dohodl se syrským prezidentem Bašárem Asadem. „O všem, co prezident řekl, byli informováni naši syrští kolegové a vše bylo dohodnutu s prezidentem Asadem,“ řekl Peskov.
Zároveň sdělil, že Putin s Asadem mluvili telefonicky dnes na žádost ruské strany. Na dotaz jednoho z novinářů upřesnil, že tématem rozhovoru nebyl budoucí osud syrského prezidenta. Asadův odchod je jedním z hlavních požadavků syrské opozice.
Ministr obrany Šojgu podle agentury TASS Putinovi řekl, že ruské jednotky v Sýrii zlikvidovaly přes 2000 „banditů“ pocházejících z Ruska, včetně 17 polních velitelů. Od 30. září podle něj ruské letectvo provedlo přes 9000 letů a byly provedeny údery velmi přesnými zbraněmi na vzdálenost více než 1500 kilometrů.
Rusové od začátku náletů tvrdili, že útočí na cíle organizace Islámský stát. Ze západních zemí byli ale kritizováni, že bojují i proti umírněné opozici. Mnohé opoziční ozbrojence bojující proti Asadovu režimu však Moskva označuje ve shodě s Asadem za teroristy.
Mezi úspěchy ministr Šojgu zařadil také zničení 209 objektů spojených s těžbou ropy a přečerpávání paliva a na 2000 prostředků pro přepravu ropných produktů. Díky ruské letecké podpoře podle ministra syrští vojáci osvobodili na 400 měst a obcí a přes 10.000 kilometrů čtverečních území.
Zahájení odsunu ruských sil ze Sýrie má být podle Putina „dobrým impulsem pro proces jednání syrských politických sil“. „Doufám, že dnešní rozhodnutí bude dobrým signálem pro všechny strany konfliktu,“ prohlásil ruský prezident.
V Ženevě v pondělí začalo další kolo mírových rozhovorů o Sýrii.