Ve svém prvním veřejném komentáři k leteckému neštěstí, při němž zahynul vůdce žoldnéřů Jevgenij Prigožin, Vladimir Putin uvedl, že petrohradského podnikatele znal „velmi dlouho, od počátku 90. let“. Předtím ale tuto informaci nikdy nesdělil. Ruský opoziční web Meduza rozebírá rozporuplné zprávy o tom, kdy a kde přesně se oba muži seznámili.
Putinovy výroky jsou v rozporu s tím, co se o jeho vztahu s Prigožinem uvádělo dříve, včetně toho, co o své známosti s prezidentem řekl sám Prigožin. Podle dosavadní verze se oba muži poprvé setkali na počátku roku 2000, kdy Putin večeřel s Jacquesem Chirakem a Georgem W. Bushem v Petrohradě v restauraci Nový ostrov, kterou Prigožin vlastnil. Prigožin jim sám dělal číšníka. Odtud (a také protože Prigožin zajišťoval catering pro Kreml) pochází přezdívka „Putinův šéfkuchař“.
V dubnu 2023 Prigožin v rozhovoru pro server Defence Web uvedl, že zvěsti o jeho vztahu s prezidentem jsou „velmi, velmi přehnané“. „Samozřejmě jsem s ním mluvil, ale zvěsti o naší známosti jsou jen fámy,“ řekl Prigožin a tvrdil, že se s Putinem setkal až poté, co se stal ruským prezidentem.
„Zároveň Prigožin připustil, že Putin možná navštívil jeho restauraci v Petrohradě v době, kdy (Putin) působil jako náměstek primátora města (tuto funkci Putin zastával v letech 1992 až 1994). Zakladatel společnosti Wagner Group uvedl, že tehdy ‚neměl zájem‘ s Putinem hovořit,“ zmiňuje Meduza.
„Podle investigativního novináře Andreje Zacharova existuje jedna verze událostí, podle níž se Putin a Prigožin setkali již na počátku 90. let ‚prostřednictvím spojení s kasinem‘. Někteří novináři vysledovali, že tento vztah vznikl v době, kdy Prigožin pracoval v síti kasin ovládané Michailem Mirilašvilim, zatímco Putin byl jako zástupce starosty zodpovědný za udělování licencí kasinům. Navzdory těmto zprávám Zacharov tvrdil, že jeho zdroje tuto verzi popírají. ‚Ale dnes nám sám Putin předložil hádanku,‘ napsal nyní novinář na svém kanálu na Telegramu. ‚Nebo se možná jen špatně vyjádřil – to se stává všem starším lidem‘.“
Podrobněji k tomu, co píše Zacharov.
„Ve svém projevu ve stylu Dona Corleoneho o tom, jak je mu líto člověka zabitého na jeho příkaz, Putin prohlásil, že Prigožina zná od ‚počátku 90. let’… Putinův výrok, že ‚znal Prigožina od počátku 90. let‘ ovšem může být jen chyba paměti: vždyť je to už dávno, událostí je mnoho. Ale za předpokladu, že se Putin nespletl: Co se z toho vyklube?“
„Kdo byl Prigožin na počátku 90. let? Nejprve malý podomní obchodník z automobilového trhu… Pak špičkový manažer ve strukturách ‚autoritativního podnikatele‘ Michaila Mirilašviliho. Právě Mirilašvili pak dával Prigožinovi peníze na jeho restaurace… Kdo byl Putin na začátku 90. let? Místostarosta, šéf výboru pro zahraniční vztahy, do jehož kompetence mimo jiné patří udělování licencí pro kasina. Proslýchá se, že mohl dostávat od kasin výpalné. A inkasoval je Roma Cepov, který tehdy hlídal Putinovu rodinu (oficiálně neměl na ochranku nárok). Díky svým konexím na Putina dostal Cepov dokonce oficiální smlouvu na ostrahu některých kasin.“
Zajímavým detailem je, že zmíněný Roma Cepov zemřel na začátku nultých let. Byl otráven radioaktivní látkou; podle jedné verze v budově oddělení FSB v Petrohradě.
Putinova činnost v Leningradu, později Petrohradu, v 90. letech budí pozornost jeho životopisců, protože tehdy byl jako činitel na radnici účasten neprůhledných až kriminálních aktivit, které se netýkaly jen polosvěta kasin.
Koncem 80. let Rada ministrů SSSR povolila vstup soukromým zahraničním investorům do země. V létě 1991 existovalo v Leningradu sto společných podniků a jejich registraci povoloval výbor pro zahraniční vztahy radnice, ve kterém seděl také Putin. Budoucí prezident tehdy navázal spojení s lidmi z „gangsterského Petrohradu“, kteří se podíleli na machinacích kolem prodeje surovin do zahraničí, privatizace přístavu a kvetoucího obchodu s drogami. V Leningradu/Petrohradě se vytvářely vztahy, které mnohdy přetrvaly až do dnešní doby, podle některých analytiků utvářejí charakter současné nejvyšší moci v Rusku a připomínají atmosféru gangsterského či mafiánského klientelismu s jeho praktikami i rituály. Putin svou poznámkou, že se znal osobně s Prigožinem dřív, než se mělo za to, obrátil pozornost komentátorů k tomuto neprůhlednému období v jeho životopisu.