V případě, že Putin uvidí, že připravovaná ukrajinská protiofenziva bude úspěšná, použije cokoliv, aby nepříznivý vývoj zvrátil. A to včetně kybernetických útoků, či dokonce použití jaderných zbraní. Na schůzce ministrů zahraničí G7 v Japonsku to podle listu The Guardian naznačili britští představitelé.
„Putin použije jakékoli nástroje, které mu zbyly, včetně jaderných hrozeb a kybernetických útoků v reakci na očekávanou ukrajinskou protiofenzivu proti Rusku,“ uvedli zástupci Velké Británie, kteří upozornili na to, že ruská odveta je nepředvídatelná, a Ukrajina a Západ tak musejí „být připraveni“ na extrémní taktiku.
Varování z britské strany vychází z vyjádření ruských představitelů v poslední době. V únoru například bývalý ruský prezident a premiér Dmitrij Medveděv prohlásil, že Moskva je připravena na ukrajinský zásah, a svět varoval, že jeho země použije „naprosto jakoukoli zbraň“, pokud se Kyjev pokusí získat zpět Krym, který v roce 2014 anektovalo Rusko.
Podobná vyjádření naznačují podle expertů, že Moskva ví, že na zvrat ve válce již nemá dostatek sil a že se brzy ocitne pod tlakem útočících ukrajinských jednotek.
Přímé i nepřímé vyhrožování použitím jaderných zbraní však mělo na země G7 opačný účinek, než Putin předpokládal. Ministři zahraničí těchto zemí po pondělním jednání totiž vydali prohlášení, ve kterém jakékoliv ruské hrozby odsoudili jako „nepřijatelné“ a navíc kritizovali i Putinův nedávno oznámený plán rozmístit taktické jaderné zbraně v Bělorusku.
Zdroje z britského ministerstva zahraničí naznačily, že na schůzce zaznělo, že jediným způsobem jak konflikt definitivně vyřešit by bylo, kdyby Putin stáhl své jednotky i z Krymu.
Pokud však Západ nebude jednotný a nezvýší svoji materiální a vojenskou pomoc Ukrajině, může podle vojenských analytiků dojít na Ukrajině k patové situaci, kdy ani jedna ze stran nebude schopna vojensky zvrátit vývoj situace na svoji stranu.
Navzdory nedávnému vystoupení francouzského prezidenta Macrona deklarovali ministři všech zúčastněných zemí, tedy i Francie, jednotu „v nutnosti zabránit Putinovým pokusům o rozdělení a dobývání světa“.
Vedlejším jednáním schůzky pak byly rozhovory vedené za účelem rozvoje sdílených dodavatelských řetězců pro jaderné palivo, jejichž cílem je „vytlačit Rusko z mezinárodního trhu s jadernou energií“. Britské ministerstvo pro energetickou bezpečnost uvedlo, že jednající země využijí své civilní jaderné energetické sektory k odříznutí ruských dodavatelských řetězců, aby byly Putinovi odříznuty další prostředky k financování krvavé invaze na Ukrajinu.