Ruská ekonomika podle Vladimira Putina předběhla celou Evropu a je nejlepší. Experti to ovšem vidí jinak. Ekonom Štěpán Křeček pro deník FORUM 24 vysvětlil, že záleží na ukazatelích, podle kterých se stav přepočítává, a podle těch, které Rusku nejdou na ruku a oficiálních žebříčků ruská ekonomika určitě na dobré úrovni není.
Ruský diktátor Vladimir Putin ve čtvrtek na setkání s ruskými podnikateli na Dálném východě prohlásil, že ruská ekonomika drží nyní prvenství v Evropě a je pátou ve světě. Přestože je podle jeho slov Rusko „pod tlakem a dusí ho ze všech stran“, HDP země za loňský rok vzrostlo o více než čtyři procenta a v paritě kupní síly předehnalo Německo. „V paritě kupní síly jsme předběhli celou Evropu, ale v přepočtu na hlavu se o to musíme ještě snažit. Je tedy na čem pracovat,“ uvedl podle ruského listu Kommersant.
Ekonomové mají ovšem na stav ruské ekonomiky jiný názor než Putin.
„Ruská ekonomika určitě není na dobré úrovni. Pravá čísla se těžko dozvíme, ale je zřejmé, že ruská ekonomika není ani zdaleka nejsilnější v Evropě,“ uvedl pro deník FORUM 24 ekonom Štěpán Křeček, přičemž přiblížil, že v porovnání s evropskými státy je o něco málo větší než španělská ekonomika a o trošku slabší než italská ekonomika. Například francouzská, německá nebo britská ekonomika jsou na základě HDP rozhodně výrazně silnější.
„Takže je zhruba v tomto ranku s tím, že data, která jsou publikována z Ruska, jsou krajně nedůvěryhodná a bohužel se velice těžce ověřuje, co se skutečně v ruské ekonomice děje,“ zdůraznil a podotkl, že záleží na ukazatelích, podle kterých se stav přepočítává, v tomto případě co nejvýhodnějších pro Rusko. „Dělali to i komunisti. Chlubili se, kolik vytěžili uhlí nebo vyrobili oceli a vlastně si dělali takové ukazatele, aby v tom vynikali. Podle oficiálních žebříčků, které jsou veřejně dohledatelné, je to tak, jak jsem řekl,“ zdůraznil.
Křeček připomněl, že je očividné, že rubl má velké problémy a že tamní obyvatelé trpí inflací a značnou ztrátou životní úrovně. „Tamní ekonomika se transformuje na válečnou, což opět zhoršuje životní úroveň lidí, ale může podporovat průmyslovou výrobu,“ dodal.
Rusku na základě sankcí, které jsou na něj uvalovány, vypadly příjmy z prodeje komodit, popsal s tím, že se je Moskva snaží obcházet, což se jí částečně daří, ale oproti stavu před válkou na Ukrajině má pořád velké výpadky.
O tom, že situace ruské ekonomiky není tak pozitivní, jak Putin tvrdí, hovořila před necelým měsícem například šéfka ruské centrální banky Elvira Nabiullinová. „Prosincové údaje v porovnání s říjnovými předpoklady ukazují odklon od plánovaného vyváženého ekonomického růstu, což se projevuje sílícím cenovým tlakem,“ popsala s tím, že aby mohla tamní ekonomika růst, je potřeba zapojit prakticky veškeré zdroje. „Nezaměstnanost opět rekordně klesla a činí 2,9 procenta. Roste intenzita využití pracovní síly. Výrobní závody stále častěji prodlužují pracovní dobu a zvyšují počet pracovních směn,“ informovala 15. prosince.