Ruský prezident Vladimir Putin popsal podmínky míru na Ukrajině, které se podobají návrhům, jež zvažuje tým zvoleného prezidenta Spojených států Donalda Trumpa. Podle ruského nezávislého webu Agentstvo Putin ve čtvrtek prohlásil, že „regiony, které jsou součástí Ruska, by měly zůstat v Rusku“. Neutrální status Ukrajiny zůstává klíčovou podmínkou mírového řešení války, dodal. Trumpův tým zvažuje odmítnutí plánů Ukrajiny vstoupit do NATO na dobu nejméně 20 let.
Podle The Wall Street Journal tým zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa navrhuje zmrazení frontové linie vytvořením demilitarizované zóny. Na zajištění bezpečnosti Ukrajiny by se neměly podílet Spojené státy, ani kontingenty OSN a žádné další organizace financované USA. Zdroj prozradil, že Spojené státy by mohly zaplatit vojenský výcvik nebo poskytovat jakoukoli jinou podporu, ale „neposílaly by americké muže a ženy na podporu míru na Ukrajině“.
Podle plánu se předpokládá, že by Spojené státy nadále poskytovaly Ukrajině zbraně k odstrašení Ruska před další agresí. Dříve, připomněl americký deník, poradci hovořili o plánu mírového urovnání, který mimo jiné předpokládal pozastavení vojenské pomoci Ukrajině, aby Kyjev souhlasil s mírovými jednáními.
Do NATO až za 20 let
Mezi návrhy je i odmítnutí plánů Ukrajiny vstoupit do NATO na dobu nejméně 20 let. Návrhy týmu Donalda Trumpa se tak shodují s ruskými podmínkami, které ve čtvrtek popsal Vladimir Putin. „Hranice Ukrajiny by měly být v souladu se suverénním rozhodnutím lidí, kteří žijí na určitých územích, jež nazýváme našimi historickými územími. Vše závisí na dynamice probíhajících událostí,“ řekl ruský prezident.
Už v létě Putin na setkání s představiteli ministerstva zahraničí řekl, že podmínky míru jsou „velmi jednoduché“. „Ukrajinská vojska musí být zcela stažena z Doněcké a Luhanské lidové republiky, Chersonské a Záporožské oblasti. A upozorňuji na to: z celého území regionů v jejich administrativních hranicích. Jakmile Kyjev prohlásí, že je na takové rozhodnutí připraven, a zahájí skutečné stahování vojsk z těchto regionů, a také oficiálně oznámí upuštění od plánů na vstup do NATO, bude z naší strany okamžitě následovat příkaz k zastavení palby a zahájení jednání.“
Ve čtvrtek svůj požadavek neutrality Ukrajiny zopakoval, když dal jasně najevo, že neutrální status Ukrajiny zůstává klíčovou podmínkou mírového řešení války.
Putin Donaldu Trumpovi poblahopřál k vítězství v amerických volbách a řekl, že je připraven s ním hovořit. Podle agentur tak učinil v Soči na konferenci diskusního klubu Valdaj, kde rovněž prohlásil, že se nebrání obnovení kontaktu ani s dalšími světovými lídry.
Vyřeší Trump konflikt na Ukrajině?
Po Trumpově volebním vítězství, napsal britský deník Financial Times, vyjádřilo mnoho ukrajinských vojáků obavy, že s příchodem nového amerického prezidenta do Bílého domu se vojenská pomoc Kyjevu zastaví a Ukrajina „přinejmenším“ ztratí Donbas.
Trump krátce před zahájením ruské invaze na Ukrajinu označil počínání Vladimira Putina kolem druhé největší země na evropském kontinentu za chytré a geniální. O pár dní později ruskou invazi odsoudil a řekl, že se za Ukrajince modlí. Ruský prezident podle Trumpa využil slabosti Joea Bidena a zaútočil.
Při letošní schůzce s předsedou maďarské vlády Trump řekl, že v případě zvolení nehodlá finančně podporovat Ukrajinu, a je přesvědčen, že tak válku ukončí. V únoru také řekl, že pokud země NATO nebudou dávat dost peněz na obranu a napadne je Rusko, USA jim pod jeho vedením na pomoc nepřijdou.
V minulosti také prohlásil, že sám by konflikt na Ukrajině vyřešil jako zvolený prezident ještě před inaugurací, nevysvětlil však, jak by toho docílil. V březnu zase uvedl, že zasílání zbraní a peněz ukrajinské armádě není „životně důležitým strategickým národním zájmem USA“.