Ruský prezident Vladimir Putin zatím všechny návrhy míru odmítl. Místo toho denně posílá na Ukrajinu další útoky. Ve svém pátečním vyjádření to sdělil ministr zahraničí Jan Lipavský (nestr.) poté, co jeho slovenský protějšek Juraj Blanár potvrdil, že Slovensko je připraveno hostit jednání o míru na Ukrajině.
S návrhem o den dříve vyjádřil souhlas i Putin. Ukrajina, která se třetím rokem brání ruské agresi, kritizovala cestu slovenského premiéra Roberta Fica do Moskvy, kde minulou neděli jednal s ruským prezidentem.
„Již téměř třetím rokem vojenského konfliktu na Ukrajině se potvrzuje to, co říkáme od začátku a dává nám pravdu, že tento konflikt nemá vojenské řešení. Slovensko důsledně prosazuje mírová řešení a my podporujeme jakékoliv mírové iniciativy,“ sdělil Blanár na svém facebookovém profilu.
Český ministr zahraničí však o Putinových myšlenkách na mír pochybuje.“Putin zatím všechny návrhy míru odmítl a místo toho každý den posílá další útoky. Neřešme ruské lži, ale jak zajistit bezpečnost pro naše lidi,“ řekl Lipavský.
Předseda senátního výboru pro zahraniční věci, obranu a bezpečnost Pavel Fischer (za TOP 09) v pátek sdělil, že pokud Blanár skutečně vyhlásil, že podporuje jakékoli mírové iniciativy, pak by nemělo uniknout, že válku zahájilo Rusko. „Jsem obezřetný ke každému, kdo po návratu z Moskvy začne navrhovat mír nebo koho v Kremlu dokonce pochválili za to, že zastává ‚neutrální‘ postoj,“ podotkl bývalý velvyslanec ve Francii.
„Tváří v tvář ruským raketám, které zabíjely a ničily dětské nemocnice, se člověk nemůže tvářit neutrálně. V tomto s panem ministrem Blanárem nelze souhlasit, je mi líto,“ dodal Fischer. Rusko se podle něj stalo nejvážnější přímou hrozbou pro všechny státy Severoatlantické aliance (NATO). „Dovoluji si připomenout, že Slovensko jako členský stát vyslovilo s touto deklarací souhlas letos na summitu NATO ve Washingtonu. Vycházím z předpokladu, že se podle toho bude také chovat,“ doplnil senátor.
Blanár připomněl, že se letos ve Švýcarsku zúčastnil mírového summitu, svolaného z ukrajinské iniciativy, a tvrdil, že se tam všichni účastníci shodli na tom, že další mírové jednání se musí uskutečnit za účasti všech stran, tedy i Ruska.
„Slovensko je sice členem Evropské unie a NATO, ale od návratu několikanásobného premiéra Fica k moci na podzim roku 2023 se přiblížilo Rusku a hlásí se k maďarské pozici,“ napsala agentura AFP v narážce na kontakty maďarského premiéra Viktora Orbána s Moskvou. Připomněla, že Fico zastavil státní vojenskou pomoc Ukrajině a obviňuje Kyjev z ohrožení dodávek ruského plynu pro svou zemi, který si přeje nadále nakupovat.
O dodávkách ruského plynu na Slovensko Fico v neděli jednal s Putinem v Moskvě. Slovenský premiér po setkání řekl, že jejich pokračování po 1. lednu je prakticky nemožné kvůli přístupu Kyjeva, který odmítá prodloužit smlouvu o tranzitu suroviny dál do zemí EU.