Vladimir Putin podle všech dostupných informací předpokládal, že Rusko získá Ukrajinu daleko rychleji. Jeho vojákům se ale nedaří všechno tak, jak bylo v plánu. Rusové umírají bez jasného důvodu a toto povědomí se bude nepochybně šířit. A pondělní ráno ukazuje, že tomuto šíření napomůže i fakt, že Rusové díky západním sankcím výrazně zchudnou. Rubl padá, bankomaty nefungují a je zjevné, že civilizovaný svět ještě s obranou Ukrajiny neskončil.
Rubl se dostal na historické minimum hned první den, kdy se začalo obchodovat. Burza v Moskvě otevírá se zpožděním. Celý víkend se obyčejní Rusové snažili vybrat z nefunkčních bankomatů svoje peníze, které ovšem ztrácejí cenu. Putin žene své lidi do dosud nepoznané chudoby a je mu to jedno – udělá to, protože zřejmě definitivně zešílel.
V tom, jak tvrdé sankce Západ přijal, je pro Ukrajinu velká naděje. Lze si totiž jen těžko představit, že lidé, kteří najednou nebudou mít na zaplacení svých základních životních potřeb, budou podporovat zbytečnou válku, v níž navíc umírají jejich synové, bratři a přátelé.
Ruský prezident riskuje úplně všechno. Dá se očekávat další izolace jeho země a další ekonomické problémy. Západní státy se chystají na zmrazení rezerv ruské centrální banky, což by mohlo znamenat definitivní pád rublu a faktický krach. Právě na centrální banku ale Putin přitom spoléhal, protože se sankcemi ze strany demokratického světa se samozřejmě počítalo.
Místopředseda výboru Dumy pro hospodářskou politiku Nikolaj Arefjev přitom dokonce uvedl, že by Rusko mohlo v reakci na sankce zabavit vklady občanů. Taková věc by ale logicky vzbudila další obrovskou vlnu odporu. Protože bez ohledu na přesvědčení by lidé viděli, že je jejich vlastní stát okrádá v přímém přenosu.
Ukrajina zatím bojuje obdivuhodně. A Západ nyní musí ukázat obyčejným Rusům, že jsou to právě oni, kdo bude kromě napadených Ukrajinců kvůli Putinovi trpět nejvíc. Nespokojené obyvatelstvo je totiž to poslední, co při nepříliš úspěšném postupu ruský prezident potřebuje.