Ruský novinář Igor Jakovenko v rozhovoru na Radiu Svoboda popisuje charakter dnešního kremelského režimu a jeho perspektivu. Podle něj Putinovo vládnutí nemá a nemůže mít žádnou ideologii, protože postrádá obraz budoucnosti. I když to mnozí nechápou, Putin ideologii nahradil mytologií. Smyslem všeho, co teď koná, je udržení vlastní moci a udělá pro to úplně všechno.
„Proto je Putin tak posedlý historií, proto lže o Polsku, lže o Ukrajině, lže o Evropě, lže o Rusku a tak dále. Povoleno je jen to, co tyto mýty nenarušuje, a vše, co je ničí, jde pod nůž. Tato mafiánská moc, která dnes vede Rusko, lpí na tom, že je dovoleno vše, co nezasahuje existenci této moci. Jakmile se tato mafiánská struktura cítí ohrožena, okamžitě začne hrozbu ničit,“ říká Jakovenko.
Charakteristickým rysem doby je teď podle novináře udávání. Účastní se toho i federální mediální kanály. Nedávno tvrdě zaútočily i na šéfku centrální banky Elviru Nabiullinovou a obvinily ji, že je hrozbou. „Je to částečný návrat ke stalinskému režimu, kdy se na základě udání vedl konkurenční boj, ničili se protivníci, ničili se lidé, kteří byli soupeři v kariérním růstu, v boji o pokoj v obecním bytě. Nyní se to do značné míry vrací,“ tvrdí Jakovenko.
Pak dále objasňuje, že celá invaze nemá od samého počátku žádné jasně formulované cíle.
„Byly tam různé nesmysly jako denacifikace, demilitarizace, válka s aliancí NATO, aby byla zatlačena před hranici roku 1997. Je to nejnesmyslnější válka, přinejmenším za posledních několik století. Putin má teď jediný cíl, protože válka a to, co chystal, naprosto selhalo. Cíl je teď jediný – zůstat u moci. Je jasné, že teď na Ukrajině nemůže vyhrát – to už je zřejmé. Nemá možnost, aby válku zastavil, musí ve válce pokračovat donekonečna. Bude pokračovat tak dlouho, dokud v Rusku zůstanou nějací muži v odvodovém věku.“
Novinář reaguje na momentálně navrhované změny zákona. Teď je odvodový věk v Rusku od 18 do 30 let, ale objevují se návrhy, třeba od známého poslance Žuravleva (který sám nikdy nesloužil v armádě a proslavil se tvrzením, že na Západě došel úpadek tak daleko, že lidé znásilňují želvy), že by se horní hranice měla prodloužit až do věku 50 let. „Dnes blouznění pomateného poslance, který stále trpí tím, že mu nebylo dovoleno znásilnit želvu. Zítra se tyto šílené bláboly stanou skutečností. Putin bude pokračovat ve válce, dokud bude u moci. Putin je válka, jsou to už synonyma.“
Igor Jakovenko také sdílí rozšířené mínění, že po Prigožinově vzpouře se režim otřásl. Putin a jeho lidé mají sice stále ještě značné „bezpečnostní rezervy“, ale celá mocenská struktura vydrží jen do prvního vážnějšího otřesu. Nejde jen o vzpouru wagnerovců, kteří jsou soukromou žoldnéřskou společností, ale nespokojenost lze sledovat i v pravidelné armádě. Známým se stalo prohlášení generálmajora Ivana Popova, kterého podpořil v Rusku mediálně známý generál Andrej Guruljov. Bouří se i výsadkáři, kteří brání svého velitele Teplinského a tvrdí, že pokud jim na něj někdo sáhne, všechno vyhodí do vzduchu.
„To všechno ukazuje, že tady máme nestabilní situaci. Co by mohlo být spouštěčem? Myslím, že vážná vojenská porážka. Režim se začne hroutit v okamžiku, kdy ukrajinské jednotky způsobí nějakou vážnou vojenskou porážku. Co by mohlo být spouštěčem a rozbuškou společenského výbuchu? Možná to bude deokupace Krymu, možná bude stačit osvobození Bachmutu, i když to je nepravděpodobné, je potřeba něco silnějšího. Bachmut by ale také nebyl špatný, nebyla by to pro Putinův režim malá rána. S největší pravděpodobností však bude třeba deokupovat Krym, potom se to prostě rozpadne. Pak vojáci získají pocit, že car není skutečný a je čas, aby se vojáci vzbouřili,“ konstatuje Jakovenko.
Vnitřní pnutí v ruském politickém vedení a armádě, o kterém Igor Jakovenko mluví, bylo zvláště patrné v případu generála Popova, který novinář zmiňuje.
Popov, jak píše CNN, na videu, které bylo určeno jen úzkému okruhu lidí, vznesl otázky ohledně „nedostatečného protibaterijního boje, absence dělostřeleckých průzkumných stanovišť a hromadných úmrtí a zranění našich bratrů způsobených nepřátelským dělostřelectvem“.
Nahrávku zveřejnil Andrej Guruljov, poslanec ruského parlamentu a bývalý zástupce velitele Jižního vojenského okruhu. To vyvolalo nesouhlas, protože Popov kritizoval i ministra obrany Sergeje Šojgua. „Podepsal rozkaz a zbavil se mě,“ tvrdí Popov. „Jak dnes řeklo mnoho velitelů divizních pluků, vojáci ozbrojených sil Ukrajiny nemohli porazit naši armádu zepředu, ale náš vrchní velitel nás zasáhl zezadu, zrádně a podle setnul armádu v nejtěžší a nejvypjatější chvíli,“ řekl odvolaný generál.
Další významný ruský velitel, generál Sergej Surovikin, se od neúspěšné vzpoury wagnerovců neobjevil na veřejnosti. Podle jednoho z ruských zákonodárců „odpočívá“. Dokumenty, které v červnu zveřejnila CNN, ale naznačovaly, že Surovikin byl tajným členem Wagnerovy skupiny.
Situace v nejvyšších kruzích Ruska je i pro experty nyní značně nepřehledná.