Ruský prezident byl podle mnoha informací od kremelských zdrojů od počátku konfliktu přesvědčen, že by válku na Ukrajině měl řídit osobně. S generály tak Putin některé akce ruské armády sice konzultuje, ale poslední slovo má vždy on. Stejně jako v září, kdy zakázal, aby si okupační vojáci zachránili život v situaci, kdy se dostali do obklíčení Ukrajinců.
Vzhledem k tomu, že si Vladimir Putin myslel, že válka na Ukrajině bude rychlá a dobýt Kyjev se ruské armádě podaří v horizontu dní, chtěl o dění na bojišti rozhodovat sám. Od této myšlenky ovšem ruský vůdce neupustil ani po několika měsících krvavých bojů. Jak informuje Wall Street Journal, ještě v září ignoroval Putin rady generálů a tím ohrozil na životě vlastní vojáky.
K pochybení, které ovšem Kreml nikdy nemůže potvrdit, protože by tak poštval ruskou veřejnost proti Putinovi, došlo v září u města Lyman na východě Ukrajiny. Špatně vybavení vojáci ruské armády se zde dostali do obklíčení a jako nejlepší způsob řešení situace byl generály okupačních vojsk zvolen ústup z pozic.
Putin ovšem podle amerického deníku rozkázal, aby všichni zůstali tam, kde jsou, a bojovali. To se s velkými ztrátami sice několik dní dařilo, ale nakonec museli zbylí ruští vojáci přeci jen zvolit ústup, jinak by všichni zemřeli.
Ruský prezident je přes svá neprofesionální strategická rozhodnutí, která stojí životy i vojenskou techniku, v Kremlu chválen. „Lidé kolem Putina chrání sami sebe,“ říká Jekatěrina Vinokurová. „Jsou hluboce přesvědčeni, že by neměli prezidenta rozčilovat,“ dodává bývalá členka ruské rady pro lidská práva.
Putin dostává denně v sedm hodin ráno písemné informace o průběhu války. Úředníci ovšem informace pečlivě vybírají, aby podávaly lichotivý obraz a neprezentovaly to, co se ve skutečnosti děje na frontě. Vzhledem k tomu, že se ruský vůdce údajně vyhýbá používání internetu ze strachu ze špionáže západních zemí, je odkázán pouze na zprávy, které mu připraví jeho poradci.
Ti ovšem často několik dní staré zprávy prezentují jako novinky, čímž vzniká Putinův neaktuální a zkreslený pohled na situaci na Ukrajině.
Někteří zástupci západních tajných služeb tvrdí, že Putinovy zpravodajské informace na začátku války byly zkreslené a že kdyby znal skutečnou sílu ukrajinské armády, tak by možná neposlal vojáky přes hranice. Ruský prezident navíc obdržel od FSB vykonstruované údaje z průzkumů veřejného mínění, podle nichž Ukrajinci přivítají Rusy s otevřenou náručí. I proto Putin zřejmě nabyl dojmu, že zvládne celou válku řídit sám.