„Říci, že Stalin rozpoutal válku, je vrchol cynismu,“ uvedl ve čtvrtek Putin na mezinárodní konferenci v jižním Rusku. „Je to, jako by Sovětský svaz zaútočil na Německo 22. června (1941) ve čtyři ráno a ne naopak, prohlásil na diskuzním Valdajském klubu. Jenže SSSR předtím s nacisty čile obchodoval právě v době, kdy proti nim Britové zoufale bojovali.
Rusko a bývalé satelity nesouhlasí s tím, že Stalin v roce 1939 s nacistickým Německem uzavřel smlouvu o neútočení, pakt nazývaný Ribbentrop-Molotov, který připravil cestu pro invazi do Polska a k válce. Připomínka sovětského vítězství nad nacistickým Německem je v Rusku jedním z největších svátků.
Minulý měsíc vyvrcholilo napětí, když ruské ministerstvo zahraničí pakt Ribbentrop-Molotov obhajovalo. Podle ministerstva se tím zachránily stovky tisíc životů.
Putin zdůraznil roli Sovětského svazu při porážce nacistů a varoval, že „snaha to vše smíchat a narušit představuje nebezpečí, že se lidé již nebudou bát, že by se tyto tragédie mohly opakovat“.
Putin také uznal, že čistky sovětského diktátora znamenaly v ruské a postsovětské historii „temnou stránku“.
Je zajímavé, že nějak změnil názor, protože v roce 2009, když byl přechodně po návratu do prezidentské funkce premiérem, pakt odsoudil jako „tajnou dohodu o vyřešení problémů na úkor druhých“.
Problémem je, že ke smlouvě byl připojen tajný protokol, který mezi nacistickým Německem a Sovětským svazem rozdělil území Polska, Rumunska, pobaltských zemí a Finska na „sféry vlivu“, což připravilo cestu pro německou invazi do Polska. Po vítězství Wehrmachtu mu sovětští představitelé blahopřáli.
Putin také nějak zapomněl, že „11. února 1940 Německo a Sovětský svaz uzavřely německo-sovětskou obchodní dohodu, podle které by Sovětský svaz poslal Německu 650 milionů říšských marek v surovinách výměnou za 650 milionů marek ve strojích, průmyslovém zboží a technologiích. Obchodní dohoda pomohla Německu překonat britskou blokádu Německa. Hlavní suroviny uvedené v dohodě byly jeden milion tun zrna, 900 000 tun oleje a více než 500 000 tun různých kovových rud (většinou železné rudy)…
Dohoda rovněž obsahovala ‚důvěrný protokol‘, podle kterého by Sovětský svaz jménem Německa prováděl nákupy ‚kovů a jiného zboží‘ od třetích stran… Pod záštitou ekonomických dohod se sovětsko-německý vývoz a dovoz zvýšil desetkrát. Zatímco došlo k určitým zpomalením a jednáním, Sovětský svaz splnil všechny své požadavky podle dohody. Stal se hlavním dodavatelem životně důležitých materiálů do Německa, včetně ropy, manganu, mědi, niklu, chromu, platiny, řeziva a obilí. Během prvního období dohody (11. února 1940 až 11. února 1941) Německo obdrželo: 139 500 tun bavlny, 500 000 tun železných rud, 300 000 tun kovového šrotu a surového železa.“ (zdroj: en.wikipedia.org)
Takže Německo bylo ve válce se západními zeměmi a SSSR mu dodával důležité suroviny. Ekonomická dohoda byla uzavřena v době, kdy probíhala letecká bitva o Británii. To už není snaha zachraňovat statisíce životů, ale kšeft.
Z Putinových slov je patrné ideologické falšování dějin, podle kterého jsou Rusové vždy jen oběť, a odlišný názor, byť podložený historickými fakty, se nepřipouští.
(Zdroj: The Moscow Times.)