
Setkání Vladimira Putina a Donalda Trumpa v roce 2017. FOTO: Wikimedia Commons / CC BY 4.0 / Kremlin.ru
FOTO: Wikimedia Commons / CC BY 4.0 / Kremlin.ru

KOMENTÁŘ / Vždycky mi připadalo legrační, že i když Vladimir Putin neustále tvrdí, že ho Západ a USA podvedly a nelze jim věřit, tak když se schválí nějaký další idiotský zákon nebo je na programu dne jakýsi vnitřní problém Ruska, začne Putin svou zemi srovnávat právě s Amerikou, která Rusko dle jeho slov opakovaně ponižovala. Jako příklad je možné uvést ruský zákon o zahraničních agentech.
Na Valdajském fóru v roce 2021 řekl šéfredaktor listu Novaja Gazeta a nositel Nobelovy ceny míru Dmitrij Muratov, že v Rusku jsou novináři bez varování a soudu prohlašováni za „zahraniční agenty“, ačkoli i dámě (Milady) ve Třech mušketýrech byl před popravou alespoň přečten rozsudek. Chápu, že vám to teď nepřipadá divné, ale v roce 2021 se tímto tématem zabývalo mnoho lidí.
Na to Putin okamžitě odpověděl: „Ve Státech to také nejde přes soudy, volají na ministerstvo spravedlnosti, zeptejte se RT, co tam dělají. Víte, jak je to tvrdé? Až do trestní odpovědnosti, ale to u nás není.“ Ale je. Nyní i tehdy existovala trestní odpovědnost. Putin jako obvykle lhal.
Ale o to nejde, jde o to, že hned začal srovnávat s Amerikou. Logika je jednoduchá, když je něco špatně, mělo by se to srovnávat s těmi nejlepšími a ukázat, že oni to mají horší, a tak se Putin snaží zvýšit status Ruska v očích veřejnosti. Dokonce i průběh prezidentských voleb Putin srovnává s USA a říká, že v Americe je chaos, zatímco v Rusku je všechno stabilní. No jo… kde je svoboda, tam je chaos nevyhnutelný. Po ukrajinském Majdanu začal v souvislosti s ruskými protesty a jiným porušováním svobod používat větu: „Chcete dopadnout jako na Ukrajině?“
Čína je kamarád a Amerika nepřítel
Stále však hlavní konfrontace probíhala s USA a o Ukrajině se před plnohodnotnou válkou Putin vyjadřoval, jako by šlo o flashback z Vietnamu. Rusko je vždy v konfrontaci s Amerikou a snaží se ji nějakým způsobem obejít. Elon Musk může vypustit milion raket na Mars, ale Rusko mu stejně odpoví, že jejich Jurij Gagarin byl prvním kosmonautem. Putin by mohl přirovnat Rusko k Číně, to ale nelze, protože Putin se s Čínou „přátelí“ a Rusové si musejí myslet, že Čína je kamarád a Amerika je nepřítel. A tak je to vždy a ve všem, například když řeknete, že se v Rusku mučí, zabíjí a znásilňuje, v odpověď uslyšíte: „Viděli jste státní dluh USA?“
Nebo zveřejníte video, jak důchodci v Rusku stojí frontu u popelnice a perou se o potraviny s prošlou lhůtou, a lidé v komentářích napíšou: „Viděli jste, co se děje v Bronxu? V New Yorku spí lidé v krabicích.“ Amerika je etalon, ke kterému se lidé v Rusku snaží přiblížit, a přitom ho nenávidí. Putin pokračuje v soupeření s USA i během války s Ukrajinou. Uvedl Rusko do marasmu, chudoby a izolace a stále dokazuje, že Amerika není silnější než Rusko.
A ukazuje to právě teď těmi samými sankcemi a mnohými omezeními, jako by říkal: „Podívejte se, snažíte se mě porazit, ale nepodařilo se vám to a nepodaří, nabízíte nám své podmínky k jednání, a my je nepřijímáme. A co nám uděláte? Uvalíte nové sankce? Jen do toho, naše ekonomika to vydrží, protože jsme silní, ale vaše ekonomika by to nevydržela, a vůbec, viděli jste svůj státní dluh?“
Dát Americe do nosu
Propaganda samozřejmě přilije olej do ohně vlastenectví ruské společnosti a bude řečnit o jednotě ruského národa, do které mají Američané daleko. Solovjov se odkáže na volby, které proběhly ve Státech, a řekne, že Američané se o svého kandidáta prali, že tam jsou všichni připraveni se navzájem sežrat, zatímco v Rusku jsou všichni sjednoceni kolem „silného vůdce“. A nezapomene připomenout „tradiční hodnoty“, na které je Rusko tak pyšné.
Rusové řeknou, že tam v Americe jsou jen gayové, transgendeři, každý si mění pohlaví, kdy a jak chce, ale v Rusku je všechno tradiční, bez rodiče číslo 1 a číslo 2. Rusko to považuje za svou silnou stránku a myslí si, že je to pro USA zranitelné místo, a v něčem má pravdu, soudě podle americké reakce poté, co Donald Trump zahájil útok proti LGBTQ+ lidem a podepsal dekrety zakazující politiku diverzity a inkluze a nařídil dvě pohlaví v americké armádě. Pro Američany se to nyní skutečně stalo bolavým tématem.
Kromě výše uvedeného Putin demonstruje svou nadřazenost, nebo alespoň rovnost s Amerikou tím, že se k evropským vůdcům staví odmítavě, považuje je za slabé, prý nejsou hodni rovnocenného kontaktu s mužem, který vládne ruské říši už čtvrt století. Jedním z mála lidí, které považuje za sobě rovné, je možná čínský vůdce Si, neboť Putin aktivně demonstruje blízkost vztahů mezi oběma sousedními zeměmi.
Marija Zacharovová dokonce nahrála projev k Číňanům, v němž jim čínsky blahopřála k novému roku hada. Vladimir Vladimirovič veřejně mává dohodami o spolupráci s Čínou, zatímco se Americe vysmívá s tím, že obě říše, Rusko a Čína, jsou údajně přátelé, a USA jsou tudíž slabší. Jediný problém je v tom, že Si nepovažuje Putina za sobě rovného, ale spíše za výhodného a levného, ale myslím, že Putinovi je to jedno, hlavní je dát Americe do nosu, a jakým způsobem, to už není důležité.
Evropané s proruským postojem
Nejsmutnější je, že nejen Rusové uvnitř Ruska se snaží všem dokázat, že Rusko je nejlepší země na světě a Amerika se mu nemůže rovnat. Existují také Evropané, kteří zaujímají podobný proruský postoj. Ze všech svých potíží viní v první řadě Ukrajince a hned v druhé řadě USA, protože kdyby přece Spojené státy Ukrajině nepomáhaly, dávno by prohrála a v jejich pojetí by žádné ekonomické problémy nebyly. Může to znít děsivě, ale v jejich pojetí „je lepší být okupován Ruskem než Amerikou“.
V jejich chápání všechna média, která otevřeně píší, že Rusko je okupant a Ukrajina oběť, dostávají peníze od Spojených států a píší texty pod diktátem ministerstva zahraničí USA. A vůbec je nenapadne, že je možné nebýt okupován a upřímně věřit, že Rusko je nepřítel, takhle je podle nich možné uvažovat jen za peníze. Proruští Evropané, stejně jako Rusové, neustále potřebují nějakého mystického vnějšího nepřítele, a i když nebude válka, stejně si ho najdou.
Mám pocit, že konfrontace mezi USA a Ruskem nyní vrcholí. Protože stejně jako Spojeným státům a Trumpovi osobně nebude odpuštěno, pokud nedokáže Putina donutit k jednání, nebude Putinovi v Rusku odpuštěno, pokud válku prohraje. Ani jeden z těchto lídrů nechce být za slabocha. Trump začal své prezidentství agresivně a bezohledně, doufejme, že stejně bude jednat i s Putinem. Lze tedy jednoznačně říci, že Putin bojuje na dvou frontách: s Ukrajinou a Amerikou.