NÁZOR / Rusko prý úspěšně překonalo loňské potíže a nyní musí vybudovat novou ekonomiku – ekonomiku nabídky a vysokých mezd, cituje kremelského vůdce list Nězavisimaja gazeta. Putin si vykládal rozumy na zasedání Petrohradského mezinárodního ekonomického fóra. Proč něco takového nevybudovali, když v zemi 23 let blahodárně vládne, se nikdo nejspíš neodváží zeptat.
Když se těmi řečičkami prokoušeme, v podstatě se dozvíme, že plánem je vybudovat ekonomiku sovětského typu. Jak dopadla, je známo, ale proč to nezkusit znovu, že.
„Rusko nyní musí přejít k suverénní ‚nabídkové ekonomice‘, která ‚nejen reaguje na podmínky trhu a zohledňuje poptávku, ale sama ji vytváří‘: Taková ekonomika … předpokládá rozsáhlý nárůst výrobních sil a služeb. Komplexní posílení celé sítě infrastruktury, rozvoj vyspělých technologií, vytvoření nových moderních průmyslových zařízení a celých odvětví,“ píší ruské noviny.
„Ruská ekonomika se musí stát ekonomikou s vysokými mzdami, s novými požadavky na systém odborného vzdělávání, se zvýšenou produktivitou práce, a to i na základě automatizace a nových systémů řízení, s kvalitními moderními pracovními místy a pracovními podmínkami,“ pokračuje dál nejnovější východní pohádka.
Zatím se svět baví tím, jak to vypadá v praxi.
„Šéf AvtoVAZu představil novou Ladu Aura. Jenže to dopadlo hůř než s Putinem a Ladou Granta. Ta tehdy po xtém pokusu nakonec chytla, tady se nastartovat nepodařilo. Ale po zvednutí kapoty a poštelování motoru se to nakonec podařilo,“ píše na twitteru bloger Roman M.
Už to zřejmě začalo. Když si převedeme Putinovo řečnění do normálního jazyka, v podstatě říká, že si zavedou ekonomiku, ve které nebude důležité, co si lidé chtějí koupit, ale určí se jim to. To je ono nejen „zohledňuje poptávku“, ale „sama ji vytváří“.
Jistě, tržní ekonomika také zná vytváření poptávky. Do určitého dne jste netušili, že potřebujete nejen večerní oční stíny, ale vysvětlí se vám, že máte mít i podvečerní, jinak jste ztraceni. Stačilo by vám menší auto, ale reklama vám dá najevo, že bez vozu velkého nejste pravým mužem.
To ale nebude zřejmě to, co má Putin na mysli. Spíš to dopadne tak, že byste chtěli západní auto, ale budete si moci koupit jen ruské, které nepůjde nastartovat. Toužíte po pračce, ale generálové chtějí pro armádu vrtulník, takže se vyrobí vrtulník. Vy si místo pračky můžete kopit model vrtulníku pro syna, aby z něj byl vlastenec, a prádlo se přepere na valše v řece. Pračka se dá také přivézt jako kořist z Ukrajiny, ale postup udatné ruské armády se tam jaksi zarazil, takže na to už není spoleh.
Pokud někdo obdivuje stalinskou modernizaci a industrializaci, měl by zalistovat v historických knihách, kde by se dozvěděl, kolik monumentálních „staveb socialismu“ a továren postavili američtí architekti a inženýři, popřípadě etničtí Němci, pokud je tedy Stalin zrovna někam nedeportoval.
Putin potřebuje, aby Rusko přešlo na válečnou ekonomiku, což nutně znamená, že výroba spotřebního zboží tím utrpí. Dalo by se třeba dovézt, ale není moc za co a sankce to komplikují. Něco se importuje z Číny a něco při pokusu sankce obejít doputuje prostřednictvím posledních zbylých spřátelených zemí. To není zrovna cesta k blahobytu.
Putin ovšem musí zajistit nejdřív blahobyt pro sebe a své věrné. Nic nového. Z Farmy zvířat George Orwella víme, že jablka budou jen pro prasata, protože se vědecky zjistilo, že je potřebují.