Ruský vůdce Vladimir Putin podepsal dekret o zřízení Rady pro demografickou a rodinnou politiku. Podle dokumentu bude nový poradní orgán v Kremlu připravovat „návrhy na zlepšení“ státní politiky v oblasti demografie a také monitorovat, jak se provádějí. Předsedkyní rady bude pětasedmdesátiletá Valentina Matvijenková.
Matvijenková má ve své nové funkci urychleně najít řešení narůstající demografické krize. „Již v příštím roce je nutné vytvořit podmínky pro zvrat demografické situace,“ řekl Putin minulý týden na zasedání rady o strategickém rozvoji a národních projektech. „Je třeba udělat vše, co závisí na nás, abychom dále dosáhli toho, že porodnost v naší zemi bude stabilně růst, bude mít pozitivní trend,“ požadoval Putin.
Dosavadní snahy ruského vůdce nebyly úspěšné. Už v roce 2018 stanovil úkol zastavit během šesti let přirozený úbytek obyvatelstva, kterému Rusko čelilo krátce po anexi Krymu. Navzdory národnímu projektu „Demografie“ v hodnotě čtyř bilionů rublů země v letech 2016 až 2023 ztratila kvůli převaze úmrtnosti nad porodností 3,5 milionu lidí.
Na konci loňského roku klesl počet narozených dětí v Rusku na nejnižší úroveň od roku 1999; narodilo se 1,264 milionu dětí, což je o třetinu méně než v roce 2014. V roce 2024 podle operativních statistik Rosstatu porodnost ještě poklesne na historické minimum 599 600 dětí v prvním pololetí.
V reakci na to Kreml na Putinův pokyn vypracoval strategii „zaměřenou na rodinu“; vyžaduje podporu „tradičních hodnot“, posílení instituce rodiny a manželství, zavedení obrazů početných rodin do mediálního obsahu a zavedení státních odměn pro prarodiče s mnoha vnoučaty.
Demografická krize v Rusku má podle expertů několik příčin. Kromě nízké porodnosti, která klesala od 90. let 20. století, je to i vysoká úmrtnost, a to zejména mezi muži v produktivním věku. Viníkem jsou nemoci, nehody, alkoholismus a násilí. Od 90. let mnoho lidí emigrovalo, což dále přispělo k poklesu populace, poslední vlna byla zapříčiněna obavou z mobilizace. V posledních letech se snížil i příliv migrantů, který by mohl kompenzovat úbytek obyvatel, a úřady proti imigrantům vedou kampaň. Pandemie covidu a válka na Ukrajině vedly k dalším ztrátám na životech.
Předsedkyně Rady federace Valentina Matvijenková vzbudila minulý rok pozornost myšlenkou, že Rusko by mělo okamžitě přijmout zákon o všeobecném štěstí a vytvořit příslušné ministerstvo. V roce 2018 ji zase napadlo zřídit „ministerstvo osamělosti“, které by se podle její představy zabývalo záležitostmi důchodců. „Je třeba uplatnit všechny možné formáty, aby se lidé starší generace necítili osamělí,“ vysvětlila.