Zprávy o zdravotním stavu Vladimira Putina v posledních dnech zaplňují nejen stránky světových deníků, ale také sociální sítě. Po spekulacích o možné Parkinsonově chorobě se objevila i zpráva o nutné operaci ruského prezidenta. Ta má být spojena s rakovinou, kterou má údajně ruská hlava státu trpět.
Podle informací, které se rozšířily na sociální sítě z kanálu General SVR Telegram a informoval o nich deník The Mirror, by měl Putin na určitou dobu předat kontrolu nad zemí a podstoupit lékařský zákrok. Nikolaj Patrušev, bývalý důstojník KGB, který kdysi vedl FSB, by měl ruského prezidenta zastat na nutnou dobu, kdy bude muset Putin absolvovat operaci, spojenou s jeho údajnou rakovinou.
Sedmdesátiletý Patrušev je považován za toho, kdo má na starosti strategie útoků na Ukrajinu. Zároveň má být tím, kdo Putina přesvědčil, že je Kyjev zaplaven neonacisty. Zprávy o prezidentově možné operaci přicházejí ve chvíli, kdy se Putin údajně rozhodl vyhlásit „totální válku“ na Ukrajině. To by obnášelo i masovou mobilizaci mužů, kteří jsou schopni vojenské služby. Na takový rozkaz by ovšem mohli zareagovat Rusové negativně, proto je tento krok oddalován.
Ruská hlava státu měla podle informací z Kremlu mít už lékařský zákrok za sebou, ale nestalo se tomu tak. „Putinovi bylo doporučeno podstoupit operaci, jejíž termín se dojednává,“ uvádí britský list s odvoláním na osobu z okolí prezidenta. „Nezdá se, že by to bylo nějak zvlášť naléhavé, ale ani to nelze odkládat,“ dodává zdroj z Kremlu. Zpráva na Telegramu upřesňuje i důvod operace: „Ruský prezident Vladimir Putin trpí onkologickým onemocněním a poslední problémy zjištěné při jeho posledním vyšetření s tímto onemocněním souvisejí.“
Jedním z důvodů, proč Putin operaci odkládá, je oslava Dne vítězství 9. května. Na ní nemůže ruský prezident chybět, navíc zde hodlá prezentovat úspěchy své armády na Ukrajině. Z toho důvodu rostou obavy, co je schopen Putin v následujících dnech nařídit svým generálům, protože tažení na Ukrajinu není doposud ani zdaleka tak úspěšné, jak si ruský hlava státu původně představovala.
Výsledky okupace sousední země totiž rozhodně nejsou tím, co by mohlo prezidenta v očích veřejnosti vykreslit jako úspěšného vojevůdce, proto je nutné prezentovat nějaký dílčí úspěch.